Neděle 16. ledna 2022, svátek má Ctirad
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 16. ledna 2022 Ctirad

V případě tvrdého brexitu ztratí Česko 47 tisíc pracovních míst, uvádí studie

  5:03
Pokud Velká Británie opustí Evropskou unii bez dohody, bude mít odchod země na svědomí ztrátu 1,2 milionu pracovních míst po celé Evropě. Vyplývá to z nedávné studie belgické Katolické univerzity v Lovani. Česká republika by v této souvislosti přišla o 47 310 pracovních míst.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Reuters

„Studie jasně ukazuje, že názor, že brexit ovlivní pouze západoevropské země, které jsou geograficky blízké Velké Británii, není správný. Země jako Polsko, Švédsko, Slovensko, Česká republika, Rumunsko a Maďarsko také vykazují značné ztráty pracovních míst. Vzhledem k provázanosti evropských řetězců by to nemělo být překvapení. Brexit je příběh celé EU,“ píše se ve studii.

Nejvíce pracovních míst by ztratila samotná Velká Británie. Podle studie, kterou univerzita vypracovala pro belgickou vládu, by se odchod země z EU bez dohody dotkl více jak půl milionu míst. Tvrdý brexit (brexit bez dohody, pozn. red.) by výrazně pocítilo především Německo (ztráta 291 tisíc pracovních míst), Francie (141 tisíc) a Itálie (139 tisíc). 

Kolik lidí přijde o práci při brexitu bez dohody

Pokud by se však zohlednila celková zaměstnanost v dané zemi, nejvíce by se situace dotkla Irska. Více než 50 tisíc zaniklých míst sice není nejvyšší číslo, avšak představuje 2,5procentní ztrátu. Až za Irskem následuje Velká Británie, Malta, Belgie a na pátém místě Česká republika s více než 47 tisíci zaniklými pracovními místy (0,9 procenta).

„Je to více než v případě Belgie (zhruba 42 tisíc), která má nejen větší počet obyvatel než Česká republika, ale geograficky si je s Velkou Británií mnohem bližší,“ komentuje výsledky studie hlavní ekonom Generali Investments CEE Radomír Jáč.

Brexit postaví zeď

Pro představu - v roce 2018 byla Velká Británie pro přímé exporty z české ekonomiky pátým hlavním trhem, na který směřovaly 4,4 procenta celkových vývozů z Česka, to je 159 miliard korun. „V prvním pololetí letošního roku se Británie posunula na šestou příčku,“ upozorňuje Jáč.

„Tvrdý brexit mezi Českou republiku a Spojené království postaví zeď. K jejímu překonávání bude třeba hradit zbytečné náklady na obou stranách, což v konečném důsledku povede ke snížení vzájemné obchodní výměny, a tedy i ke krachu některých společností,“ uvádí hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček.

Kvůli brexitu bez dohody mohou české firmy tratit až 30 miliard, hlásí svaz

Peter Chrenko, expert na pracovní trh z poradenské společnosti PwC však dodává, že ztráta pracovních míst vyplývající ze stávajících dodavatelsko-odběratelských vztahů nenastane okamžitě. „Česká ekonomika dnes trpí spíše nedostatkem zaměstnanců. Ti uvolnění (z důvodu brexitu, pozn. red.) by měli najít okamžité uplatnění ve stejné nebo podobné oblasti,“ říká Chrenko. Doplňuje však, že je studii stejně jako i jiné průzkumy ohledně budoucího vývoje nutné brát s rezervou. 

Nebylo by to poprvé, co by Česká republika čelila takovému poklesu ohledně úbytku pracovních míst. „Srovnatelný pokles zaměstnanosti zažila česká ekonomika v roce 2013, kdy se vymaňovala z recese. Za celý rok šlo o pokles téměř 38 tisíc,“ uvádí Jáč.

Celkově by tvrdý brexit znamenal pro EU ztrátu 1.54 procenta HDP, pro Spojené království 4,4 procenta jeho HDP. Britská ekonomika podle údajů, které tento týden publikoval britský statistický úřad, ve druhém kvartálu poklesla a vykázala tak první propad od roku 2012. 

Dopady na jednotlivé sektory

Co se týká jednotlivých odvětví, bude mít tvrdý brexit podle studie „katastrofální dopad“ na potravinářský a nápojový průmysl, v jehož rámci má zaniknout 112 tisíc pracovních míst po celé Evropě. Ještě více míst, 130 tisíc, má tvrdý brexit pohltit v textilním průmyslu. 

Studie uvádí patnáct nejvíce postižených sektorů, kterých se brexit dotkne. V každém odvětví je uvedeno 10 zemí, kterých se situace týká nejvíce. Česká republika figuruje v jedenácti z nich. Největší dopad by pocítila odvětví výroby elektroniky a textilu, kde by se zaměstnanost propadla o 7 (3 144 míst), respektive 6 procent (3 702 míst). Ztráty v automobilovém průmyslu by se dotkly 2,27 procent pracovních míst (3 684 míst). 

Britové v ČR

Zaměstnaných Britů v Česku bylo k 30. červnu 4 117. Podle dat MPSV jsou Britové nejvíce zastoupeni v sektoru vzdělání a informatiky. O něco méně ve vědeckých a výzkumných profesích. Ke stejnému datu mělo oprávnění podnikat jako OSVČ v ČR 1856 Britů. 

„To ale nic nemění na skutečnosti, že se omezení ve výrobě aut nejvíc dotkne celé ekonomiky, a to vzhledem k významnosti tohoto odvětví v Česku,“ doplňuje hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek.

Nejvíce míst by ubylo ve výrobě základních kovů a kovových výrobků, zhruba 6,2 tisíce. To však vzhledem k velikosti trhu představuje pouhá tři procenta.

Měkký brexit by pro Evropskou unii znamenal podle studie pokles HDP o 0,38 procenta a ztrátu 280 tisíc pracovních míst. Česká republika by v tomto důsledku přišla o 11 140 míst.

Odchod Británie z Evropské unie je plánován na 31. října. Není však jasné, zda se vládě premiéra Borise Johnsona povede zajistit novou dohodu, na kterou by přistoupila britská vláda i Evropská unie. EU z dohody, kterou vyjednal kabinet premiérky Theresy Mayové, nechce ustoupit. Tu však považuje Johnson za nevýhodnou pro Británii.

Češi v Británii

Kolik Čechů pracuje ve Velké Británii nelze s jistotou říci. Přesný počet netuší ani britské ani české úřady. Podle posledního odhadu Úřadu práce ČR z roku 2015 jde přibližně o 37 tisíc

Jde o statistiku vytvořenou na základě počtu vystavených pojištění (National insurance number). Povinnost hlásit odjezd za prací do zahraničí však Češi nemají, veškerá čísla jsou tedy jen kvalifikované odhady. Podle České ambasády v Londýně na základě počtu zpracovaných konzulárních případů šlo v roce 2016 přibližně o sto tisíc českých občanů.

„V případě, že tvrdý brexit bude načasován na konec října, hrozí, že se negativní důsledky brexitu spojí se špatnými výsledky z německé ekonomiky. V takovém případě by byl namíchán výbušný koktejl, který by ohrožoval rozvoj českého hospodářství,“ říká Křeček. 

Podle ředitele sekce mezinárodních vztahů Svazu průmyslu a dopravy Lukáše Martina by české firmy kvůli brexitu bez dohody mohly přijít asi o 30 miliard korun. Další desítky miliard by ekonomika ČR ztratila kvůli nižším firemním investicím, řekl pro ČTK.

Česká spořitelna odhaduje celkový efekt tvrdého brexitu na 1,1 procenta českého HDP. Studie belgické univerzity uvádí dokonce pokles o celá 2 procenta. „Roční HDP v Česku však nemusí tolik klesnout. K vytvoření nových obchodních vazeb náhradou za brexitem zpřetrhané může dojít v některých případech dřív než za rok,“ dodává Sobíšek. 

Autor:
  • Nejčtenější

Chybné ceny Lega vyvolaly vlnu nákupů. E-shop objednávky stornoval

První lednový víkend byl plný slev napříč všemi kategoriemi. Ovšem pro milovníky Lega se stal infarktovým momentem. Na...

Každý by měl v 18 letech dostat 20 tisíc eur, říkají němečtí vědci

Chudší polovina německých obyvatel zdědí něco málo, anebo vůbec nic. Němečtí výzkumníci přichází s nápadem, jak takovou...

Nebývalá věc. Už v polovině ledna jsou evropské zásobníky plynu poloprázdné

Naplněnost evropských zásobníků plynu ve středu klesla pod 50 procent. Jde o rekord, většinou se zásoby dostanou pod...

Ani očkování nepomůže. Lidé ruší cesty do zahraničí, obávají se karantény

Rychle se šířící varianta omikron přiškrtila křehké oživení cestovního ruchu. Turisté ve velkém ruší plánované cesty do...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Energetické plány jsou utopie, Evropa z nich vycouvá, říká odborník

Premium Mezi lidmi z energetické branže zavládlo začátkem roku rozčarování. Evropská komise zveřejnila návrh taxonomie, určitý...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

  • Další z rubriky

Nákupní šílenství v KFC. Někteří Číňané kupují menu jen kvůli hračce

Sdružení čínských spotřebitelů vyzvalo k bojkotu propagační akce, při níž americký řetězec KFC nabízí v Číně k určitým...

Nebývalá věc. Už v polovině ledna jsou evropské zásobníky plynu poloprázdné

Naplněnost evropských zásobníků plynu ve středu klesla pod 50 procent. Jde o rekord, většinou se zásoby dostanou pod...

Globální logistice opět hrozí nesnáze kvůli omikronu v čínských přístavech

Fungování čínských přístavů se zadrhává. Dva z nich ohlásily první případy varianty omikron, dodávky se přesměrovávají...

Je vám zima a nemáte na topení? Hýbejte se, radil dodavatel energií

Mazlete se se svými mazlíčky nebo ukliďte dům. To jsou některé z tipů britského dodavatele energií, které měly pomoci...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Lela má poměr s jiným. Hrál si na kamaráda, spal s mou ženou, říká Vémola

Karlos Vémola (36) se v emotivním nočním živém vysílání na sociálních sítích svěřil s tím, že opět řeší problémy ve...

Ženy před objektivem: Když činžák ukrývá milovnici BDSM

Je to jako nahlédnout do života neobyčejné obyvatelky obyčejného domu. Fotoset slovenské modelky Patrície naznačuje, že...

Chybné ceny Lega vyvolaly vlnu nákupů. E-shop objednávky stornoval

První lednový víkend byl plný slev napříč všemi kategoriemi. Ovšem pro milovníky Lega se stal infarktovým momentem. Na...

Německá pošta startuje diesely. Elektrododávky v zimě nevyjedou kopec

Německá Deutsche Post DHL provozuje největší flotilu elektrických dodávek, které si navíc sama vyvinula. V horském...

Mrzneme a furt nabíjíme. Zima ukázala, proč elektroauta nejsou budoucnost

Premium Z Prahy do Mnichova dojedete „normálním“ autem za tři až tři a půl hodiny, podle provozu. Já jel elektrickým zázrakem...