Brexit dolehl i na Afriku. Měny oslabily, země se bojí o odbyt zboží

  17:21aktualizováno  17:21
Brexit silně ovlivní i africké ekonomiky. Britský náměstek ministra zahraničí James Duddridge sice slibuje, že obchodní vztahy se zlepší právě díky absenci regulací EU, pravděpodobnější scénář však je, že brexit bude pro africký kontinent citelná rána.

Pro Keňu jsou největším exportním zbožím řezané květiny. | foto: Profimedia.cz

Kvůli provázanosti s Británií bude pravděpodobně nejvíce zasažena Jihoafrická republika. Už od ranních výsledků britského referenda se jihoafrická měna rand prudce propadala o 7 procent. Hned po libře je nejvíce zasaženou měnou vůbec, uvedl server Quartz.

KOMENTÁŘ: Africký boom je u konce. Kontinent nestihl industrializovat

Země mají mezi sebou hluboké vazby. Britské bankovní domy totiž drží četné jihoafrické pohledávky, které by v případě okamžité splatnosti představovaly 178 procent státních rezerv Pretórie v zahraničních měnách.

Ekonomové se také obávají, že výsledek hlasování poškodí vzájemný obchod. Velká Británie je pro nejvíce industrializovanou africkou zemi čtvrtým největším odběratelem. To by zpomalilo hospodářský růst země.

Špatné načasování pro Nigérii

Obavy má také Nigérie. Ta je největší africkou ekonomikou a prochází v současnosti recesí. Nedávno zrušila striktní kontrolu měny a liberalizovala cenu ropy. Obchod mezi Nigérií a Velkou Británií má hodnotu v přepočtu 200 miliard korun. O smlouvách, které byly uzavřeny, se bude muset v důsledku odchodu Velké Británie s EU znova jednat.

OTÁZKY A ODPOVĚDI: Jak může brexit ovlivnit nejen tuzemskou ekonomiku

Ekonomické zpomalení Velké Británie tak může Nigérii hluboce zasáhnout. Právě Británie totiž investovala v této africké zemi nejvíce. Navíc by Nigerijci žijící v Británii, kteří poslali loni do domoviny v přepočtu až 500 miliard korun, posílali výrazně méně.

„Je možné, že se evropské země semknou a začnou ještě více ochraňovat svůj trh. Navíc je tu levná ropa z Íránu a levná práce z Číny a zemí východního bloku. Nemáme prostě žádnou konkurenční výhodu,“ analyzuje situaci nigerijský ekonom Tunji Andrews.

Květiny z Keni bez odběratele?

Keňský ředitel centrální banky se už minulý měsíc vyjádřil k tehdy ještě případnému odchodu Britů z EU. „Ovlivní to nás všechny, nemůžeme se proti tomu pojistit a nemůžeme si zajistit lepší pozici,“ varoval.

Pro Keňu jsou největším exportním zbožím řezané květiny. Ty vyvážejí především do Británie a Holandska, odkud v reakci na brexit také znovu zaznívají požadavky na konání referenda o vystoupení z Unie. Pokud by tedy britská poptávka kvůli hospodářskému zpomalení poklesla, měsíčně by mohla Keňa přijít v přepočtu až o miliardu korun z obchodu s květinami.

A ohroženy jsou i další země. Tak třeba Egyptský akciový index se propadl o 1,3 procenta. Investoři se totiž bojí, že bude Británie méně v zemi investovat. Centrální banka ostrovní země Mauricius v pátek vydala prohlášení, že zvýšila rezervy ve zlatě a dolaru, aby tak zmírnila následky padající libry.

Analytici z neziskové výzkumné společnosti Brookings Institution upozorňují, že Velká Británie loni slíbila zdvojnásobit pomoc Africe. Celkově byla Británie největším poskytovatelem finanční pomoci v organizaci IDa17. Bankovní skupiny, která půjčuje nejchudším zemím.

Autor:

Nejčtenější

Propuštění zaměstnanci Deutsche Bank se míjeli s krejčími obleků pro své šéfy

Krejčí Alex Riley, vlevo, a Ian Fielding-Calcutt nesou kufry mimo budovu...

Největší německá investiční banka Deutsche Bank zahájila ohlášenou restrukturalizaci, v rámci které propustí celkem 18...

Slovenský Volkswagen požádal zaměstnance, aby vrátili část odměn

Ilustrační snímek

Bývalí zaměstnanci slovenské divize německého Volkswagenu musí automobilce vrátit část odměn vyplacených za loňský rok....

Vládě prošel daňový balíček, který zdraží cigarety, alkohol i topení

Místopředsedkyně vlády a ministryně financí Alena Schillerová ve Sněmovně při...

Daňový balíček, který zdraží například tvrdý alkohol, cigarety, ale i topení plynem, a víc zdaní i hazard, prošel ve...

Letištní halu v Düsseldorfu zaplavily kufry, cestující museli odletět bez nich

Na letišti v německém Düsseldorfu zůstalo kvůli poruše přepravního systému 2...

Stovky cestujících, kteří odlétali ve středu ráno z letiště v německém Düsseldorfu, potkala nečekaná komplikace. Kvůli...

Zima přichází z Německa. Nepomáhá ani Trumpova obchodní válka

Německá kancléřka Angela Merkelová

Je to trochu schizofrenní situace. Zatímco poslední „tvrdá“ statistická data z klíčových evropských ekonomik nejsou...

Další z rubriky

Itálie migranty potřebuje. Jinak se populace zmenší o polovinu, říká studie

Italská vlajka na stožáru před monumentem krále Viktora Emanuela v Římě

Populace Itálie by do konce století mohla klesnout na polovinu. Vyplývá to ze zprávy italského statistického úřadu...

Čínská ekonomika nepřestává zadrhávat. Rostla nejpomaleji za 27 let

Ilustrační snímek

Růst čínské ekonomiky dál zpomaluje. Meziročně hrubý domácí produkt stoupl ve druhém čtvrtletí letošního roku 6,2...

Kávový byznys je v krizi. Vypěstovat zrna se ziskem se daří jen stěží

Kávová zrna

Cena kávy jako suroviny klesá a vypěstovat a se ziskem prodat kávová zrna je pro zemědělce čím dál, tím složitější....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz