Největší britská hypotéční banka HBOS.

Největší britská hypotéční banka HBOS. - HBOS. | foto: Profimedia.cz

Británie má svůj záchranný plán pro banky. Stojí 250 miliard liber

  • 56
Británie je po USA druhou zemí, která připravuje rozsáhlý plán stabilizace finančního trhu. Ostrovní země počítá s celkovou pomocí ve výši 250 miliard liber. Výměnou za injekci 50 miliard liber by měl stát získat podíly v osmi největších bankách, zbytek rozpůjčuje ústavům, které trpí nedostatkem hotovosti.

V britských médiích se objevila slova o znárodňování bank. S podporou může zatím počítat osm největších bank a poskytovatelů hypoték. Je mezi nimi Abbey, Barclays, HBOS, HSBC, Lloyds TSB, Nationwide Building Society, Royal Bank of Scotland a Standard Chartered. Podle ministra financí Alistaira Darlinga budou moci o účast na plánu požádat i další banky.

Plán, který od úterního večera připravoval Darling s premiérem Gordonem Brownem a šéfem centrální banky, má uklidnit finanční trhy v Británii, vrátit bankám důvěru a věrohodnost a přesvědčit je, aby opět začaly půjčovat peníze.

Darling dnes v rozhovoru s televizí Sky News nevyloučil v případě potřeby další kroky. "Je to klíčový krok kupředu, ale ne jediný...Uděláme vše, co bude potřeba," řekl. "Myslím, že je důležité, aby vlády v celém světě udělaly to samé," doplnil.

Většinu peněz Británie půjčí
K zajištění dostatku hotovosti bude mít centrální banka k dispozici nejméně 200 miliard liber (6,38 bilionu korun) na krátkodobé půjčky bankám. Podle BBC bude tento "dramatický" záchranný plán obsahovat i omezení odměn pro vedení bank a dividend pro další akcionáře.

. Španělská pomoc bankám

Také Španělsko se potýká s bankovní krizí. Tamní vláda přijala plán na vytvoření fondu s 30 miliardami eur (735 miliardy korun). Za peníze bude španělská vláda vykupovat od bank rizikové pohledávky. Má totiž obavy, aby současná krize negativně neovlivnila poskytování úvěrů bankami.

Dnes oznámený plán následuje po prudkém pádu akcií britských bank přičítaném i únikům informací z pondělního jednání vlády s představiteli ohrožených bank. Vláda byla kritizována nejen za tyto úniky, ale i za to, že nezasáhla rychleji a rozhodněji.

Řada expertů zdůrazňovala, že londýnské finanční centrum City vkládalo velké naděje do pondělního vystoupení Darlinga v parlamentu, které však neobsahovalo žádné konkrétní kroky.

Akcie banky RBS klesly během úterý o 39 procent, Barclays o devět, Lloyds TSB o 13 a HBOS o 42 procent. Lloyds TSB se státní podporou přebírá hypoteční banku HBOS, která se dostala do potíží už před dvěma týdny.

Vše o bankovní krizi