Rozhodnutí společnosti Boeing je důsledkem přerušení provozu letounů 737 MAX po dvou tragických nehodách v Indonésii a Etiopii. Snížení produkce podle agentury AP není příliš překvapivé, protože Boeing již pozastavil dodávky těchto letadel svým zákazníkům. Boeing předpokládá, že mu omezení výroby umožní věnovat větší úsilí zajištění návratu strojů tohoto typu do vzduchu.
„Dočasně upravujeme systém výroby 737, abychom se přizpůsobili přestávce v dodávkách strojů MAX,“ uvedla společnost ve své tiskové zprávě. „Rozhodli jsme se od poloviny dubna dočasně přejít z tempa 52 letadel měsíčně na 42 letadel měsíčně,“ dodala. Firma neupřesnila, jak dlouho by mělo omezení výroby trvat.
Společnost rovněž uvedla, že pokračuje ve zlepšování softwaru pro tyto letouny, aby zajistila, že se podobné nehody nebudou nikdy opakovat. Provoz letadel 737 MAX je nyní v důsledku dvou nehod, při kterých zemřelo celkem 346 lidí, zakázán ve většině zemí světa, píše agentura Reuters.
Akcie společnosti klesají
Akcie Boeingu v pondělí v reakci na plánované snížení produkce oslabily zhruba o tři procenta. Rozhodnutí firmy má negativní dopad i na akcie jejích dodavatelů. Informuje o tom agentura Reuters. Podle agentury rozhodnutí společnosti signalizuje, že Boeing neočekává brzký souhlas úřadů s obnovením provozu těchto letounů.
PŘEHLED: Pád letadla v Etiopii patří mezi nejhorší za deset let |
Boeing 737 MAX 8 společnosti Ethiopian Airlines se 10. března zřítil krátce po startu z etiopské Addis Abeby. Na palubě bylo 157 lidí, nikdo nehodu nepřežil. Stejný stroj měl nehodu loni v říjnu, kdy letadlo nízkonákladové společnosti Lion Air se 181 pasažéry a osmi členy posádky na palubě havarovalo krátce po startu z letiště v Jakartě. Ani tehdy nikdo neštěstí nepřežil.
Čínská firma pozastavila zakázku na sto letounů
Čínská společnost China Aircraft Leasing Group Holdings pozastavila svou zakázku na sto letadel Boeing 737 MAX, dokud nedostane záruky ohledně jejich bezpečnosti. Informoval o tom v pondělí podle agentury Reuters list South China Morning Post s odvoláním na prohlášení čínského podniku.
Společnost China Aircraft Leasing se zabývá pronájmem letadel aerolinkám. Podle listu se předpokládalo, že Boeing čínskému podniku dodá první letoun tohoto typu v letošním třetím čtvrtletí.
Kauza Boeingu 737 MAX hýbe světem (14. 3. 2019):
Posádka postupovala podle manuálu, oznámila etiopská ministryně dopravy: