Šéf Totalu, který zahynul na moskevském letišti, dokázal i provokovat

  17:45aktualizováno  17:45
Christophe de Margerie, šéf francouzského ropného gigantu Total, který v noci z pondělí na úterý zahynul při odletu z Moskvy, byl výrazný i díky svým výrokům k aktuálním tématům. Kvůli neveselé předpovědi cen benzinu naštval i tehdejšího francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho.

Šéf francouzské ropné společnosti Total Christophe de Margerie | foto: Reuters

Některá jeho více či méně kontroverzní vyjádření shromáždil francouzský list Le Figaro.

Ropná společnost je pravidelně kritizována, že má sice kolosální zisky, ale ve Francii neplatí dost na daních. Christophe de Margerie vždy daňovou optimalizaci na úkor Francie popíral. Letos v lednu před parlamentním hospodářským výborem odpověděl na ataky poslanců ironicky: „Sním o tom, že budu ve Francii platit vyšší daně.“ Nevysloveno zůstalo, že se tak nestane, protože podnikání společnosti ve Francii je ztrátové. 

Známý je i díky svým vyjádřením o cenách pohonných hmot. V dubnu roku 2011 si proti sobě poštval dokonce prezidenta Nicolase Sarkozyho. „Natural bude stát dvě eura, o tom není pochyb. Otázkou je, kdy se to stane. Doufejme, že ne příliš rychle,“ řekl v době, kdy kvůli rostoucím cenám ropy ceny pohonných hmot prudce stouply. Tato krátká věta navztekala tehdejšího prezidenta Sarkozyho. „Návrhy pana de Margerieho na cenu dvě eura za litr jsou neslušné. Budu se tím zabývat,“ reagoval.

Tři roky předtím, v listopadu 2008 přitom řekl, že pokles cen ropy začíná být nebezpečný. Surová ropa tou dobou spadla pod magickou hranici 50 dolarů za barel.

Christophe de Margerie musel odrážet řadu útoků svých nepřátel, kteří často kritizovali jeho firmu za enormní zisky. „Zisk je primární odpovědností šéfa podniku. Kdybych někdy poslal Total k zemi, všichni budou plakat,“ vzkázal letos v červenci během Hospodářských setkání v Aix-en-Provence.

Útoky ale byly vzájemné. Na stejné akci v červenci 2013 se navážel do vlády: „Skutečným problémem Francie je stát. 55 procent HDP je v rukou státu, který ho spravuje s potížemi, a nikdo se nestará o podniky, tam jsme pořád ve fázi vedení za ručičku, tam pořád žádáme stát, aby se o nás postaral.“ Letos v červnu na fóru v Davosu zase v nadsázce řekl, že Evropu bychom měli brát jako rozvíjející se zemi.

V loňském rozhovoru pro časopis Le Monde zesnulý šéf Totalu odhadoval, že se podařilo díky novým technologiím oddálit ropný bod zlomu, kdy světová produkce ropy dosáhne vrcholu a poté začne klesat. „Pokud jde o ropu, odhadujeme její zásobu při současné spotřebě na dalších více než sto let. U zemního plynu je to sto třicet let,“ řekl. Produkce ropy by tak měla podle něj dosáhnout maximální úrovně mezi lety 2020 a 2025.

Jeden z posledních výroků šéfa ropné firmy se týkal břidlicového plynu. „Mějme odvahu udělat průzkum, pak o tom diskutujme,“ nabádal letos v dubnu na Fóru Libération de Rennes. De Margerie opakovaně vyjádřil svůj nesouhlas se zákonem, který prošel v roce 2011, o zákazu hydraulického štěpení, dosud jediné známé technice pro průzkum a těžbu ropy a nekonvenčních plynů. Vysloužil si za to kritiku od odpůrců břidlicového plynu a nevládních organizací, které ho, jako třeba Greenpeace, obvinily z úmyslu vést projekty „udržitelného ničení“.

De Margerie zahynul v troskách letadla v Moskvě:

Autor:

Nejčtenější

Čech vyhrál v loterii Eurojackpot 1,4 miliardy, k výhře už se přihlásil

Ilustrační snímek

V evropské loterii Eurojackpot v pátek vyhrál sázející z České republiky 1 411 860 488 korun. Je to druhá nejvyšší...

Podnikatelský „zázrak“ socialismu. Za úspěchem JZD Slušovice stála StB

JZD Slušovice - socialistický zázrak 80. let

Fenomén, socialistický zázrak – tak se o třítisícových Slušovicích obvykle mluví. Legenda praví, že JZD Slušovice byl...

Obchod s vyřazeným zbožím skupuje věci, které nechtějí ani některé řetězce

ilustrační snímek

Skleničky, hrnečky, brýle, baterie, džíny, sekačky na trávu, sponky do vlasů nebo krém na ruce, to je jen zlomek toho,...

Zemřel Štěpán Popovič, uznávaný manažer, který pomohl Petru Kellnerovi

Předseda představenstva a generální ředitel AGC Flat Glass Czech Štěpán Popovič

Ve věku 73 let zemřel Štěpán Popovič, nejvýraznější polistopadový manažer, který působil na severu Čech, a jeden z...

Jak vyvést stamiliony z dopravního podniku? Plán vznikal už v roce 2016

Bývalý ředitel DPMLJ Luboš Wejnar, jehož v roce 2017 spolu s Pavlem Šulcem...

MF DNES rozplétá složitou korupční síť, kdy se lidé napojení na firmu BusLine pokoušeli vytunelovat a zničit liberecký...

Další z rubriky

Éra cigaret pomalu končí. Prodeje klesají, tabáčníci vyhlížejí alternativy

Ilustrační foto

Největší tabákové společnosti varují své investory před klesajícími prodeji klasických cigaret. Světová dvojka...

Fialová kráva klikne. Malťan vydělává na analýze chování lidí na webu

Maltský podnikatel roku

Na světovém finále EY Podnikatel roku reprezentoval Maltu David Darmanin, zakladatel platformy Hotjar, která analyzuje...

Rostlina místo kuřete. KFC v Británii nabídne zákazníkům veganský sendvič

KFC Zinger

Řetězec rychlého občerstvení KFC známý obalovanými kousky kuřecího masa chce oslovit i ty, kteří maso nejedí. Ve 20...

Najdete na iDNES.cz