Bulharsko zahájilo s ČEZ řízení o odebrání licence, důvody zatím tají

  11:12aktualizováno  19:38
Bulharský energetický regulátor zahájil řízení k možnému odebrání licence společnosti ČEZ Bulgaria. Zdůvodnění zveřejní ve středu. ČEZ říká, že celá věc je zpolitizovaná. Důvody k odebrání licence popírá. Za firmu se postavil i premiér Petr Nečas.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: AP

Zahájení řízení předcházela tisková konference v Sofii, kde bulharský premiér Bojko Borisova oznámil, že  úřady odeberou licenci pro distributora ze Skupiny ČEZ ještě během úterý.

Slova premiéra padla podle agentury Focus krátce poté, co místní prokurátor Georgij Kamburov prohlásil, že žalobci navrhnou odebrat licenci Skupině ČEZ na distribuci elektřiny. Kamburov se takto vyjádřil poté, co byl v pondělí údajně přítomen kontrole aktivit ČEZ na místním trhu, kterou prováděl bulharský regulátor. V činnosti ČEZ podle něj docházelo k systematickému porušování pravidel pro distribuci elektřiny v zemi.

Podle prokurátora vyšetření ukázalo, že ČEZ manipuloval s elektroměry při jejich instalaci. "Společnosti chybí za období, kdy vyměňovala elektroměry, údaje o tom, které elektroměry už byly vyměněny a které teprve vyměnit potřebují," řekl Kamburov.

Premiér Borisov dále prohlásil, že tři distribuční firmy (patrně ČEZ, Energo-Pro a rakouská EVN) dostaly pokutu a že elektřina od března zlevní o osm procent. Musí o tom ale ještě rozhodnout regulační úřad. Podle ČTK dostal ČEZ pokutu 15 tisíc leva (195 tisíc Kč) za nepořádky v zadávání veřejných zakázek.

ČEZ: Politici situaci hrotí kvůli volbám

Český energetický kolos považuje prohlášení premiéra za hrubé porušení právních norem Bulharska jakožto členského státu Evropské unie. "Jedinou autoritou, která může rozhodnout o zahájení procedury odebrání licence, je nezávislý energetický regulační úřad. Od něj jsme zatím nedostali žádné oficiální uvědomění o záměru tento krok učinit," říká mluvčí ČEZ Barbora Půlpánová.

Ceny elektřiny v Evropě

Cena v eurech za kWh

Dánsko - 0,30217
Německo - 0,25983
Maďarsko - 0,16157
Česko - 0,14870
Řecko- 0,13294
Rumunsko - 0,10721 
Bulharsko - 0,08406

Celková cena zahrnuje cenu za silovou elektřinu, distribuci energie ke koncovému uživateli, administrativní poplatky a daň.

Zdroj: Energy.eu

I pokud by podle ní ČEZ takovou zprávu od regulátora případně dostal, nemůže znít tak, že úřad odebírá firmě licenci, protože regulátor musí specifikovat přesné důvody pro odebrání licence a nechat firmě přesně stanovenou lhůtu na odstranění těchto nedostatků.

ČEZ v Bulharsku podle ní navíc plní veškeré povinnosti, které mu ukládá regulační rámec stanovený tamním energetickým regulačním úřadem, i další právní závazky, takže důvody k odebrání licence neexistují. "Proto kategoricky odmítáme jakékoliv pochybení, které by teoreticky mohlo vést k zahájení procedury odebrání licence. Společnost ČEZ zároveň nesouhlasí s politizací celé této problematiky vzhledem k blížícím se parlamentním volbám," dodala Půlpánová.

Nečas: Problém je zpolitizovaný

Český premiér Petr Nečas označil kroky Bulharska za nestandardní. Přislíbil, že bude jednat s ředitelem ČEZ i bulharskou stranou. "Celý problém vnímám jako silně zpolitizovaný kvůli blížícím se parlamentním volbám. Očekávám, že Bulharsko jako člen Evropské unie bude dodržovat mezinárodní závazky, evropské právo i vlastní zákony včetně těch, které se týkají ochrany zahraničních investic," sdělil.

Evropská komise zatím nebude do vypjaté situace zasahovat. "Odpovědnost za udělování nebo odnímání licencí leží v první řadě na členském státu a regulátorovi," uvedla mluvčí Evropské komise Marlene Holznerová. Situaci nicméně sledují. Komise už v minulosti kritizovala Bulharsko, má vážné výhrady k "nezávislosti" bulharského energetického regulátora na vládě.

Slova o odebrání licence následují jen den poté, co bulharské úřady oznámily kontrolu aktivit společnosti ČEZ a dalších dvou zahraničních distributorů (české společnosti Energo-Pro a rakouské EVN) s tím, že výsledky budou zveřejněny v dohledné době. Podle dřívějších zpráv bulharských médií proces odebrání licence trvá zhruba měsíc.

Protesty mají první oběť

Tisíce Bulharů vyráží v posledních dnech do ulic Sofie, Plovdivu, Varny a dalších měst kvůli tomu, aby ukázaly své rozhořčení z vysokých lednových složenek za elektřinu. V pondělí se situace po oznámení kontrol v kancelářích ČEZ vyhrotila natolik, že odstoupil tamější ministr financí (více zde).

Bulhaři protestují proti vysokým cenám elektřiny od ČEZ a dalších distribučních

V úterý se však atmosféra vyostřila ještě víc. Demonstrace proti cenám elektřiny si vybraly první tragickou oběť. Podle rakouské tiskové agentury APA se ve městě Veliko Tarnovo ve středním Bulharsku během protestů zapálil psychicky nemocný mladý muž. Po převozu do nemocnice těžkým popáleninám podlehl. Z informací bulharských médií vyplývá, že trpěl schizofrenií.

Podle agentury ČTK se šestadvacetiletý muž chtěl údajně stát bulharským Muhammadem Buazízem, tedy mužem, který koncem roku 2010 sebeupálením odstartoval revoluční události v Tunisku a později v dalších arabských zemích.

Akcie ČEZ v Praze oslabily, sofijská burza pozastavila jejich obchodování

Akcie ČEZ na pražské burze krátce po prohlášení bulharské prokuratury, tedy po jedenácté hodině, znatelně oslabily. Od počátku úterního obchodování ztratily zhruba deset korun.

Bulharská burza cenných papírů Sofia po prohlášení premiéra pozastavila obchodování s dvěma emisemi ČEZ (CEZ Distribution a CEZ Electro Bulgaria). Informovala o tom na svých stránkách. Krátce před tím krokem burzy ztratily akcie zhruba desetinu své hodnoty, doplňuje Focus.

Akcie ČEZ na Pražské burze okamžitě reagovaly na poklesem na nepříznivé zprávy

Akcie ČEZ na pražské burze okamžitě reagovaly na poklesem na nepříznivé zprávy z Bulharska.

Bulharsko je tak po Albánii druhou zemí, ve které se hroutí byznys tuzemského energetického gigantu ČEZ. V Albánii skupina přišla o kontrolu nad společností CEZ Shpërndarje tím, že místní úřady rozhodly odebrat firmě licenci k distribuci elektřiny a zároveň do čela CEZ Shpërndarje jmenovaly státního administrátora, čímž firmu fakticky zestátnily. ČEZ zahájil kroky k arbitráži s albánským státem o náhradě škody za zmařenou investici, celková ztráta v Albánii se odhaduje na pět miliard korun.

ČEZ dále působí v Rumunsku, Polsku, Turecku, na Slovensku a v Maďarsku. ČEZ investoval v zahraničí od roku 2005, kdy zahájil mezinárodní expanzi, 72 miliard korun.

ČEZ v Bulharsku

ČEZ působí v zemi od roku 2005, kdy česká energetická společnost koupila za devět miliard korun majoritní podíl ve třech distribučních společnostech, které později sloučila do jedné. Kromě toho vlastní ČEZ v Bulharsku uhelnou elektrárnu Varna a solární elektrárnu Orešec. Kumulovaný zisk ČEZ před odpisy v Bulharsku činí 14,4 miliardy korun a podle energetické společnosti je návratnost bulharských investic nad očekáváním.

Zdroj: ČTK

Autoři: , , ,

Nejčtenější

Propuštění zaměstnanci Deutsche Bank se míjeli s krejčími obleků pro své šéfy

Krejčí Alex Riley, vlevo, a Ian Fielding-Calcutt nesou kufry mimo budovu...

Největší německá investiční banka Deutsche Bank zahájila ohlášenou restrukturalizaci, v rámci které propustí celkem 18...

Slovenský Volkswagen požádal zaměstnance, aby vrátili část odměn

Ilustrační snímek

Bývalí zaměstnanci slovenské divize německého Volkswagenu musí automobilce vrátit část odměn vyplacených za loňský rok....

První třídou s jízdenkou do druhé. Když je vlak plný, sedne si tam každý

Ilustrační snímek

Pokud cestujete s Českými drahami druhou třídou a vlak je přeplněný, může se stát, že vás průvodčí pustí si sednout,...

Vládě prošel daňový balíček, který zdraží cigarety, alkohol i topení

Místopředsedkyně vlády a ministryně financí Alena Schillerová ve Sněmovně při...

Daňový balíček, který zdraží například tvrdý alkohol, cigarety, ale i topení plynem, a víc zdaní i hazard, prošel ve...

Rozkazy od Pamely přímo do ucha. Tak se pracuje ve skladu Albertu

V distribučním centru Albert v Březhradě u Hradce Králové využívají technologii...

Po distribučním centru Albert v Březhradě u Hradce Králové se pohybují lidé se sluchátky s mikrofonem. Po skladu se...

Další z rubriky

Tání věčně zmrzlé půdy by mohlo spustit hon na mamuty, varují Rusové

Model mamuta na výstavě Lovci mamutů v pražském Národním muzeu.

Aktivisté a úřady v severním Rusku varují před vznikem nové „zlaté horečky“ po mamutí slonovině. Hledači „pokladů“...

Rozluštil enigmu, kvůli homosexualitě se zabil. Bude na britské bankovce

Na nové padesátilibrové bankovce je zobrazen matematik Alan Turing, který se...

Tvář matematika a počítačového průkopníka Alana Turinga, který se mimo jiné zasloužil o dešifrování nacistických...

Kellnerův Home Credit plánuje vstup na burzu, chce vybrat miliardu dolarů

Úvěr klient získá až podepsáním smlouvy a rozhodčí doložky.

Skupina Home Credit plánuje globální veřejnou nabídku akcií. Její stoprocentně vlastněná dceřiná firma Home Credit B.V....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz