Protesty Bulharů proti ČEZ sílí, po nátlaku odstoupil i ministr financí

  21:20aktualizováno  21:55
I v pondělí pokračovaly masivní protesty Bulharů proti vysokým účtům za energie, které jim posílají spolu s rakouskou EVN i české firmy ČEZ a Energo-Pro. Policie při demonstracích zatkla jednoho člověka. Po nátlaku ze své funkce odstoupil i ministr financí Simeon Ďankov, demonstrující však požadují odstoupení celé vlády.

Policie při protestech zadržela jednoho demonstranta. | foto: Reuters

Policisté hlídali budovu parlamentu v hlavním městě Sofii, u kterého se opět shromáždily davy lidí na neočekávané demonstraci. Demonstrující požadovali odchod vlády premiéra Bojko Borisova. "Ďankov je pryč, na řadě je Borisov," skandoval dav. Demonstranti také zablokovali několik sofijských ulic.

Jeden z demonstrantů byl zadržen a podle serveru 24chasa.bg to mezi protestujícími vyvolalo pohoršení a bojovnost.

Fotogalerie

Protestující v Sofii se stále ještě pohybují po velkých bulvárech, které jsou uzavřené. Cestu k centrále společnosti ČEZ pro jistotu zablokovaly bezpečnostní složky.

Doprava je zablokovaná a na velkých dopravních tazích stojí vozy městské hromadné dopravy. Demonstranti za sebou nechávají povalené popelnice a po policistech házejí plastové lahve a odpadkové koše. Z davu vylétávají i petardy a rachejtle.

V pondělí odpoledne v Sofii také demonstrovali pálením vlajky EU stoupenci krajně pravicového hnutí Ataka. "Bulhaři nejsou žádní druhořadí lidé," řekl Kiril Gumnerov, nezávislý poslanec a bývalý člen Ataky.

Ve Varně na večerní protesty dorazilo na pět tisíc lidí, v Burgasu jich bylo 500. Do středobulharského Dimitrovgradu přišly dva tisíce lidí. V centrálním Bulharsku v malém městě Kazanlak demonstranti pálili vlajky vládní strany GERB. V Plovdivu, kde v noci na pondělí shořel po zřejmě úmyslně založeném požáru další vůz distributorské společnosti, se sešlo kolem 500 lidí.

O víkendu podle bulharských médií lidé protestovali v 35 bulharských městech a přišlo jich více jak sto tisíc. Zahraniční média uvádějí "jen" desetitisíce demonstrantů.

Úřady kontrolují i ČEZ, hrozí i odebráním licence

Ceny elektřiny v Bulharsku jsou podle nejnovějších údajů Evropského energetického portálu (EEP) nejnižší v celé Evropské unii. Problémem jsou však velmi nízké platy Bulharů, platby za energie činí často vysokou položku rodinného rozpočtu.

Ceny elektřiny v Evropě

Cena v eurech za kWh

Dánsko - 0,30217
Německo - 0,25983
Maďarsko - 0,16157
Česko - 0,14870
Řecko- 0,13294
Rumunsko - 0,10721 
Bulharsko - 0,08406

Celková cena zahrnuje cenu za silovou elektřinu, distribuci energie ke koncovému uživateli, administrativní poplatky a daň.

Zdroj: Energy.eu

Bulharské úřady zahájily kontrolu v tamní distribuční společnosti vlastněné Skupinou ČEZ (více o kontrolách čtěte zde). Pokud najdou pochybení v její činnosti, mohou jí odebrat licenci, napsal v pondělí večer server Novinite.

"Pokud se ukáže, že se distribuční společnost provinila (proti licenčním podmínkám), bude zahájeno řízení o odebrání její licence," uvedl ministr hospodářství a energetiky Deljan Dobrev. Zároveň ale vyloučil, že by vláda přistoupila ke znárodnění distribučních společností. Řekl, že znárodnění požadované demonstranty nepřipadá vůbec v úvahu. ČEZ může být pouze zbaven licence, a to leda kvůli pádným důkazům. Upozornil, že by to ale energie nezlevnilo.

Dobrev také uvedl, že požadavek demonstrantů zveřejnit distributorské smlouvy je opodstatněný a chce vystavit online všechny smlouvy, které nejsou dosud dostupné.

ČEZ, který už v lednu přišel o licenci na distribuci elektřiny v Albánii, ale odmítá, že by se dopustil nějakého pochybení, a kritizuje politizaci celého problému.

Podle ministra Dobreva by se o zahájení procesu odebrání licence ČEZ mělo rozhodnout v nejbližších dnech. V distribučních firmách Energo-Pro a EVN začala kontrola až v pondělí a o možném odebrání licence by se rozhodovalo až za 20 dní. Samotný proces odebrání licence by podle Dobreva trval zhruba měsíc.

Autoři: ,

Nejčtenější

Kůrovcový byznys: vydělat na něm může každý, stačí mít aspoň 50 tisíc

Kůrovcová kalamita, vichřice, Šternbersko, Bruntálsko, Lesy ČR, Lesy města...

Kůrovcová kalamita je neštěstí pro životní prostředí a vlastníky lesů, ale také vidina peněz pro firmy, které ji...

Za Česko zelenější. Vláda připravuje zdanění uhlí a plynu

Ústecké komíny (ilustrační snímek).

Uhlíková daň se blíží, bude se týkat topení uhlím a zemním plynem. V září má vláda dostat na stůl návrh, jak snížit...

PŘEHLEDNĚ: Peníze, nebo stravenky? Otázky a odpovědi na chystanou revoluci

Stravenky Cheque Déjeuner (ilustrační snímek)

Ministryně financí přišla s návrhem nabídnout zaměstnavatelům alternativu ke stravenkám: místo nich by mohli...

Kočičí hlavy ničí e-koloběžky. Firmy vymýšlejí, jak z turistů nevytřást duši

Praha, 12.10.2018 Elektrický skútr Lime-S (elektrická koloběžka), který je...

Po příchodu do Evropy začaly firmy nabízející elektrokoloběžky narážet na mnohé problémy. Lidé proti nim protestují,...

Nejen zelenina. Rychle zdražují desítky potravin včetně čaje, masa i sladkostí

Ilustrační snímek

Fakt, že potraviny rychle zdražují, začal vnímat skoro každý. Nejde ovšem jen o často zmiňované extrémy, kterými jsou...

Další z rubriky

Evropa se zbavuje pracovníků bank, o místo přijde více než 40 tisíc lidí

Muž nesoucí krabici před budovou Deutsche Bank v Londýně (8. července 2019)

Evropské banky letos hromadně propouštějí. Nejvíc výpovědí dá německá Deutsche Bank, tisíců lidí se však zbavují i...

Německo se chystá na recesi. Ochranný val by je stál 50 miliard eur

Kancléřka Angela Merkelová se spolkovým ministrem financí Olafem Scholzem...

Když v roce 2008 udeřila na Německo ekonomická krize, odpověděli v Berlíně zavedením slev na nové auto, pro které se v...

Hypotéka snů. Dánská banka jako první na světě platí lidem, kteří si půjčí

Ilustrační snímek

Dánský finanční ústav Jyske Bank nabízí vlastníkům nemovitostí hypoteční úvěr se zápornou úrokovou sazbou. Informoval o...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz