Úterý 21. ledna 2020, svátek má Běla
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 21. ledna 2020 Běla

Roční plat za týden. Pohádkové mzdy ředitelů prohlubují sociální propast

  10:06aktualizováno  10:06
Ředitelé britských společností, které patří do první stovky firem s nejvyšší tržní hodnotou a obchodují na londýnské burze, vydělali jen za první lednový týden více než běžně placený zaměstnanec za rok. Vyplývá to z průzkumu britské skupiny High Pay Centre.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Depositphotos

Vysoce postavený manažer si k šestému lednu 2020 vydělal za 33 hodin práce 29 559 liber, tedy více než 876 tisíc korun. Pokud by takto vydělával celoročně, závěrem roku by si ředitel jedné společnosti přišel na zhruba 3,46 milionu liber (více než 102 milionu korun), tedy asi 117 krát více, než Brit, který pobírá průměrnou mzdu. O této problematice informoval web The Conversation.

Astronomické rozdíly v platech ředitelů společností a zaměstnanců jsou přitom tento rok nižší. Příčinou však není růst platů zaměstnanců, ale spíše snížení mezd ředitelů. Britští vedoucí firem berou ještě málo oproti některým svým americkým kolegům.

Ředitel americké společnosti si mohl přijít ročně až na 15,5 milionu dolarů (okolo 330 milionů korun), tedy zhruba 287krát více než jeho zaměstnanci, ještě před 40 lety byl přitom plat ředitele vyšší jen 18krát.

Ředitelé bohatnou již desítky let

Historie vysokých ředitelských platů sahá až do roku 1982, kdy velké britské společnosti začaly prosazovat zvýšení platů pro vedoucí pozice. Hlavním důvodem byla snaha vyrovnat se zahraničním konkurentům.

Svlékání šéfů pokračuje. Přes 2,5 milionu bere 229 státních manažerů

Na základě toho začali Britové v podnicích využívat metodu „pay for performance“, kterou do té doby používali především ve Spojených státech. Metoda spočívá v tom, že je zaměstnanec hodnocen podle výkonu, který v práci podává místo počtu odpracovaných hodin. Namísto očekávaného zvednutí platů zaměstnanců se však výkonní ředitelé začali ve velkém odměňovat a zvyšovat své vlastní platy. 

Firmy se také začaly více zaměřovat na akcie, jejichž cena se záhy stala jediným měřítkem úspěchu podniku. I přes neustálé zvyšování zisků a produktivity firem rostly platy pouze vedení a nikdo kromě generálních ředitelů úspěch podniku nepocítil. Během následujících třiceti let tak vznikla velká propast mezi ředitelským a zaměstnaneckým platem.

Rozdílné platové podmínky mezi šéfy a zaměstnanci neblaze přispívají k nerovnosti ve společnosti a rostoucí oblibě tvrzení, že moderní svět dělá  bohaté lidi ještě bohatšími. Generální ředitelé velkých firem totiž z velké části patří do 1 % procenta populace s nejvyššími příjmy.

Dvojité zdanění a touha po férových platových podmínkách

Vlády jednotlivých zemí se proti tomuto fenoménu snaží bojovat. V roce 2018 představila britská vláda zákon, který nařizuje ředitelům společností zveřejňovat platový poměr mezi mzdou ředitele a mzdami běžných zaměstnanců. Šlo tak o jeden z prvních kroků, který by měl zamezit neustálému růstu ředitelských honorářů a také by měl přinutit veřejnost k tomu, aby tlačila na firmy a došlo tak ke zvýšení zaměstnaneckých platů.

Státním manažerům přidají. Starostové budou mít až 120 tisíc, hejtmani 138

Dalším poněkud kontroverznějším krokem by bylo nastavení horní hranice pro ředitelský plat. Místo přesného určení nejvyšší možné částky, kterou může šéf obdržet, by se nastavil vhodný poměr mezi jeho platem a mzdou nejhůře placeného zaměstnance ve firmě. V hypotetickém poměru 50:1 by tak ředitel vydělal jen 50krát více, než jeho nejhůře placený zaměstnanec. 

Nápad na zavedení obecně platného poměru je inspirován Izraelem. Tam v roce 2016 vstoupil v platnost zákon, který nařizuje finančním institucím, aby plat jejich šéfů nepřesáhl plat nejméně placeného zaměstnance více než pětatřicetkrát. V případě, že firma řediteli vyplácí více peněz, je dvojitě zdaněna.

Zákon byl přijat po vlně protestů proti nepoměrům platů zaměstnanců a jejich nadřízených. O podobnou věc se snažilo i Švýcarsko poté, co si lidé v roce 2013 v referendu odhlasovali poměr 12:1, návrh zákona ale nakonec neprošel.

Hlavním záměrem reformy platů výkonných ředitelů by nemělo být snižování vyplácených honorářů, ale spíše férovější podmínky. Každý nárůst ředitelského platu by tak na výplatní pásce pocítil i zaměstnanec.

Autor:
  • Nejčtenější

E-shop s dálničními známkami uděláme zdarma. Na webu se objevila nová výzva

Zatím co ministr dopravy za ANO Vladimír Kremlík si za zakázkou na e-shop s dálničními známkami stále stojí, většina...

Ministerstvo nakreslilo 400 km nových dálnic. Okruh obkrouží střední Čechy

Ministerstvo dopravy připravuje novou koncepci dálnic, která by aktuálně plánovanou síť rozšířila o více než čtyři sta...

Ministru Kremlíkovi zlomila vaz zakázka na elektronické dálniční známky

Vladimír Kremlík končí ve funkci ministra dopravy. Prezident Miloš Zeman vyhověl návrhu premiéra Andreje Babiše, aby...

Amerika hrozí Česku obchodní válkou kvůli chystané digitální dani

Spojené státy hrozí České republice odvetou v případě, že Česko prosadí chystanou digitální daň. Ta by postihovala mimo...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Lepší je odpočatý bankéř. Spořitelna nadělila lidem 37 dní dovolené

Česká spořitelna vyslyšela volání bankéřů, kteří chtěli víc flexibility a volna. Od ledna jim ke standardním...

Premium

Proč vyhraje vodík. Vynálezce Tůma má o budoucnosti automobilů jasno

Už před dvaceti lety se projel vodíkovým autem, kterým chtějí Japonci na letošní olympiádě v Tokiu propagovat...

Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

Přivřela oči a doufala v polibek. Manžel ji místo toho shodil ze srázu

Ležela vedle něj a pravidelně oddychovala. Odtáhl se od ní, co mu jen postel dovolila, a otočil se zády. Musí to udělat...

  • Další z rubriky

Amerika hrozí Česku obchodní válkou kvůli chystané digitální dani

Spojené státy hrozí České republice odvetou v případě, že Česko prosadí chystanou digitální daň. Ta by postihovala mimo...

Trumpův nápad se uchytil, ke změně názvu Max už Boeing vyzývají i zákazníci

Šéf společnosti Air Lease Steven Udvar-Hazy vyzval amerického výrobce letadel Boeing, aby přestal u svých letounů...

Vodní elektrárny vedou. Jsou největším obnovitelným zdrojem energie

Přestože se v posledních letech pozornost médií i veřejnosti soustředí především na sluneční a větrné elektrárny,...

Čínská ekonomika rostla loni nejpomaleji za posledních 29 let

Čínská ekonomika v loňském roce vzrostla jen o 6,1 procenta, což byl nejnižší růst za devětadvacet let. Informovala o...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz