Na California Institute of Technology (Caltech) je pouhých 2400 studentů; jde však o špičkovou univerzitu, která je na šestém místě aktuálního žebříčku nejlepších světových univerzit podle World University Rankings a studovalo nebo přednášelo na ní 79 laureátů Nobelovy ceny. Caltech přijme tři uchazeče ze sta zájemců, dostatečný zájem o studium umožňuje politiku nulových výjimek z požadavků testů.
Vedení univerzity si však uvědomilo, že mezi odmítnutými zájemci mohou být i takoví, kteří jenom neměli možnost získat odpovídající znalosti – ale jde o talenty, které škola ve skutečnosti chce. Podle LA Times se chemie učí na 88 procentech amerických středních škol, fyzika na 78 procentech a pokročilá matematika v podobě diferenciálního počtu pouze na 65 procentech škol.
LA Times zmiňují příklad Richarda Murrayho, který na Caltech vede sekci biologie a biologického inženýrství: jeho rodiče se přestěhovali, aby mu umožnili rozvíjet zájem o matematiku na odpovídající střední škole. „Pokud žijete ve městě, kde žádná škola neučí diferenciální počet, měli jste smůlu. Ale to neznamená, že byste nemohli excelovat na Caltech a stát se špičkovým vědcem nebo inženýrem,“ cituje LA Times Murrayho.
Informace jsou nová ropa. Ekonom o hlouposti i nejlepší cestě k bohatství |
Zájemci o studium na Caltech si mohou své vědomosti doplnit v online kurzech, které jsou na Khan Academy k dispozici zdarma. Následně musí složit certifikační test na platformě Schoolhouse.world, kterou zakladatel Khan Academy, filantrop Sal Khan, založil kvůli covidové pandemii. Podmínkou pro uznání testu je skóre nejméně 90 procent a také natočení videa s vysvětlením, jak vyřešili jednotlivé zadané problémy.
Možnost dohnat zdarma mezeru ve znalostech je podle LA Times zvlášť důležitá pro studenty z etnických menšin, protože nedávné rozhodnutí amerického Ústavního soudu znemožnilo jejich zvýhodňování při přijímacím řízení.
Možnost skládat zkoušky z klíčových technických předmětů na nezávislé certifikační platformě tak může Caltech (a další školy, který tento budou případně následovat) udělat přístupnějším i pro zájemce ze zahraničí, včetně České republiky.