Břidlicová revoluce se podle expertů bude opakovat v Rusku i v Číně

  18:13aktualizováno  18:13
Boom těžby břidlicového plynu a ropy s následnou transformací energetiky se po USA může v podobně rozsáhlém měřítku opakovat v Rusku, Číně i dalších oblastech světa. Evropa bude naopak podle expertů v rozvoji břidlicových ložisek z politických důvodů zaostávat a nemá na transformaci vyvolanou levným plynem větší šance.

Čína má v břidličném plynu ještě větší potenciál než USA. | foto: Reuters

Myslí si to experti, kterí se tento týden sešli na konferenci o komoditách ve švýcarském Lausanne.

Podle Torbjörna Tornqvista, který je výkonným šéfem evropského obchodníka komoditami Gunvor, je evidentní, že těžba zdrojů vázaných v břidlicích v rozsahu podobném produkci v USA je možná i v dalších velkých zemí světa. "Ano, je to možné i jinde, ne ale všude," řekl Tornqvist podle webu Rigzone.com.

"Myslím, že první velkou změnu uvidíme v Rusku. Je tam politické klima, které svědčí rozsáhlým operacím v břidlicích jak v těžbě plynu, tak ropy," Tornqvist. Slibný vývoj je podle něj patrný i v Číně, Austrálii a Jižní Americe.

Mnohem méně nadějný je podle Tornqvista výhled pro Evropu, která je ve svém přístupu k těžně metodou hydraulického štěpení hlubokých hornin rozdělena.

V Evropě zahájily přípravy k těžbě plynu z břidlic nového zdroje Polsko, Británie, Ukrajina, Rumunsko, Litva a Turecko, naopak Francie, Česká republika nebo Bulharsko zatím frakování zakazují a vesměs to zdůvodňují obavami ze znečištění podzemní vody.

"Evropa? Všichni známe tamní problémy: politické potíže, nikdo nechce mít vrty v okolní krajině, problémy s podzemní vodou a další, to vše zabrání Evropě využívat její zdroje, které navíc nejsou nijak velké," řekl Tornqvist na konferenci pořádané britským listem Financial Times.

Podle Boba Takaie, který řídí obchodování s energetickými komoditami v japonské obchodní společnosti Sumitomo Corp., by USA a Rusko mohla v těžbě břidlicových zdrojů předehnat Čína. "Co se týče rezerv, myslím, že Čína má největší potenciál břidlicové ropy a plynu, ještě větší než USA," řekl Takai. Čína ale bude muset nejprve překonat řadu problémů od infrastruktury po dostupnost vody, která je k těžbě zapotřebí.

Tornqvist i přesto sází spíše na Rusko. "Bude to trvat dlouho (v Číně)," odpověděl Takaiovi. "A kdybych měl říci, která země bude v takovém rozsahu první, sázím dnes na Rusko." Poukázal na to, že Rusko má rozvinutou infrastrukturu, tradici průzkumu a těžby, je málo zalidněné, má dost vody a všechny další potřebné náležitosti.

Rusko a jeho plynařský gigant Gazprom už navíc podle Tornqvista zpracovávají plány rozvoje těžby z břidlic. "Z mých rozhovorů s Gazpromem vím, že už mají pokročilé plány na rozvoj břidlicového plynu a ropy," řekl.

USA začaly těžit v mohutném rozsahu plyn z břidlic teprve ve druhé polovině minulého desetiletí. Od té doby už získaly v plynu soběstačnost a podle prognózy Mezinárodní agentury pro energii v nejbližších letech předstihnou v jeho těžbě nynější světovou jedničku Rusko. Levný plyn transformoval celý americký energetický trh, posílil konkurenceschopnost tamního průmyslu a poskytl největší světové ekonomice nový základ pro dlouhodobý růst.

Autoři: ,

Nejčtenější

Pilot otočil let v půlce Atlantiku zpět do Bruselu. Do cíle to měl stejně daleko

Airbus A330-301 společnosti Brussels Airlines na letišti v Bruselu

Na první pohled je to těžko pochopitelný manévr. Pilot airbusu aerolinek Brussels Airlines v polovině trasy téměř...

Penze v 67 letech. Experti ministerstva spočítali vyšší důchodový věk

Ilustrační snímek

Čtyřicátníci by měli jít do důchodu o rok a pětadvacátníci dokonce až o dva roky později, než je dnes nastavený...

Americký sen Made in China končí. Kvůli obchodní válce výroba ze země mizí

Ilustrační snímek

Kvůli obchodní válce Čína přestává být „továrnou“ USA a Donald Trump částečně dosáhl svého cíle. Byť celní válkou...

Kdo „podojil“ Slušovice. O konci družstva s kriminálním pozadím se mlčí

JZD Slušovice - socialistický zázrak 80. let

Konec známého socialistického jednotného zemědělského družstva v obci Slušovice na počátku 90. let měl kriminální...

Propuštěn po 30 minutách. Agrofert mění šéfa pekáren United Bakeries

Ilustrační snímek

Agrofert ihned po skončení převzetí pekáren United Bakeries propustil ředitele firmy Ivana Fleka. V čele pekáren byl...

Další z rubriky

V Singapuru testují autobusy se zelenými střechami. Mají ochlazovat

Singapurská dopravní společnost SBS Transit provozuje autobusy se zelenou...

Autobusy v Singapuru dostaly šanci přispět ke snížení emisí. Na desítce autobusů je instalovaná zelená vegetace. Cílem...

San Francisco zakáže prodej elektronických cigaret, klasické zůstanou

Elektronické cigarety mají lidi odnaučit kouřit. Ilustrační foto.

San Francisco bude zřejmě prvním městem v USA, v němž se přestanou prodávat elektronické cigarety. Od roku 2020 by mohl...

Americký sen Made in China končí. Kvůli obchodní válce výroba ze země mizí

Ilustrační snímek

Kvůli obchodní válce Čína přestává být „továrnou“ USA a Donald Trump částečně dosáhl svého cíle. Byť celní válkou...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz