Číně vládne ekodiktatura. Recyklujme jako prasata, glosují místní na sítích

  5:00aktualizováno  5:00
Od července se v 46 čínských městech zkušebně zavedl nový recyklační systém. Na pohled vypadají čtyři popelnice jednoduše, občané si však stále nevědí rady, jaký odpad do jakých popelnic patří. Pokud se spletou, čekají je nepříjemné sankce. Čína se tím snaží vzbudit dojem ekologické civilizace. „Výsledkem je spíše Potěmkinova vesnice,“ tvrdí však vedoucí čínských studií na univerzitě v Su-čou.

Lidé odpad třídí do čtyř typů popelnic, k tomu, aby zvolili tu správnou, jim pomáhají recyklační pomocníci. | foto: Profimedia.cz

Recyklování se v Číně stává novým náboženstvím, vnucovaným občanům shora, píše britský Guardian. Na začátku června čínský vůdce Si Ťin-pching vyhlásil recyklaci odpadu za jakousi „novou módu“ a nařídil úřadům, aby se k jeho výzvě rázně připojily.

Fotogalerie

„Přesně tomu se říká autoritativní environmentalismus,“ říká k současnému dění v Číně Čchun-fung Čchen, vedoucí čínských studií na univerzitě v Su-čou. „Není založen na povědomí plynoucí odspoda, od lidí, je to způsob jakéhosi ekodiktátu, velice podivného, ale o to efektivnějšího způsobu vládnutí,“ dodává.

Čínské vedení se snaží, aby se země stala „ekologickou civilizací“, která by ospravedlnila ekonomický vzestup země. „Ale výsledkem je spíše Potěmkinova vesnice,“ říká Čchen. 

Například v Šanghaji, kde žije více než 27 milionů obyvatel, úřady počítají, že zvýší podíl recyklace ze současných 20 procent na 35 procent v roce 2020.

Kosti z kuřete jsou mokrý odpad, vepřové suchý

Od 1. července se proto v Šanghaji a dalších pětačtyřiceti městech domovní odpad recykluje přes popelnice se čtyřmi různobarevnými kódy. Ty odpad dělí na suchý, mokrý, recyklovatelný a nebezpečný.

Zatímco kategorie odpadu jsou jasné, pravidla nikoli a mnoho Číňanů s nimi bojuje. Například kosti z kuřete spadají do mokrého odpadu, ale vepřové kosti jsou už odpad suchý. Baterie do mobilních telefonů jsou nebezpečný odpad, zatímco obyčejné baterie patří do suchého.

„Když se každý den ráno vzbudím, moje první myšlenky směřuje k tomu, jak budu dneska recyklovat,“ píše jedna z čínských blogerek ve svém příspěvku. Podle ní nová recyklace přivádí obyvatele Šanghaje k šílenství. 

Za nedodržení pravidel recyklace hrozí pokuta

A není rozhodně sama. Sami frustrovaní Číňané si s ohledem na nový systém recyklace vybudovali jedno zajímavé zjednodušení. Pokud odpad může sníst prase, patří to do mokré popelnice. Pokud ne, je to suché. Když prase po pozření zdechne, je odpad jedovatý. Pokud to můžete prodat a z vydělaných peněz koupíte nové prase, je to odpad recyklovatelný.

„Když začnu o odpadu přemýšlet myslí prasete, budu recyklovat správně,“ cituje Guardian příspěvek jednoho z uživatelů Weibo.

Čínská ekonomika nepřestává zadrhávat. Rostla nejpomaleji za 27 let

Právě na správnost recyklace dohlíží 30 tisíc dobrovolníků. Na příchod novinky se Čína pečlivě připravovala. Už od ledna ve městě operují tisíce recyklačních instruktorů, kteří mají za úkol mezi lidmi šířit osvětu. Plakáty po celém městě ukazují, jaký odpad patří kam, město dokonce zprovoznilo aplikaci, díky níž se mohou obyvatelé v novém systému zorientovat. 

Vedle toho však Číňanům hrozí za nedodržování pravidel recyklace sankce. Občané mohou obdržet pokutu  200 jüanů (660 Kč), společnosti mohou za stejný prohřešek zaplatit od 50 tisíc do půl milionu jüanů (od 165 tisíc do 1,6 milionu Kč). Jen za první týden, po zavedení nových pravidel recyklace, úřady rozeslaly občanům i společnostem přes tři tisíce upozorňujících dopisů.

Autor:

Nejčtenější

S bezkontaktními platbami do 500 korun mohou být od soboty problémy

Ilustrační snímek

Kvůli nový pravidlům pro ověřování karetních plateb, která budou platit od 14. září, mohou platební terminály zamítat...

Koruna jako rozvojová měna. Od intervencí se neoklepala, sráží ji riziko

Ilustrační snímek

Už je to skoro dva a půl roku od ukončení devizových intervencí a koruna ne a ne výrazněji posílit. Spíše naopak....

Míra klientelismu v Rakousku mě šokovala, řekl v Rozstřelu Radim Jančura

Majitel RegioJetu Radim Jančura v diskusním pořadu Rozstřel. (11. září 2019)

Budoucnost svého byznysu vidí dopravce RegioJet spíše ve vlacích než v autobusech. Ve středečním Rozstřelu to řekl...

Smrt při sexu jako pracovní úraz. Firma musí rodině vyplatit odškodné

Ilustrační snímek

Podivnou situaci museli do včerejška řešit právníci francouzské společnosti TSO. Její zaměstnanec totiž zemřel na...

Komunistické megastavby. Stačil příkaz soudruha, na práva lidí se nehledělo

Z výstavby jaderné elektrárny Dukovany. Stanislav Mihal, Jan Dvořák a Dušan...

Budování dálnic, elektráren či ropovodů v dobách socialismu nekomplikovaly stížnosti sousedů ani dohadování o ceně za...

Další z rubriky

Inspirace Grétou. Po školácích budou za klima stávkovat i pracovníci Amazonu

Ilustrační foto

Po vzoru studentských stávek za klima plánuje opustit svá pracoviště i zhruba tisícovka pracovníků Amazonu. Žádají, aby...

Volfefe index bude sledovat dopad Trumpových tweetů na finanční trhy

Twitterový účet Donalda Trumpa

Čím víc americký prezident Donald Trump sděluje své názory skrz sociální síť Twitter, tím víc akciové trhy kolísají....

Airbus chce sledovat své cestující. Do letadel plánuje zavést senzory

Dopravní letadlo Airbus A350-900, které společnost Singapore Airlines nasazuje...

Největší evropský výrobce letadel Airbus chce mít své cestující pod dohledem. Pomocí speciálních senzorů rozmístěných...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz