Česko se pojistilo proti výpadkům ropy novou smlouvou

  9:05aktualizováno  13:14
Ruský list Vedomosti ráno informoval, že společnost Transněfť, provozující ropovod Družba, bude varovat své exportní země před možnými výpadky dodávek ropy během zimy. Česko ubezpečuje, že nebezpečí nehrozí. Stabilitu má zaručit nová dohoda.

Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Pokud nastanou do roku 2015 výpadky na ropovodu Družba, země to nijak nepocítí. Smlouvu, která to zaručuje, podepsala dnes po několikaměsíčním jednání na ministerstvu průmyslu a obchodu společnost MERO a společnost provozující transalpinský ropovod TAL.

"Prodloužení platnosti smlouvy mezi MERO a TAL je pro energetickou bezpečnost České republiky velmi významné," zdůraznil ministr průmyslu a obchodu ČR Martin Kocourek.

O možných výpadcích informoval list Vedomosti. "Společnost se chystá rozeslat evropským spotřebitelům dopisy s varováním," napsaly dnes Vedomosti s odvoláním na mluvčího monopolního přepravce Igora Ďomina.

Důvodem "nestandardní situace" je prý přeprava venezuelské ropy z oděského přístavu na jihu Ukrajiny přes ropovod Oděsa-Brody a dále jednou z větví ropovodu Družba do Běloruska. Stejný úsek Družby, spolu s paralelní větví, však slouží i k přepravě ruské ropy do střední Evropy, a tak vzniká nedostatek kapacit. Potrubí je podle Transněfti už na hranici možností a nemá rezervu, která by mohla uspokojit vyšší poptávku v případě chladné zimy.

"Argumentace monopolu se shoduje s taktikou druhého giganta, Gazpromu: v předvečer plynových válek veřejně varoval Brusel před možným přerušením dodávek vinou 'vrtochů' tranzitních zemí," upozornily Vedomosti v připomínce rusko-ukrajinských sporů, které naposledy počátkem loňského roku načas připravily evropské zákazníky o podstatnou část ruského plynu.

Ukrajina vozí dražší ropu z Jižní Ameriky

Dodávky venezuelské ropy do Běloruska přes Ukrajinu se jeví důsledkem sporů mezi Minskem a Moskvou o cla na ruskou ropu. Postup Minsku nedávno označil viceprezident Transněfti Michail Arustamov za "politické hry", protože ruská ropa je i se clem v plné výši o 52 až 58 dolarů lacinější, ale Minsk dal přednost Caracasu.

Minulý měsíc při jednání česko-ruské mezivládní komise ruský vicepremiér Alexandr Žukov ujistil, že výpadky v dodávkách ruské ropy nebo plynu jako v minulých letech nehrozí. "Plyn a ropu budeme dodávat do Česka bezproblémově, v souladu se všemi dohodami. Žádné otevřené otázky neexistují. Všechny problémy s dodávkami ropy, které se vyskytly před dvěma lety, jsou vyřešeny. Dnes se žádné hrozby vyskytnout nemohou," řekl ČTK Žukov.

Český ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek tehdy dodal, že Česko a celá Evropská unie mají připraveny krizové plány, aby si s případným výpadkem dokázaly poradit.

Právě dnes mají v Praze za přítomnosti ministra Kocourka společnosti MERO Germany AG a TAL podepsat smlouvu, která zajistí větší kapacitu pro dopravu ropy přes Německo při výpadku ropovodu Družba.

Autor:

Nejčtenější

Scala startuje na 370 tisících. Škoda chce Čechům nabídnout bohatou výbavu

Škoda Scala

Škoda v pátek startuje prodej svého nového vozu. Základní provedení modelu Scala s benzinovým agregátem 1,0 TSI/70 kW s...

Demagogie, na kterou doplatí všichni, kritizují umělci návrh autorského zákona

Petr Janda

Senát v prosinci schválil návrh změny autorského zákona, podle kterého by za užití hudby už nemusely některé provozovny...

VIDEO: Semafory k WC, pohyby jako robot. Jak to chodí v českém Amazonu

Lidé s vozíky projíždějí labyrintem uliček, kde je v regálech naskladněno 20...

Distribuční centrum Amazonu v Praze působilo dosud spíš jako nedobytný hrad. Jak to uvnitř chodí, se veřejnost...

Nápisy na taškách matou. Výroba papírových škodí víc než těch plastových

V Penny Marketu přestali nabízet jednorázové igelitky, v nabídce mají například...

Řada lidí si raději než igelitku koupí v obchodě tašku z papíru. Od pokladny pak odchází s dobrým pocitem, že jsou...

Topíme svíčkou. Nové bytovky už musí mít téměř nulovou spotřebu energie

ilustrační snímek

Všechny nové budovy s obytnou plochou větší než 350 metrů čtverečních musí mít od prvního ledna téměř nulovou spotřebu...

Další z rubriky

České firmy dobývají indický trh, premiér Babiš otevřel v zemi nové závody

Prezident Uzbekistánu s premiérem ČR Andrejem Babišem během summitu v Indii...

Český předseda vlády otevřel v indickém městě Púna Vývojové centrum společnosti Škoda Auto India/Volkswagen Group a...

Němečtí sládci plánují, že budou na pivech uvádět energetickou hodnotu

Ilustrační snímek

Němečtí pivaři budou mít v budoucnu už při pouhém pohledu na etiketu na láhvi svého oblíbeného nápoje jasno, kolik...

Čína se opřela do gigantů. Označili Tchaj-wan a Hongkong za samostatné

Ilustrační foto

Čínská akademie sociálních věd plánovala, že se v lednu opře do některých z největších světových firem. S odvoláním na...

Najdete na iDNES.cz