Konec lovení kódů v paměti. Biometrické karty nahradí PIN otiskem prstu

  11:06aktualizováno  11:06
Když chcete bezkontaktní kartou platit částku nad 500 korun, bez zadání PIN nemáte šanci. Ve Velké Británii tento limit dosahuje 30 liber. Místní banka NatWest nyní testuje vylepšené biometrické karty, kde zadání kódu při nadlimitní platbě nahradí otisk prstu majitele karty. V Česku se zatím zavádět nebudou.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Díky malému čtverečku se čtečkou prstů na kartě budou moct nadlimitní bezkontaktní platby nad 30 liber (894 Kč) v testovacím kole provádět zhruba dvě stovky Britů. Testování biometrické technologie je zatím v začátcích a další kroky se budou odvíjet od výsledků tohoto testování, informovala banka NatWest.

Novinku by mohli ocenit hlavně zákazníci, kteří mají problém si zapamatovat PIN ke své kartě. Někteří z nich ho tak nosí například napsaný na papírku, který v tom nejhorším případě uloží vedle karty do peněženky. Technologie tak ochrání ty nejzranitelnější zákazníky, předvídá list Independent

Ověření totožnosti hlasem nepřelstí imitátor ani počítač, říká expert

NatWest na projektu úzce spolupracuje s firmou Gemalto zaměřující se na digitální bezpečnost, i karetními společnostmi Visa a Mastercard.

„Chceme bankovnictví zjednodušit využitím nejnovějších technologií. Biometrické karty se čtečkou prstu jsou jednou z mnoha technologií, které zkoušíme,“ řekl David Crawford, manažer oddělení pro snadné platby v NatWest. 

Podle britského šéfa firmy Gemalto Howarda Berga má použití otisku prstu místo kódu PIN mnoho výhod, mezi ty hlavní patří větší bezpečnost a komfort. „Majitel karty zaplatí rychle a snadno jen jedním dotykem a nemusí se už starat, jestli překročil limit pro bezkontaktní platbu,“ uvedl.

Biometrické platební karty podle serveru Finextra.com testuje také například skupina Société Génerale, která v Česku vlastní Komerční banku.

České banky na mobilní vlně

V roce 2017, kdy společnost Mastercard tuto technologii představila, o jejím zavedením většina tuzemských bank neuvažovala kvůli náročnosti a nákladnosti celého procesu. Tento stav trvá. Zatím si vystačí s placením mobilním telefonem, kde se otisk prstu také používá.

„Jsme zatím na počátku analýz této novinky, k zákazníkům se proto v nejbližší době spíše nedostane,“ uvedl mluvčí Komerční banky Pavel Zúbek. „Platební zážitek s touto kartou je ale velice obdobný již fungujícímu řešení mobilních plateb (Apple Pay, Google Pay),“ doplnil.

Ani Česká spořitelna tyto karty zavádět zatím neplánuje. „Jejich implementace by se nejspíše neobešla bez speciálních poplatků pro klienty,“ vysvětlil mluvčí banky Filip Hrubý. „V oblasti bezkontaktního placení s biometrickým potvrzováním transakcí je pro nás prioritou placení mobilním telefonem, které biometrické potvrzování také umožňují. Mobilním telefonem dnes platí již více než každý desátý z klientů digitálního bankovnictví u České spořitelny a předpokládáme, že se tento počet do konce roku zdvojnásobí,“ dodal.

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Odstavte všechna letadla 737 MAX po celém světě, doporučila firma Boeing

Boeing 737 MAX 8

Společnost Boeing doporučila celosvětově odstavit z provozu všechna letadla Boeing 737 MAX. Firma to uvedla v tiskovém...

Tvrdý zákaz. Dva české boeingy nesměly do Evropy, piloti otočili směr

Letadlo typu Boeing 737 společnosti Smartwings

Úřední zákaz letů do Evropy zastihl ve vzduchu na cestě do Prahy dva boeingy společnosti Smartwings se stovkami lidí na...

Z práce o půlhodiny dřív. Budeme pracovat méně, shodují se politici

Bankéři Goldman Sachs už kravatu do práce už striktně nosit nemusí.

Dobrá zpráva pro zaměstnance: politici ostatních velkých stran jsou ochotni bavit se o nápadu ČSSD zkrátit Čechům...

Škodovka rozdává tučné bonusy. Každý zaměstnanec dostane k výplatě 65 tisíc

Ilustrační snímek

Přes třicet tisíc kmenových zaměstnanců společnosti Škoda Auto dostane k výplatě za duben bonus 65 tisíc korun....

Už žádné inzeráty. Aplikace Letgo v Česku koncem března končí

Ilustrační snímek

Pokud jste v posledních dnech chtěli cokoliv prodat přes aplikaci Letgo, měli jste smůlu. Bezplatná platforma pro...

Další z rubriky

Postavte se za Google. Digitální gigant nabízel youtuberům přivýdělek

Sídlo společnosti Google v Mountain View v Kalifornii (ilustrační snímek)

Vlivní youtubeři dostali od společnosti Google nabídku úplaty za videa, která jsou namířena proti reformě evropského...

Obchodu s padělky se daří. Podle OECD za to mohou online tržiště

Padělky kabelek značky Chanel.

Online maloobchod podporuje rychlý růst prodeje padělaného zboží. Padělky v hodnotě 590 miliard dolarů tvořily v roce...

PŘEHLED: Nejdražší města. V Paříži stojí služby kadeřníka tři tisíce korun

Bazén na střeše hotelu Marina Bay Sands s výhledem na panorama Singapuru.

Nejdražšími městy světa pro život jsou letos Singapur, Paříž a Hongkong. Praha zaujímá 82. místo. Průzkum porovnává...

Najdete na iDNES.cz