„Zaznamenali jsme nárůst zájmu o nemovitosti v Thajsku, Dubaji, Španělsku či Chorvatsku. Tomu prospěl vstup do Schengenu a přijetí eura. Čeští zákazníci zjistili, že mají možnost za srovnatelné peníze trávit čas v Krkonoších, nebo v jižní Evropě,“ řekl výkonný ředitel Luxentu Jiří Kučera.
V portfoliu společnosti se aktuálně nachází například desítky chorvatských nemovitostí v cenách od pěti až do 60 milionů korun či vila v Thajsku za 17 milionů korun. Nemovitosti na Bali se pohybují od čtyř do 13 milionů korun.
Vlastníte nějakou nemovitost v zahraničí?
Zrealizované obchody realitní kanceláře Luxent dosáhly za loňský rok 1,25 miliardy korun, což je zhruba dvakrát více než za rok 2021. Obrat společnosti narostl meziročně zhruba o 70 procent. Nejdražší prodanou nemovitostí se stal rodinný dům v Praze 6 s cenovkou 145 milionů korun. Obchodované byly ze 70 procent byty, z 25 procent domy a z pěti procent pozemky.
Stát zmírní krizi bydlení i výhodnými úvěry za regulované nájmy, říká expert |
Trh s luxusními nemovitostmi se podle Kučery nezastavil, je ale možné v poslední době pozorovat zpomalení. „Klienti vidí, co se kolem děje, čtou o tom, že se trh zastavuje, že je tady krize. Takže doufají, že nabídkové ceny půjdou dolů. Ale takhle jednoduché to není. Lidé nemají v tomto segmentu potřebu prodávat,“ vysvětlil možný rozdíl oproti trhu s běžnými nemovitostmi Kučera.
Zároveň dodal, že se zákazníci i z důvodu vyčkávání budou čím dál častěji ubírat cestou pronájmu. Trhu s prémiovými nemovitostmi se podle Kučery v poslední době daří lépe než s těmi běžnými, protože zákazníci ke koupi méně často využívají hypotéky.
Jinak aktuální situaci reflektuje realitní kancelář s luxusními nemovitostmi Svoboda & Williams. Z její nedávné analýzy vyplynulo, že prodej luxusních bytů v loňském roce v Česku klesl o 37 procent.