Wilbur L. Ross je stejně jako Donald Trump pro jedny hrdina a pro druhé darebák. Šéf a hlavní stratég společnosti W.L. Ross & Co. proslul například fúzí, ve které sloučil ztrátové železárny Bethlehem Steel, Acme Steel, Weirton Steel a LTV Steel do kolosu International Steel Group. O tom, že se tváří amerického obchodu stane právě on, informovaly přední americké deníky včetně listu Wall Steet Journal.
A právě jeho tažení na americké ocelárny mu vyneslo chválu ve zchudlém rezavém pásu, někdejším průmyslovém srdci USA, které sehrálo klíčovou roli při letošních prezidentských volbách. Tamní pracující třída vnímá Rosse jako muže, který se nebál riskovat své peníze za záchranu tisíců pracovních míst. Pro jiné je ale bezskrupulózním finančníkem, který drasticky ořezal důchody a mnoho pracujících po jeho restrukturalizaci skončilo na dlažbě.
Donald Trump přiznal, že o Rossovi jakožto o budoucím ministru obchodu uvažuje. „Těšíme se na to,“ řekl Trump novinářům minulou neděli po schůzce s Rossem. Miliardář o svém angažmá v Trumpově kabinetu spekulovat nechce. Trumpův mluvčí uvedl, že rozhodnutí zatím nepadlo.
O tom, že Rossova nominace je na spadnutí, hovoří ale fakt, že investor svým obchodním partnerům dopředu řekl, že přijetí politického postu nejspíše ukončí jeho kariéru v byznysu.
Staří známí
Ross a Trump se poznali v byznysovém prostředí. Ross na začátku devadesátých let zastupoval držitele obligací, kteří byli nespokojeni s Trumpovým management problémového kasina Taj Mahal. Věřitelé kritizovali vedení kasina za zmeškané platby a uvažovali dokonce nad tím, že by nad celou společností převzali kontrolu. Ross ale lobboval za Trumpa a nervózní investory přesvědčil o tom, že hazardní byznys má s Trumpovým jménem ve štítu větší cenu.
Republikánská strana vybrala Rosse jako klíčového člověka pro financování prezidentské kampaně, a to ještě před tím, než Trump získal nominaci. Když bylo jasné, že republikánským kandidátem na prezidenta bude právě Trump, Ross se stal jedním z jeho ekonomických poradců.
„Mám rád globální obchod. Velká část našeho byznysu je součástí mezinárodního obchodu. Po letech jsem ale zjistil, že poměrně hodně obchodních smluv, které jsme uzavřeli, jsou prostě špatné smlouvy,“ uvedl Ross v jednom z letošních rozhovorů. I v tom se názorově shodne s Donaldem Trumpem, který velkou část své kandidatury postavil na kritice mezinárodních smluv.
Ross patří stejně jako Trump mezi tvrdé odpůrce regulace a hlasitě se vyjádřil i na konto Číny, která podle něj připravila mnoho Američanů o práci. Wilbur Ross, jehož majetek je odhadován na 2,9 miliardy dolarů (skoro 74 miliard korun), je také viceprezidentem největší kyperské banky Bank of Cyprus, kterou po krizi v roce 2013 pomohl stavět na nohy. Rossova investice v dluhy zatížené bance z něj ale udělala de facto obchodního partnera Viktoru Vekselbergovi, prominentnímu ruskému podnikateli s dobrými vazbami na Kreml, upozornil americký list New York Times.
Pokud Rossovu případnou nominaci schválí americký Senát, podnikatel bude dohlížet na 47 tisíc státních zaměstnanců a bude operovat s rozpočtem osm miliard dolarů (asi 204 miliard korun).