"Aby co nejdříve posílila ekonomiku, Evropská komise se rozhodla uspíšit výdajové programy. To znamená, že zrychlí čerpání ze svých fondů v letech 2009 a 2010. Členské státy získají v roce 2009 celkem 11,2 miliardy eur," řekl předseda Evropské komise José Barroso.
Kromě ochrany existujících pracovních míst a vytváření nových je třeba podle předsedy komise také pomáhat lidem, kteří už o zaměstnání přišli. V lednu v Unii vzrostla míra nezaměstnanosti na 7,6 procenta. Meziročně se tak nezaměstnanost zvýšila o 2,2 milionu lidí (z 6,8 procenta).
Barroso v této souvislosti ocenil, že české předsednictví EU připravuje na květen summit o nezaměstnanosti, kterého by se měli účastnit i zástupci odborů a zaměstnavatelů.
Předseda komise rovněž zdůraznil, že krizi se podaří rychleji vyřešit, pokud budou jednotlivé evropské státy a regiony spolupracovat. Princip "každý sám za sebe" je podle něj nepřijatelný, žádný stát se nemůže bránit krizi na úkor ostatních.
Barroso uznal, že je třeba užívat státní pomoc tam, kde je to nezbytné. Výjimečná opatření přijatá ve výjimečné situaci ale podle něj nesmějí zpochybnit společnou budoucnost celé Unie.
Solidaritu mezi jednotlivými státy a regiony v době krize zdůraznil ve svém projevu i předseda Výboru regionů Luc Van den Brande. Podle něj jsou regiony a města klíčové pro řešení současné situace a musejí být zahrnuty do unijního plánu na obnovu hospodářství, pokud má tento plán uspět. Van den Brande proto doufá, že právě květnový summit EU o zaměstnanosti navrhne způsoby, jak zahrnout regionální samosprávy do řešení problému.