Úterý 28. ledna 2020, svátek má Otýlie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 28. ledna 2020 Otýlie

Čína se pokusila použít peníze Světové banky na sledování a represe menšin

  15:30aktualizováno  15:30
Čína chtěla údajně využít peníze z úvěrového programu Světové banky k financování dohledu v táborech, kde jsou zadržovány muslimské menšiny. Podle amerického zpravodajského portálu Axios chtěli příjemci půjček penězi financovat nákup technologií pro rozpoznávání obličejů. Ty chtěli použít v severozápadní oblasti Číny Sint-ťiang.

Průmyslové kamery čínského výrobce Hikvision | foto: Depositphotos

Úvěrový program Světové banky v Sin-ťiangu podle portálu Axios způsobil extrémní morální nebezpečí, kterému nyní čelí každá organizace působící v regionu, kde Čína vybudovala kontrolní stát a zadržuje více než milion příslušníků etnických menšin.

Axios prozkoumal více než osmitisícový oficiální dokument o zadávání zakázek Světové banky v čínském jazyce z června 2017. Vyplynulo z něj, že čínští příjemci úvěrového programu požádali o desítky tisíc dolarů na nákup kamer a softwaru pro rozpoznávání obličejů, kamer pro noční vidění a další sledovací technologie, které měly být použity ve školách v Sin-ťiangu.

Světová banka sdělila portálu Axios, že tyto prostředky nebyly vyplaceny.„Světová banka, jako instituce zaměřená na ukončení chudoby, ví, že inkluzivní společnosti jsou klíčem k udržitelnému rozvoji, a rozhodně jsme proti jakékoliv diskriminaci. Podporujeme rovný přístup k příležitostem, včetně vzdělávání a odborné přípravy, aby se každý mohl snažit naplno využít svůj potenciál. Jsme plně oddáni integritě našich projektů. Jakmile vzniknou problémy, okamžitě reagujeme a jednáme na základě faktů,“ okomentoval situaci mluvčí Světové banky.

Databáze tváří s černou listinou

V roce 2015 zahájila Světová banka úvěrový program nazvaný „Projekt technického a odborného vzdělávání a přípravy v Sin-ťiangu“. Tento program měl poskytnout pěti milionům odborných škol a jejich partnerským školám v průběhu pěti let 50 milionů dolarů.

Počátkem roku 2017 Čína spustila sledovací systém v regionu Sin-ťiang, který má pomoci zadržovat členy etnických menšin a odvézt je do internačních táborů, které Peking nazývá „středisky odborného vzdělávání.“ Světová banka v té době program nijak nepřehodnotila. 

V srpnu se úvěrový program dostal pod kongresovou kontrolu kvůli možné spoluúčasti na čínských represích. V listopadu Světová banka oznámila, že částku určenou na program sníží a peníze dostanou jen původní školy, nikoliv jejich partneři. Dokumenty o zadávání veřejných zakázek pro rok 2017 přišly od pěti původních škol, které nadále získávají finanční prostředky od Světové banky.

Jak uvedlo CNBC, jednou z požadovaných položek, které měla „sponzorovat“ Světová banka, byl softwarový systém pro správu videa a rozpoznávání obličejů, který může vytvořit databázi tváří na černé listině a výsledné obrázky zaslat přímo čínské policii.

Tyto systémy byly používány k označování příslušníků sin-ťianských etnických menšin za účelem mimosoudního zadržení. Požadavkem na jeden ze systémů rozpoznávání obličejů, který požaduje škola financována Světovou bankou bylo, aby byl systém schopný rozlišovat mezi muži a ženami se spolehlivostí 97 %. Převážná většina z více než milionu zadržených v táborech jsou právě muži. Pokud jsou to muži a zároveň i ujgurové, jsou automaticky zadrženi.

Dokumenty v čínštině

Žádost o rozpočet na systém byla přibližně 12 800 dolarů (294 950 Kč). Světová banka potvrdila společnosti Axios, že školy požádaly o vybavení, ale uvedla, že vláda v říjnu 2017 zrušila plán zadávání veřejných zakázek a že na dohledové vybavení nebyly od Světové banky poskytnuty žádné prostředky.

Mluvčí Světové banky také sdělil, že dokumenty o zadávání zakázek v červnu 2017 nebyly přeloženy do angličtiny, což znamená, že si je mohli přečíst pouze čínsky mluvící zaměstnanci. To zkomplikovalo dohled nad tímto konkrétním plánem zadávání zakázek.

Dokumenty také ukazují, že příjemci půjček požadovali vybavení, které by bylo kompatibilní s čínskými výrobci sledovacího zařízení HikVision a DaHua, kteří již táborům a místním vládám v Sin-ťiangu podobné vybavení poskytli.

V říjnu zakázala vláda USA americkým společnostem vyvážet součástky do zařízení HikVision a DaHua s odvoláním na jejich spoluúčast na hrubém porušování lidských práv.

Světová banka pokračovala v úvěrovém programu i poté, co čínské školy požádaly o vysoce pokročilé sledovací zařízení pro jednoduchý vzdělávací projekt.

Autor:
  • Nejčtenější

Organizátoři hackathonu spustili informační systém k dálničním známkám

Organizátoři hackathonu spustili informační systém k dálničním známkám. V příštích týdnech ho chtějí zdarma předat...

Hackathon pokračuje, systém k dálničním známkám je ze tří čtvrtin hotový

Práce na novém IT systému k elektronickým dálničním známkám, který vytváří na veřejném hackathonu šedesát programátorů,...

Amerika hrozí Česku obchodní válkou kvůli chystané digitální dani

Spojené státy hrozí České republice odvetou v případě, že Česko prosadí chystanou digitální daň. Ta by postihovala mimo...

Zboží z IKEA bude letos možné vyzvednout nově v sedmi dalších městech

Nábytkářský řetězec IKEA v Česku letos otevře výdejní místa v sedmi dalších městech. Zákazníkům budou dostupná v Hradci...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nejdřív studuj, potom raď, vzkázal americký ministr Gretě Thunbergové

Radu Grety Thunbergové ohledně zastavení investic do fosilních paliv světoví lídři příliš neocenili. Na Světovém...

Premium

Velký test palubních kamer: některé umí i ochránit před nehodou

Porovnali jsme šestnáct oblíbených autokamer podle kvality záznamu, parametrů a funkcí, které nabízí. Cenové rozpětí...

Premium

Léčil jsem lidi homeopatií. Pak jsem zjistil, že funguje jinak, než mi říkali

Homeopatie je přes dvě stě let stará medicína. Znamená to, že patří do starého železa, nebo má stále co nabídnout?...

Premium

Do dvou let se ukáže neudržitelnost elektroaut, říká bývalý šéf Škoda Auto

Vadili jsme hlavně značce Volkswagen, když jsme postavili Octavii proti Golfu, říká v rozhovoru pro LN Vratislav...

  • Další z rubriky
Premium

KOMENTÁŘ: Rouškou a zlatem proti viru. Když emoce vítězí, fakta jdou stranou

Nejen eventuální pandemie koronaviru, ale i samotný strach z ní může vážně poznamenat světovou ekonomiku. Už teď lidé...

Finančníci se bojí chaosu, akcie klesají. Zlatu však koronavirus pomáhá

Koronavirus, kvůli jemuž již v Číně zemřelo osmdesát lidí, začíná ovlivňovat i světové trhy. Cena zlata rapidně stoupá,...

Leteckou společnost zkrachovalé firmy Thomas Cook převezmou aerolinky LOT

Polská letecká společnost LOT převezme německého dopravce Condor, který patřil zkrachovalé cestovní kanceláři Thomas...

Rodné prostředí stále určuje příležitosti člověka v životě, tvrdí zpráva

Politici po celá desetiletí slibují, že se lidé budou mít lépe než předchozí generace. I přesto se život v dnešní době...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz