„Je tu ještě někdo, kdo už nepoužívá Snapchat? Nebo jsem to jen já? Je to tak smutné...“. Jen těchto pár vět Kylie Jennerové, sestry Kardashianové, stálo softwarovou firmu Snap, která stojí za mobilní aplikací na posílání fotek Snapchat, sedmiprocentní pokles na burze, což je zhruba 1,3 miliardy dolarů.
Aplikace Snapchat, která to nedávno schytala za změnu svého rozhraní, tak nyní čelí další kritice. Jennerovou totiž na Twitteru sleduje 24,5 milionu lidí a její tweet sdílelo více než 60 tisíc uživatelů, píše Independent.
Modelka a účinkující televizní reality show Keeping Up with the Kardashians (o životě rodiny Kardashianových) je příkladem toho, jak může celebrita jedinou zmínkou na sociálních sítích poslat hodnotu firmy na burze strmě dolů.
Nejmladší miliardář světa založil Snapchat, firma jde na burzu![]() |
Podle Johna Issleyho, šéfa účetní firmy Moore Stephens, to ukazuje, jak jsou podobné aplikace a sociální platformy z hlediska firemní ekonomiky křehké. Chybí jim totiž léta budovaná zákaznická loajalita a může je ohrozit jednotlivá kritika vlivných osobností.
Jedním z nejviditelnějších příkladů Trumpova vlivu na sociálních sítí byl jeho útok na firmu Boeing v prosinci 2016. Tehdy Trump kritizoval vývoj zakázky na nové prezidentské letadlo Air Force One s tím, že se náklady vymkly kontrole. Jeho slova „zrušte objednávku“ poslala hodnotu firmy dolů o dva dolary na akcii.
Trump později zaútočil i na jiného výrobce letadel Lockheed Martin kvůli ceně jeho programu bojových letounů F-35 pro americké letectvo. Následoval pětiprocentní pád ceny akcií, který firmu připravil o 3,5 miliardy dolarů.
V lednu 2017 si Trump vzal na paškál společnost Toyota, která si dovolila navrhnout přesun výrobních kapacit z USA do Mexika. Japonská automobilka přišla o 1,2 miliardy dolarů.
Aplikace pomáhá investorům vydělávat na Trumpových vzkazech na Twitteru |
Měsíc poté čelil prezidentově twitterové kritice módní řetězec Nordstrom, který přestal prodávat produkty pocházející z dílny Trumpovy dcery Ivanky. Podle Normana Eisena, poradce pro etiku předchozího prezidenta Baracka Obamy a někdejšího velvyslance USA v ČR, to bylo hrubé zneužití úřední moci k obchodním účelům. Akcie Nordstromu klesly o jedno procento během pouhé minuty po zveřejnění Trumpova tweetu.
Opačný efekt - 14procentní nárůst tržní hodnoty - měl proslov moderátorky Oprah Winfreyové na udělování cen Zlatý glóbus vysílaný na internetu. Profitovala z něj společnost Weight Watchers zaměřující se na hubnutí. Winfreyová v ní drží desetinu akcií.
Módní dům Versace zase zažil hlad po svých akciích poté, co byl na sociálních sítích zveřejněn snímek bývalé první dámy USA Michelle Obamové. Ta si vzala na státní večeři s tehdejším italským premiérem Matteem Renzim růžovozlaté šaty z dílny Versace v hodnotě 8 575 dolarů. Brokeři z Wall Street připsali okamžitý nárůst ceny akcií firmy právě Obamové.