Britský úřad přestal hradit přestávky na cigarety. Kuřáci je musí napracovat

  11:54aktualizováno  11:54
Zaměstnanci britského obecního úřadu v hrabství Norfolk si od pondělka pečlivě rozmýšlejí, kolik času stráví kouřením. Úřad jim totiž přestávky na cigarety od pondělka neproplácí. Kdo si během práce potřebuje zakouřit, musí čas strávený u zapálené cigarety napracovat. Milovníci tabáku to považují za diskriminační.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Nařízení, které každému kuřákovi přikazuje zaznamenat odskočení si z práce na cigaretu, schválil úřad v Brecklandu na začátku roku, v platnost vstoupil v pondělí.

Šéf úřadu William Nunn prezentuje nové pravidlo jako férový pracovní přístup a vstřícný krok vůči kuřákům. "Náš flexibilní pracovní systém umožňuje kuřákům vzít si přestávku na cigaretu, aniž by se ocitli ve střetu s pracovní dobou. Nové pravidlo nastoluje spravedlivé podmínky pro všechny pracující," prohlásil Nunn.

Kuřáci podle něj nařízení přivítali pozitivně a sami prý jeho vznik podnítili. Polovina z nich se totiž z práce odhlašovala už před tím a nelíbilo se jim, že ostatní to nedělají, píše BBC News Magazine.

Kouření ubere z práce 15 minut až hodinu

Doba, kterou kuřáci stráví denně u svých cigaret, se podle Nunna u každého zaměstnance liší. Někteří si zaskočí ven několikrát denně na 4 až 5 minut. Jiní ale chodí ven až čtyřikrát denně a zapomenout se tam v družném hovoru s ostatními kuřáky až na dvacet minut.

Podle průzkumu, sestaveného z odpovědí 2 500 lidí a zveřejněného minulý měsíc na www.onepull.com, stráví průměrný kuřák u cigarety zhruba čtvrt hodiny denně po dobu pracovní doby. Za celý svůj pracovní život pak kouření věnuje zhruba jeden pracovní rok. Jiný průzkum z roku 2003, provedený firmou Croner Consulting, ale průměrný čas strávený na kouření odhadl na tři pětiminutové přestávky, tedy čtvrt hodiny denně.

Ať už kuřáci stráví denně kouřením čtvrt hodiny nebo celých 60 minut, řadě jejich kolegů se nelíbí ani jedna z obou variant. "Když lidé plnili nějaký úkol a jeden z nich se zvedl a odskočil si zakouřit, tak bylo v týmu vždy cítit velké napětí. Rozkládalo ho to," popsal své zkušenosti BBC Robert King, který měl vlastní ochranku a vedl v ní kolektiv až patnácti lidí.

On i další lidé tak považují nové nařízení za přínosné.

Kouření prospívá kolektivu, říkají kuřáci

Zastánci kouření s tím ale nesouhlasí a nové pravidlo považují za diskriminační. Přestávky v práci jsou podle nich důležité a utužují kolektiv. Pokud to tak ale zaměstnavatelé nevidí, měli by podle nich přestat proplácet i přestávky na uvaření kávy či povídání s kolegy, domnívá se například ředitel kuřácké lobbistické skupiny Forest Simon Clark.

Expert na plánování času Clare Evans mu dává částečně za pravdu. Lidé dnes pracují delší dobu než dříve. Zároveň musejí přebírat práci po svých propuštěných kolezích a v této atmosféře jsou podle něj přestávky hodně důležité.

"Přestávka není jen o tom, že člověk přestane pracovat u počítače, ale setkává se v tu chvíli s ostatními lidmi a vyměňuje si s nimi své zkušenosti, což má nepřímý pozitivní efekt na jejich produktivitu a prospívá to byznysu," říká Evans.

Nárok na krátké přestávky během práce - čtvrt hodiny dopoledne a čtvrt odpoledne - by podle něj měl mít každý pracující člověk, a pokud si jen kuřáci musí tento čas zaznamenávat na svých "píchačkách", tak jsou podle něj obětními beránky.

Autor:

Nejčtenější

Demagogie, na kterou doplatí všichni, kritizují umělci návrh autorského zákona

Petr Janda

Senát v prosinci schválil návrh změny autorského zákona, podle kterého by za užití hudby už nemusely některé provozovny...

VIDEO: Semafory k WC, pohyby jako robot. Jak to chodí v českém Amazonu

Lidé s vozíky projíždějí labyrintem uliček, kde je v regálech naskladněno 20...

Distribuční centrum Amazonu v Praze působilo dosud spíš jako nedobytný hrad. Jak to uvnitř chodí, se veřejnost...

Nápisy na taškách matou. Výroba papírových škodí víc než těch plastových

V Penny Marketu přestali nabízet jednorázové igelitky, v nabídce mají například...

Řada lidí si raději než igelitku koupí v obchodě tašku z papíru. Od pokladny pak odchází s dobrým pocitem, že jsou...

Topíme svíčkou. Nové bytovky už musí mít téměř nulovou spotřebu energie

ilustrační snímek

Všechny nové budovy s obytnou plochou větší než 350 metrů čtverečních musí mít od prvního ledna téměř nulovou spotřebu...

A nechcete náhodou garáž? Předkupní právo obyvatel domu může brzy skončit

Studenti zde mají garáž pro kola, stejně tak jako podzemní garáž pro auta.

Poslance čeká schvalování novely občanského zákoníku, která má zavést výjimku z předkupního práva pro garážová stání....

Další z rubriky

Konec Zpráv Google v Evropě? Vyhledávač hrozí, že omezí zobrazování článků

Ilustrační snímek

V Evropské unii vrcholí debata o finální podobě směrnice o autorském právu na digitálním trhu. Podle nových pravidel by...

Dočkáme se záloh na PET lahve? Je to drahé a složité, ukazují Slováci

Ilustrační snímek

Zatímco u nás se debaty o možném zálohovém systému na PET lahve teprve rozbíhají, na Slovensku už jsou minimálně o dva...

Čína se opřela do gigantů. Označili Tchaj-wan a Hongkong za samostatné

Ilustrační foto

Čínská akademie sociálních věd plánovala, že se v lednu opře do některých z největších světových firem. S odvoláním na...

Najdete na iDNES.cz