Bolivijský prezident Morales oslavil 1. máj znárodněním čtyř elektráren

  9:04aktualizováno  9:04
Bolivijský prezident Evo Morales opět využil prvomájového svátku ke znárodnění. Tentokrát si podřídil většinu domácí elektroenergetiky. Do státních rukou vláda za pomoci ozbrojených složek převzala čtyři velké elektrárenské společnosti, z toho dvě v polovičním vlastnictví Francouzů a Britů.

Bilivijský prezident Evo Morales podepisuje dokumenty o znárodnění čtyř elektráren | foto: AP

Krajně levicový prezident Morales již má pod kontrolou 80 procent domácí produkce elektřiny a prohlásil, že chce převzetí kontroly nad tímto klíčovým ekonomickým sektorem zcela dokončit.

Výnos o znárodnění Morales podepsal v sídle jedné z převzatých firem ve středobolivijské provincii Cochabamba a dokument poté hlasitě přednesl jeho mluvčí Ivan Canelas. Dekretem se stát zmocňuje kontroly nad podíly, které soukromí investoři mají na největších bolivijských elektrárenských podnicích Corani, Guaracachi a Valle Hermoso. Ty vznikly v 90. letech po privatizaci státního podniku ENDE a mají na bolivijském trhu elektřiny asi polovinu. Sídla zestátněných firem předtím obsadila policie a armáda.

Bolivijský voják hlídá elektrárnu, kterou v rámci prvomájových oslav znárodnil prezident Morales

Bolivijský voják hlídá elektrárnu, kterou v rámci prvomájových oslav znárodnil prezident Morales

Corani byla do dneška z 50 procent majetkem bolivijské pobočky francouzského koncernu GDF Suez, Guaracachi vlastnila z poloviny britská Rurelec a Valle Hermoso kontrolovala domácí soukromá firma Bolivian Generating Group. Druhé poloviny na těchto podnicích vlastnil stát.

Čtvrtou znárodněnou společností je ELFEC, kterou vlastnili zaměstnanci a bolivijští investoři. Zaměstnanci firmy po zprávách o chystaném zásahu obsadili v noci sídlo firmy ve snaze zabránit vládě v získání podniku.

"Jsme zde, abychom znárodnili hydroelektrárenské závody, které dříve vlastnil stát, abychom naplnili novou ústavu bolivijského státu. Základní služby nemohou být soukromým podnikáním. Vracíme energii a světlo všem Bolivijcům," prohlásil Morales podle agentury Reuters.

Morales uvedl, že vláda se snažila investory přesvědčit, aby své podíly prodali, avšak neuspěla. Dodal, že nyní je povinností státu investorům jejich majetky kompenzovat. Několik společností však již kvůli výši nabídnutých odškodnění za minulá zestátnění podalo žaloby.

Morales znárodnil odvětví ropy a zemního plynu brzy poté, co se v roce 2006 dostal poprvé k moci. Udělal tak rovněž na prvomájový svátek, stejně jako při znárodnění největšího telekomunikačního podniku o dva roky později. Do rukou státu přešla i největší hutní společnosti a několik distributorů energie. Znárodnění rozsáhlého sektoru zemního plynu zvýšilo sice vládní příjmy, zastavilo však soukromé investice do tohoto odvětví.

Nejčtenější

Propuštění zaměstnanci Deutsche Bank se míjeli s krejčími obleků pro své šéfy

Krejčí Alex Riley, vlevo, a Ian Fielding-Calcutt nesou kufry mimo budovu...

Největší německá investiční banka Deutsche Bank zahájila ohlášenou restrukturalizaci, v rámci které propustí celkem 18...

Slovenský Volkswagen požádal zaměstnance, aby vrátili část odměn

Ilustrační snímek

Bývalí zaměstnanci slovenské divize německého Volkswagenu musí automobilce vrátit část odměn vyplacených za loňský rok....

Vládě prošel daňový balíček, který zdraží cigarety, alkohol i topení

Místopředsedkyně vlády a ministryně financí Alena Schillerová ve Sněmovně při...

Daňový balíček, který zdraží například tvrdý alkohol, cigarety, ale i topení plynem, a víc zdaní i hazard, prošel ve...

Letištní halu v Düsseldorfu zaplavily kufry, cestující museli odletět bez nich

Na letišti v německém Düsseldorfu zůstalo kvůli poruše přepravního systému 2...

Stovky cestujících, kteří odlétali ve středu ráno z letiště v německém Düsseldorfu, potkala nečekaná komplikace. Kvůli...

Zima přichází z Německa. Nepomáhá ani Trumpova obchodní válka

Německá kancléřka Angela Merkelová

Je to trochu schizofrenní situace. Zatímco poslední „tvrdá“ statistická data z klíčových evropských ekonomik nejsou...

Další z rubriky

Socialismus v Berlíně. Město vykupuje kvůli cenám privatizované byty zpět

Berlín. Ilustrační snímek

Německá metropole vykoupila od soukromého vlastníka 670 bytů na Karl-Marx-Allee v centru města. Jde o reakci na nedávné...

Jak letět na Měsíc a zpět. V aukci budou na prodej letové plány Apolla 11

Americký vojenský pilot a astronaut Buzz Aldrin byl druhým člověkem, který...

Při příležitosti padesátiletého výročí první úspěšné výpravy na Měsíc představuje newyorská aukční síň Sotheby’s...

Lahve, ze kterých už někdo pil. Nápojáři experimentují s recyklovaným plastem

Ilustrační snímek

Velké značky jako Coca-Cola či Evian začínají experimentovat s lahvemi vyrobenými z polyethylentereftalátu (PET), který...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz