Pondělí 20. ledna 2020, svátek má Ilona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 20. ledna 2020 Ilona

Čína se pokusila použít peníze Světové banky na sledování a represe menšin

  15:30aktualizováno  15:30
Čína chtěla údajně využít peníze z úvěrového programu Světové banky k financování dohledu v táborech, kde jsou zadržovány muslimské menšiny. Podle amerického zpravodajského portálu Axios chtěli příjemci půjček penězi financovat nákup technologií pro rozpoznávání obličejů. Ty chtěli použít v severozápadní oblasti Číny Sint-ťiang.

Průmyslové kamery čínského výrobce Hikvision | foto: Depositphotos

Úvěrový program Světové banky v Sin-ťiangu podle portálu Axios způsobil extrémní morální nebezpečí, kterému nyní čelí každá organizace působící v regionu, kde Čína vybudovala kontrolní stát a zadržuje více než milion příslušníků etnických menšin.

Axios prozkoumal více než osmitisícový oficiální dokument o zadávání zakázek Světové banky v čínském jazyce z června 2017. Vyplynulo z něj, že čínští příjemci úvěrového programu požádali o desítky tisíc dolarů na nákup kamer a softwaru pro rozpoznávání obličejů, kamer pro noční vidění a další sledovací technologie, které měly být použity ve školách v Sin-ťiangu.

Světová banka sdělila portálu Axios, že tyto prostředky nebyly vyplaceny.„Světová banka, jako instituce zaměřená na ukončení chudoby, ví, že inkluzivní společnosti jsou klíčem k udržitelnému rozvoji, a rozhodně jsme proti jakékoliv diskriminaci. Podporujeme rovný přístup k příležitostem, včetně vzdělávání a odborné přípravy, aby se každý mohl snažit naplno využít svůj potenciál. Jsme plně oddáni integritě našich projektů. Jakmile vzniknou problémy, okamžitě reagujeme a jednáme na základě faktů,“ okomentoval situaci mluvčí Světové banky.

Databáze tváří s černou listinou

V roce 2015 zahájila Světová banka úvěrový program nazvaný „Projekt technického a odborného vzdělávání a přípravy v Sin-ťiangu“. Tento program měl poskytnout pěti milionům odborných škol a jejich partnerským školám v průběhu pěti let 50 milionů dolarů.

Počátkem roku 2017 Čína spustila sledovací systém v regionu Sin-ťiang, který má pomoci zadržovat členy etnických menšin a odvézt je do internačních táborů, které Peking nazývá „středisky odborného vzdělávání.“ Světová banka v té době program nijak nepřehodnotila. 

V srpnu se úvěrový program dostal pod kongresovou kontrolu kvůli možné spoluúčasti na čínských represích. V listopadu Světová banka oznámila, že částku určenou na program sníží a peníze dostanou jen původní školy, nikoliv jejich partneři. Dokumenty o zadávání veřejných zakázek pro rok 2017 přišly od pěti původních škol, které nadále získávají finanční prostředky od Světové banky.

Jak uvedlo CNBC, jednou z požadovaných položek, které měla „sponzorovat“ Světová banka, byl softwarový systém pro správu videa a rozpoznávání obličejů, který může vytvořit databázi tváří na černé listině a výsledné obrázky zaslat přímo čínské policii.

Tyto systémy byly používány k označování příslušníků sin-ťianských etnických menšin za účelem mimosoudního zadržení. Požadavkem na jeden ze systémů rozpoznávání obličejů, který požaduje škola financována Světovou bankou bylo, aby byl systém schopný rozlišovat mezi muži a ženami se spolehlivostí 97 %. Převážná většina z více než milionu zadržených v táborech jsou právě muži. Pokud jsou to muži a zároveň i ujgurové, jsou automaticky zadrženi.

Dokumenty v čínštině

Žádost o rozpočet na systém byla přibližně 12 800 dolarů (294 950 Kč). Světová banka potvrdila společnosti Axios, že školy požádaly o vybavení, ale uvedla, že vláda v říjnu 2017 zrušila plán zadávání veřejných zakázek a že na dohledové vybavení nebyly od Světové banky poskytnuty žádné prostředky.

Mluvčí Světové banky také sdělil, že dokumenty o zadávání zakázek v červnu 2017 nebyly přeloženy do angličtiny, což znamená, že si je mohli přečíst pouze čínsky mluvící zaměstnanci. To zkomplikovalo dohled nad tímto konkrétním plánem zadávání zakázek.

Dokumenty také ukazují, že příjemci půjček požadovali vybavení, které by bylo kompatibilní s čínskými výrobci sledovacího zařízení HikVision a DaHua, kteří již táborům a místním vládám v Sin-ťiangu podobné vybavení poskytli.

V říjnu zakázala vláda USA americkým společnostem vyvážet součástky do zařízení HikVision a DaHua s odvoláním na jejich spoluúčast na hrubém porušování lidských práv.

Světová banka pokračovala v úvěrovém programu i poté, co čínské školy požádaly o vysoce pokročilé sledovací zařízení pro jednoduchý vzdělávací projekt.

Autor:
  • Nejčtenější

Jazyková bariéra, jízda na červenou. Státu došla s Arrivou trpělivost

Dopravce Arriva se od prosince, kdy získal významný tržní podíl, potýká s problémy. Kromě častých zpoždění či...

E-shop s dálničními známkami uděláme zdarma. Na webu se objevila nová výzva

Zatím co ministr dopravy za ANO Vladimír Kremlík si za zakázkou na e-shop s dálničními známkami stále stojí, většina...

Ministerstvo nakreslilo 400 km nových dálnic. Okruh obkrouží střední Čechy

Ministerstvo dopravy připravuje novou koncepci dálnic, která by aktuálně plánovanou síť rozšířila o více než čtyři sta...

Amerika hrozí Česku obchodní válkou kvůli chystané digitální dani

Spojené státy hrozí České republice odvetou v případě, že Česko prosadí chystanou digitální daň. Ta by postihovala mimo...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Roční plat za týden. Pohádkové mzdy ředitelů prohlubují sociální propast

Ředitelé britských společností, které patří do první stovky firem s nejvyšší tržní hodnotou a obchodují na londýnské...

Premium

Proč vyhraje vodík. Vynálezce Tůma má o budoucnosti automobilů jasno

Už před dvaceti lety se projel vodíkovým autem, kterým chtějí Japonci na letošní olympiádě v Tokiu propagovat...

Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

Přivřela oči a doufala v polibek. Manžel ji místo toho shodil ze srázu

Ležela vedle něj a pravidelně oddychovala. Odtáhl se od ní, co mu jen postel dovolila, a otočil se zády. Musí to udělat...

  • Další z rubriky

Globální rizika budou podle MMF menší, zhorší se však ekonomický růst

Mezinárodní měnový fond mírně zhoršil výhled růstu globální ekonomiky na letošní i příští rok. Trhy však stále v...

Propast mezi bohatými a chudými dosáhla šokujících rozměrů, varuje Oxfam

Dvě tisícovky světových miliardářů mají větší majetek než 4,6 miliardy lidí dohromady. V pondělí to ve své zprávě...

Vodní elektrárny vedou. Jsou největším obnovitelným zdrojem energie

Přestože se v posledních letech pozornost médií i veřejnosti soustředí především na sluneční a větrné elektrárny,...

Amerika hrozí Česku obchodní válkou kvůli chystané digitální dani

Spojené státy hrozí České republice odvetou v případě, že Česko prosadí chystanou digitální daň. Ta by postihovala mimo...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz