Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Konec bavlny od Ujgurů. Módní značky bojují proti porušování lidských práv

  14:20
Oděvní řetězce končí s odběrem bavlny z čínského regionu Sin-ťiang. Ten je nechvalně proslulý kvůli mnoha obviněním, že zde dochází k porušování lidských práv. Z regionu pochází většina bavlny, která se používá na výrobu oblečení do obchodů s pobočkami po celém světě. V loňském roce to bylo konkrétně 84 %.

Bavlník | foto: H2O-C CC-BY-NDCreative Commons

„V případě, že odebíráte bavlnu z Číny, si nikdy nemůžete být jistí, že nevznikla přinucenou pracovní silou,“ vyjadřuje se k problematice Nathan Ruser, výzkumník pro Australian Strategic Policy Institute. „Porušování lidských práv a nucené práce jsou bohužel v sin-ťiangském bavlněném průmyslu velmi silně zakořeněné,“ dodává.

Na zneužívání pracovníků v Sin-ťiangu se zaměřil americký deník Wall Street Journal. Sledoval především dění v továrně patřící společnosti Huafu fashion, která se nachází v sin-ťiangském městě Aksu. Bavlna pocházející z této továrny byla často distribuována i do mezinárodních řetězců jako je H&M, Esprit nebo Adidas. Po četných obviněních, že v regionu dochází k neetickému jednání s lidmi, však zmiňované značky začaly bavlnu odebírat z čínského západu.

Najdou se však i takové značky, které se odběrem bavlny z Xinjiangu chlubí. Příkladem může být například i japonský řetězec Muji, který začátkem tohoto roku představil novou kolekci z sin-ťiangské bavlny. Tuto kolekci promoval mimo jiné i reklamním sdělením, že se jedná o produkty z „pečlivě ručně sbírané“ sin-ťiangské bavlny.

Další značkou, která se odběrem inkriminované bavlny netají, je Uniqlo. Sin-ťiangskou bavlnu ve svých reklamách na pánské košile označuje za „proslulou pro svou nevídanou kvalitu“. Tento výrok byl ale později z reklam odstraněn. „Vzhledem k závažnosti celé kauzy bylo vypuštění tohoto sdělení nejlepším řešením,“ řekl mluvčí Uniqla. Později uvedl pro BBC, že Uniqlo nemá v Sin-ťiangu žádné obchodní partnery. „Podle nám dostupných informací pochází bavlna, kterou používáme, z výrobny, která funguje v souladu s lidskými právy,“ dodal nakonec.

Značky končí s odběrem

Velké obchodní řetězce bavlnu ve většině případů odebíraly jen nepřímo, i tak však s továrnou Huafu nechtějí spolupracovat. Amy Lehrová, ředitelka Centra pro strategické a mezinárodní studie iniciativy lidských práv, říká, že ve většině případů západní módní značky neodebírají přímo z továren v Sin-ťiangu.  „Produkty projdou po opuštění regionu mnohými změnami a úpravami a až poté jsou distribuovány na západ,“ říká Lehrová.

„I přesto, že nemáme s firmou Huafu Fashion smluvní závazek, tato obvinění bereme v potaz a snažíme se přijít na to, jaké poměry ve fabrice panují a všechny dodavatele našich materiálů jsme upozornili, že nechceme žádnou bavlnu z Hufau, dokud nebude vyšetřování u konce,“ uvedl Adidas pro BBC.

Firma Esprit, která také bavlnu z Sin-ťiangu  nepřímo odebírá, podnikla určitá opatření již na začátku roku. „Bavlnu z Huafu se snažíme využívat jen minimálně. Všichni dodavatelé jsou seznámeni s tím, že v současné době nechceme odebírat žádnou bavlnu z Huafu,“ vyjádřil se Esprit.

H&M prý v současné době nemá žádný přímý ani nepřímý obchodní vztah s výrobnami v Sin-ťiangu . „Jsme nepřímo spojeni pouze s pobočkou firmy Huafu, která sídlí v Shanyu, tedy mimo region Sin-ťiang. Valná většina bavlny, kterou používáme k výrobě, pochází právě z této pobočky. Jelikož jsme sice nepřímo, ale stále spojeni s firmou Huafu, vyžádali jsme si přístup do jejich objektu v Aksu. Podle našich zdrojů tam k žádné nucené práci nedochází,“ říká na konto celé kauzy H&M.

Převýchovný tábor nebo útočiště?

V regionu Sin-ťiang žije početná komunita Ujgurů, tedy příslušníků turkického etnika vyznávajícího islám. Ti jsou podle OSN a skupin pro lidská práva drženi v zajateckých táborech, kde jsou nuceni učit se mandarínsky, přislíbit věrnost prezidentu Si Ťin-pchingovi a musí se zříct své víry. V zajetí jich je v současné době přes milion.

Podle předsedy skupiny za ujgurská práva Nuryho Turkela jsou Ujgurové v Sin-ťiangu drženi, mučeni a nuceni k nedobrovolné práci. „Nemůžeme dále ignorovat fakt, že velká většina oblečení pochází z bavlny, při jejíž výrobě byla porušena lidská práva a lidé byli k práci přinuceni,“ řekl Turkel před americkým kongresem.

Čínská vláda i nadále tvrdí, že se nejedná o zajatecké tábory, ale spíše útočiště, ve kterém etnické menšiny připravují na plnohodnotné zařazení do čínské společnosti, poskytují jim práci a celý koncept táborů je jakousi prevencí před možným terorismem.

Autor:
  • Nejčtenější

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

13. dubna 2024

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by...

Zlato místo bankomatu. Američané berou útokem zastavárny a zbavují se ho

15. dubna 2024

Vysoká cena zlata je pro mnohé jeho majitele jasným signálem, že právě nazrál čas jeho zpeněžení....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kdo je Tomáš Otruba. Klíčový muž v PPF a nový partner Renáty Kellnerové

16. dubna 2024  15:15

Největší česká finanční skupina PPF prochází personální i byznysovou proměnou. Jedním z hlavních...

Za zmizení 12 miliard dolarů trest smrti. Vietnam potrestal historický podvod

12. dubna 2024  17:58

Za největší bankovní podvod ve vietnamské historii padl ten nejpřísnější trest. Rozsudek smrti si u...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Maloobchody na českém venkově ovládnou Maďaři. Kupují další řetězec

17. dubna 2024  14:08

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) povolil maďarské skupině Oriens nákup maloobchodního...

Horkovod dodá Brnu teplo a zbaví ho závislosti na plynu, říká ředitel Tepláren

20. dubna 2024

Premium Projekt horkovodu vedoucího z Jaderné elektrárny Dukovany do Brna byl po desetiletích přerušení...

Každá pátá firma v Česku je nefunkční. Povinnosti mají stejné jako ty živé

20. dubna 2024

Zombie firmy. I tak se v Česku nazývají společnosti, které jsou zapsané v obchodním rejstříku, ale...

Nejlepší letiště pro rok 2024 má Katar, Ruzyně se do top 100 nedostala

19. dubna 2024

Titul pro nejlepší letiště světa si pro letošní rok odneslo mezinárodní letiště Hamad v katarském...

Britské mléčné farmy chrlí hnůj do řek. Ochránci přírody volají po nápravě

19. dubna 2024

Mléčné farmy ve Spojeném království znečišťují životní prostředí a vylévají velké množství...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...