Pátek 9. prosince 2022, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 9. prosince 2022 Vratislav

Dovolená v Alpách i na Jadranu se přece jen rýsuje, levnější nebude

Koronavirová pandemie srazila návštěvnost v turistických destinacích po celém světě na minima. Po rozvolnění pravidel by se však cestovatelé měli do rekreačních oblastí vrátit. Jde o to, zdali a jak se podaří letní dovolenou u moře i v Alpách zachránit.

Pláž Beritnica - Chorvatsko, Ostrov Pag. | foto: Aleksandar Gospic

Březen a duben 2020 – dva měsíce, které převrátily cestovní ruch v Evropě naruby. Vlivem masivního rozšíření infekce covid-19 vlády jednotlivých zemí sáhly k bezprecedentním krokům. Uzavřené hranice ale teď mají alespoň v některých zemích velkou šanci na otevření.

České turisty v tuto chvíli zajímá jednoznačně nejvíce jedna země – Chorvatsko. Na Jadran jich vyrazilo v loňském roce na osm set tisíc. „Češi tady uskutečnili 5 369 257 přenocování. Patříte k jedněm z nejdůležitějších hostů v naší zemi,“ říká Dubravko Miholić, ředitel pražského zastoupení Chorvatského turistického sdružení.

Stále ovšem ještě není jasné, za jakých podmínek, kdy a zda vůbec se v letošní letní sezóně do Chorvatska Češi podívají. 

Rezervace na prázdniny zatím zůstávají

Firmy podnikající v chorvatském turistickém sektoru se nacházejí v situaci, kdy se z rekordních čísel návštěvnosti ze dne na den zhroutily prakticky na nulové hodnoty. „V dosavadní části turistického roku došlo v počtech přenocování k propadu o 65 procent. Přijelo k nám o jeden a půl miliónu hostů méně než ve stejném období loňského roku, což je propad o osmdesát procent,“ vypočítává Kristjan Staničić, ředitel hlavního úřadu chorvatské turistické centrály v Záhřebu.

Podíl cestovního ruchu na HDP je přitom v přímořské zemi pětinový, Chorvaté proto velice stojí o to, aby sezóna začala co nejdříve. Ministr turismu Gari Cappelli tento týden ve čtvrtek potvrdil, že s některými zeměmi probíhají intenzivní bilaterální jednání. „Češi, Slovinci, Rakušané, ale i Italové stále doufají, že se na Jadran dostanou,“ uvedl ministr. Masivní storna pro prázdninové měsíce se zatím nekonají, na červen už ale hosté zrušili okolo poloviny rezervací. „Pokud se otevřou hranice během následujících dvou tří týdnů, vrátí se i tito turisté do hry,“ dodal Gari Cappelli. 

S potvrzením o bezinfekčnosti by lidé mohli v létě za hranice, říká Petříček

Jedním z podstatných faktorů, který ovlivní termín otevření hranic, jsou podmínky, za nichž to bude možné. Médii skloňovaný vyžadovaný negativní test na infekci koronavirem stále není chorvatskou vládou potvrzen. „Padají různé návrhy jako je pas bezinfekčnosti. My jsme zase navrhovali, aby uznávání testů bezinfekčnosti bylo plošné, abychom nenaráželi při hraničních kontrolách na problémy,“ řekl v rozhovoru pro iDNES.cz, ministr zahraničních věcí.

SMLSALOVINY aneb jak žít a přežít

Sledovat další díly na iDNES.tv

Vypnuté klimatizace i roušky v restauracích

První krok už chorvatské úřady udělaly. Ve čtvrtek byly v zemi publikovány přesné podmínky, za kterých mohou fungovat kavárny, restaurace i hotelové stravování. Vzdálenost 1,5 metru mezi vzájemně cizími hosty, bufetové stoly formou obsluhy personálu, zavírací doba ve 23 hodin, desinfekce na ruce, vypnuté klimatizace, ve vnitřních prostorách roušky – tak by mohla vypadat letošní dovolenková realita.

Od 11. května začne v několika fázích země na Jadranu zprovozňovat i svoji další turistickou infrastrukturu. Jako nejvýhodnější z pohledu ubytovacích kapacit se v tuto chvíli jeví malí privátní pronajímatelé a kempy. Tam bude zajištěn minimální kontakt. To jsou kapacity, které mají vlastní kuchyně i sociální zařízení,“ tvrdí šéf turistické centrály na Istrii Denis Ivošević.

Otázkou je, zda některý vytíženější typ ubytování nesáhne po navýšení cen. „To se velmi těžko předvídá, bude velký rozdíl v destinacích a v konkrétních zařízeních, jak si firmy udělají marketing, jak mají věrnou klientelu,“ objasňuje Liběna Jarolímková, vedoucí Katedry cestovního ruchu Vysoké školy ekonomické v Praze. Zatím se ceny drží. 

„Mám v apartmánech tutéž cenu, jakou jsem inzerovala na konci loňské sezóny,“ říká Mirjana z istrijského Rovinje, který patří k nejžádanějším lokalitám v zemi. Podle chorvatských odhadů by ale mohlo ke zlevnění dojít. „Jsem si jistý, že všechny zainteresované subjekty budou svoji cenovou politiku definovat tak, aby hosty přilákaly. Z toho důvodu lze reálně očekávat, že by ceny mohly být o něco málo nižší než obvykle,“ doplňuje Kristjan Staničić.

Rakousko obnoví turismus v květnu

Shodné problémy řeší i Rakousko, kde dovolenou potenciálně plánuje mnoho českých turistů. Kdy budou otevřeny hranice a za jakých podmínek bude možné do alpské země vycestovat, nikdo v tuto chvíli nikdo neví. Rakouský spolkový kancléř Sebastina Kurz sice neskrývá zájem na tom, aby Česko patřilo k prvním zemím, kterým umožní na území Rakouska dovolenou realizovat, nicméně rozhodnutí ještě neexistují. „Věřím, že jednání, která budeme v následujících týdnech vést s kolegy ve vládě i s našimi partnery za hranicemi, dají během května větší jistotu, že od 1. července dovolená v Alpách bude možná,“ myslí si jeho český protějšek.

Rakousko se chystá na turistickou sezonu. Hotely otevře koncem května

Pro Rakousko by to byl potřebný krok. „V porovnání s předchozím rokem klesl v březnu počet přenocování o 65 procent a počet příjezdů dokonce o 72 procent,“ potvrzuje nepříjemnou statistiku Esther Wilhelmová, vedoucí oddělení marketingu a managementu společnosti Innsbruck Tourismus.

K prvnímu uvolnění v turistické branži by mělo dojít už za týden, restaurace a horské chaty otevřou 15. května. „O čtrnáct dnů později následují ubytovací zařízení a lanovky v horských střediscích,“ popisuje uvolňování Roland Volderauer, šéf turistického sdružení oblasti Stubai, která patří u českých turistů k nejoblíbenějším. 

Ubytovatelé zlevňovat nehodlají

Jakým pravidlům se budou muset návštěvníci podrobit, zatím není přesně definováno. „Zřejmé jsou obecné postupy – dodržování rozestupů na recepcích a mezi stoly v restauracích, zesílená hygienická opatření, roušky pro personál v gastronomických provozech, rezervace míst,“ vypočítává Maria Hauserová, ředitelka marketingu hotelu Stanglwirt a členka rodiny, která v tyrolském Goingu po tři sta let bio hotel vlastní. 

Jaké pokyny ale dostanou hoteliéři například pro provoz wellness zařízení či pohyb hostů po chodbách, je předmětem jednání. Většina podnikatelů v oboru se proto už teď snaží najít i samostatná řešení. 

Nejvíc biohotel na světě má ovce na střeše a vlastní elektrárnu

„My například nebudeme účtovat příplatek za servis jídla na pokoj. Je to jedno z ideálních řešení, jak zachovat hostům soukromí a absolutní jistotu, pokud budou jíst přímo na pokoji,“ vysvětluje Maria Hauserová.

Zda kvůli zvýšeným nákladům dojde nakonec k pohybu cen, nelze v tuto chvíli předvídat. „Ceny zůstávají stejné. Nemohu je zvýšit skokově pro hosty, kteří budou rezervovat pobyt až v těchto měsících,“ říká Petra, která pronajímá několik apartmánů v tyrolském údolí Wilder Kaiser. Konat se nebude pravděpodobně ale ani zlevňování „Nezvažujeme, že bychom dělali nějaké slevy nebo snižovali ceny. Pokud jde člověk dolů s cenou, musí snížit i kvalitu a výkon, a to je pro hosta ve svém důsledku negativní,“ doplňuje Maria Hauserová.

Otázkou tedy zůstává, v jakém rozsahu se zahraniční hosté nakonec do Rakouska dostanou. A jak velký zájem ve skutečnosti o zahraniční dovolenou bude. „Jde o to, jak bude na otevření hotelů a restaurací reagovat spotřebitel. Ostražitost tady bude jistě přítomna a řada lidí se bude velmi rozmýšlet, jestli opustí bezpečnou zónu domácího turismu,“ uzavírá Liběna Jarolímková.

  • Nejčtenější

Ruský plyn si našel cesty a dál proudí do Evropy, hlavně ve formě LNG

Před invazí na Ukrajinu byl pro Evropu nejdůležitější ruský plyn z plynovodů. Tyto trasy jsou nyní sice v různé fázi...

Skipas za bezmála 70 eur. V Rakousku i Německu začíná sezona cenovým šokem

Lyžařská sezona v Rakousku začíná cenovým šokem, v některých oblastech se ceny denních skipasů přiblížily hranici...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Maďaři zrušili strop na pohonné hmoty, situace už byla neudržitelná

Nestává se často, aby vláda svolávala tiskovou konferenci na půl jedenáctou večer. V případě Maďarska ale situace...

Pokud cenovka končí na devítku, pravděpodobně jste přeplatili, zjistila studie

Při vánočních nákupech narazíte na mnoho devítek na cenovkách. Zákazníci je mají tendenci vnímat jako výhodné a řádově...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Návrat do minulosti. Jaké dárky se nakupovaly o Vánocích 1983?

Vánoční nákupy právě vrcholí, jenže zatímco dnes se na e-shopu dá vše pořídit za pár minut, před čtyřiceti se nadílka...

Děti na prodej. Za tři stovky. Jak bují dětská prostituce v Česku

Premium Prostituce je v Předlicích naprosto běžná. Jenže i ta dětská. Obyvatelé místního ghetta popisují, jak se děti prodávají...

Takoví slušní lidé, říkali o nich. Rodině přitom vládl teror a nechutnosti

Premium Muž, který ten prosincový den přišel na místní oddělení VB Strašnice, vypadal velmi rozpačitě. „Ono se to bude zdát asi...

RECENZE: Vzal to Radegast. Největší dar přináší konečně zase pohádku

Premium Ani světácky se tvářící fantasy jako Princezna zakletá v čase 2, ani rozjímání o smrti jako Princ Mamánek. Příběh...

Čína zprovoznila nový úsek potrubí Síla Sibiře, plyn proudí až do Šanghaje

Čína uvedla do provozu další úsek plynovodu Síla Sibiře, který do země přivádí ruský plyn. Plné kapacity má potrubí...

Technologické firmy ztrácí na hodnotě. Letos až o 400 miliard dolarů

Souhrnná hodnota všech soukromých i veřejně obchodovaných technologických firem z Evropy letos klesla o více než 400...

Inflace v Maďarsku v listopadu překonala odhady, vzrostla na 23 procent

Maďarsko má nejvyšší inflaci ze zemí Visegrádské skupiny. V listopadu tamní inflace vzrostla 22,5 procenta. Výsledek...

Silný dolar drtí fanoušky v Kataru. Nejvíce na to doplácejí Britové a Japonci

Mnohým fotbalovým fanouškům se letošní mistrovství světa prodražilo více, než ještě před pár týdny původně čekali....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Dcera je výjimečná, říká Julia Robertsová. Hazel oslavila 18. narozeniny

Herečka Julia Robertsová (55) oslavila osmnáctiny svých dvojčat, dcery Hazel a syna Finna společnou vzpomínkovou...

Zemřela Kirstie Alleyová. Hvězda trilogie Kdopak to mluví podlehla rakovině

Po krátkém boji s rakovinou zemřela v 71 letech americká herečka Kirstie Alleyová, hvězda filmové trilogie Kdopak to...

Politik opustil partnerku a děti po šestnácti letech kvůli pornoherečce

Německý politik Hagen Reinhold (44) opustil svoji dlouholetou partnerku Karoline Preislerovou (51), se kterou má tři...

Žádné Uložto! Startuje České kino, za stovku nabízí ke streamování 650 filmů

Oblíbené české filmy, pohádky i seriály ke stažení na jednom místě, legálně a ve vysoké kvalitě slibuje nová platforma...

Založili si rodinnou farmu, dnes jejich obrat míří k deseti milionům

K podnikání je přivedla společná láska k dobrému a zdravému jídlu. Přestože mají manželé Kuderovi dvě malé děti,...