Za rok až dvojnásobek ceny. Helia je nedostatek, rapidně zdražuje

  16:48aktualizováno  16:48
Ceny helia se rok od roku zvyšují. Například v USA či Británii za něj v současnosti lidé platí až více než dvojnásobek toho, za co ho kupovali v předchozích letech. Důvodem je nedostatek této suroviny. Kromě plnění balonků na oslavy je přitom velmi důležitá i v medicíně nebo pro elektronický průmysl.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Mark J. Rebilas / USA TODAY SportsReuters

Ve Spojených státech byl až donedávna hlavním dodavatelem helia stát. Každý rok totiž v rámci aukce otevřel své strategické rezervy a prodával ho soukromníkům. Plyn, který země původně schraňovala kvůli vzducholodím, se loni prodával za 235 procent toho, za co se dal pořídit o rok dříve. USA se poté rozhodly až do roku 2021 aukce pozastavit.

„Ceny jsou pořád vyšší a vyšší,“ stěžoval si novinářům britské televize BBC Steve Durnford, šéf rodinné firmy Baloons of London. Ani Spojenému království se totiž růst cen nevyhnul. Jen za letošní rok se podle Durnforda cena helia, měnila třikrát. Pokaždé stoupla o zhruba deset procent.

„Dá se říct, že cena v závislosti na tom, ve které části dodavatelského řetězce jste, vzrostla o padesát až sto procent,“ uvedl Phil Kornbluth, který se zabývá dovozem helia do Velké Británie. Kolik zákazník zaplatí závisí i na tom, v jaké podobě ho chce – ceny za plynné a kapalné helium se liší.

Heliová krize

Proč cena helia tak roste? Odpověď je jednoduchá. Dochází. Na celkové produkci se z více než poloviny podílí Spojené státy, tamní přirozené zásoby však dochází. Další ložiska seprozatím nedaří najít.

Podle informací CNBC se v historii těžby dokonce nepodařilo žádné z ložisek nalézt úmyslně. Vždy šlo o náhodu. Helium je sice i vedlejším produktem výroby jiných plynů, u té je však často zbytečně nákladné ho oddělovat a uskladňovat.

Přestože je tak helium druhým nejběžnějším prvkem ve vesmíru, možná se s ním na zemi v budoucnu nebudeme potkávat tak často jako dosud. „Jakmile se helium vypustí do atmosféry, je navždy pryč. Navždy pryč,“ citoval laureáta Nobelovy ceny Roberta Richardsona již v roce 2010 list The Telegraph.

Podle jeho tehdejších výpočtů by zásoby helia měly úplně dojít mezi lety 2030 a 2040. Přestože bylo po jeho prognóze nalezeno ještě jedno nové úložiště, posouvá se tím předpokládaný čas „heliové krize“ jen o 7 let.

Již před devíti lety Richardson navrhoval, aby se helium více recyklovalo. Tehdy k tomu však z důvodu nízké ceny velké firmy neměly důvod. Dnes již zesnulý experimentální fyzik odhadoval, že se recyklací začnou zabývat, až cena vzroste dvacetkrát až padesátkrát. K prvnímu z těchto dvou milníků se cena helia v současnosti blíží.

Autor:
  • Nejčtenější

Socialismus se vrací, ne z Východu, ale ze Západu, řekla Šichtařová

Evropská unie je promořená neomarxisty, Česko je však prozatím oázou klidu. Takový je názor ekonomky Markéty...

Premium

Ekologický experiment, který nevyšel. Billa ruší papírové tašky

V posledních letech velké obchodní řetězce jeden po druhém zpoplatňovaly, později i rušily igelitové tašky, které...

Platit se bude za všechny dovezené mobily, řekl šéf OSA v Rozstřelu

Pořadatelé koncertů, média, sportbary, hotely, ale i spotřebitelé, kteří si kupují flash disky nebo CD a DVD nosiče. Ti...

Dvacet hodin ve vzduchu. Z New Yorku míří první přímý let do Sydney

Z letiště v New Yorku letí první let bez mezipřistání s destinací v australském Sydney. Letadlo australské aerolinky...

Žluté lány musí zmizet. Zemědělce čeká omezení plochy vysetých plodin

Tisíce zemědělců v posledních týdnech rozměřovaly pole a lámaly si hlavu nad tím, jak je co nejvýhodněji rozdělit....

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Deset dní a Slavia mohla zmizet. Miliardář Šimáně exkluzivně vypráví

Jiří Šimáně, jeden z nejbohatších Čechů, koupil před pěti lety zadluženou Slavii. Klub nad propastí. Ta stejná Slavia,...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

První komerční skafandry Virgin Galactic budou pohodlné jako pyžamo

První cestující, kteří odletí ze Země na palubě kosmického letu Virgin Galactic, rozhodně nebudou vypadat jako současní...

Požár katedrály Notre Dame má i pozitivní efekt. Podnítil zájem o řemeslo

Restaurátorské práce na ikonické katedrále v Paříži začaly teprve šest měsíců po požáru, i tak z toho podle odborníků...

Whopper bez masa táhne, Burger Kingu se zvýšilo množství zákazníků

Krok do neznáma se Burger Kingu vydařil. Whopper, ve kterém je místo masa rostlinná náhražka, se totiž nejen dobře...

Berlín na pět let zmrazí nájmy. Bez razítka projde jen malé zdražení

Berlínský senát schválil v úterý radikální plán, který počítá se zmrazením nájmů na pět let. Návrhem reguluje ceny v...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz