„Tuzemské hospodářství přešlapuje na místě. Ztrácí dech, potřebuje nový model ekonomického růstu, nové impulsy. Stále čelí hlavně slabé spotřebě domácností, projevují se ale i velké výkyvy v oblasti průmyslu, a to hlavně v případě energeticky náročných podniků,“ řekla na webináři hlavní ekonomika Raiffeisenbank Helena Horská.
Trendům Evropské unie se vymyká i tuzemská spotřeba. Ve většině zemí totiž již překonala úroveň z posledního čtvrtletí roku 2019. V České republice ale domácnosti stále velmi šetří a kvůli velkým nejistotám kumulují dodatečné úspory. Nižší spotřeba souvisí zejména s propadem reálných mezd, důvěrou a náladou společnosti v tuzemské hospodářství, to je patrné i na struktuře maloobchodních tržeb.
Inflace v listopadu zvolnila. Data dále zkresluje úsporný tarif na energie |
„Ekonomika i kvůli nízké spotřebě domácností zpomalila a návrat na původní trend se zatím nekoná. Oživení je v posledních letech výrazně pomalejší, než se doufalo. V letošním roce proti dřívějším odhadům dokonce spadne do mělké recese. Český průmysl, na kterém je hospodářství silně postavené, táhnou ceny energií a v celkovém pohledu vykazuje stagnaci,“ zaznělo na webináři Raiffeisenbank.
Nízká míra nezaměstnanosti obrat komplikuje
Analýza Raiffeisenbank rovněž ukázala, že tuzemské ekonomice přidělává starosti i trh práce. Míru nezaměstnanosti se sice daří držet na nízké úrovni, podle ekonomů je to ale za současné situace problematické.
Ruská ekonomika se přehřívá. Mohou za to i náklady na odškodnění pro padlé |
„Český pracovní trh dlouhodobě přešlapuje na místě. Firmy se zdráhají propouštět, a to i přes zhoršený ekonomický vývoj a výhled do budoucna. Nezaměstnanost se už několik měsíců v řadě výrazně nemění. Úřady práce i nadále registrují více volných pozic než uchazečů o zaměstnání. S výjimkou letošního ledna trvá tento stav již od roku 2018,“ okomentovala současné trendy Helena Horská.
KOMENTÁŘ: Kolují Českem ekonomické vize, nebo jen fráze a mýty? |
Ta zároveň dodává, že česká ekonomika by nyní potřebovala výraznější proplach pracovního trhu. Nízká míra v nezaměstnanosti blokuje potřebné strukturální změny v ekonomice. Česko podle Horské vyžaduje, aby se lidé v rámci pracovního trhu přesouvali. Souvisí to i se situací v průmyslu. Energeticky náročné firmy sice skomírají, do propouštění se ale zatím příliš nemají.
Dlouhodobý nedostatek lidí
Aktuální situace na českém pracovním trhu by navíc mohla trvat dlouhodobě. K nedostatku pracovních sil přispívá demografický vývoj, migrace pracovníků ze zahraničí zaostává a desítky tisíc lidí navíc každý rok odcházejí do předčasných důchodů. Spousta vzdělaných lidí zároveň raději odchází pracovat do zahraničí.
Inflace bude klesat dál, ekonomický růst zůstane přidušený, čekají analytici |
Tuzemské hospodářství doplácí i na problémy v Německu. Tamní ekonomika zaostává již od počátku války na Ukrajině a s dalšími významnými státy se jí nedaří držet krok. Tamní průmysl trápí nízká poptávka, klesá počet objednávek i jejich hodnota.
„Česká ekonomika je s Německem velmi spojená, a i proto se Česko letos propadne do recese. Německý průmysl trápí nedostatek pracovní síly a restriktivní měnová politika,“ uzavřel ekonom Martin Kron ze společnosti Raiffeisenbank.