ilustrační snímek | foto: Depositphotos

Bitcoin padá a vyhlídky nejsou dobré. Zájem o rizikové investice klesá

  • 734
Cena bitcoinu v pátek klesla pod hranici 39 tisíc amerických dolarů, což je v přepočtu asi 837 tisíc korun. Nejznámější kryptoměna se tak dostala na nejnižší hodnotu od loňského srpna. Oslabují ale i další virtuální měny. Kvůli rostoucím výnosům z dluhopisů se investoři čím dál více odklánějí od investic do rizikovějších aktiv.

Bitcoin se krátce před 10:00 SEČ prodával zhruba za 38 995 amerických dolarů a za posledních 24 hodin ztrácel asi 6,9 procenta. Předtím klesl dokonce až na 38 287 amerických dolarů. Ethereum, které je druhou největší kryptoměnou, pak odepisovalo 7,8 procenta na 2879 dolarů. Ukazují to záznamy specializovaného webu CoinDesk.

Rakousko zdaní bitcoin a další kryptoměny, vlastníci zaplatí 27,5 procenta

Portál Coinmarketcap.com uvádí, že hodnota celého trhu s kryptoměnami se za posledních 24 hodin snížila téměř o 150 miliard amerických dolarů, což je v přepočtu asi 3,3 bilionu korun.

Pokles kryptoměn přišel po čtvrtečních ztrátách na akciových trzích ve Spojených státech, kde oslabovaly zejména akcie technologických firem. Ztrácel ale i širší trh, index S&P 500 je ve ztrátě již třetí týden v řadě, tento týden se propadl až o pět procent. Investoři se v posledních dnech začali zbavovat svých pozic v rizikovějších aktivech, neboť výnosy amerických státních dluhopisů na začátku týdne výrazně vzrostly, a proto nyní padají i kryptoměny.

Americká centrální banka už dříve naznačila, že letos plánuje začít zvyšovat úrokové sazby. Obvyklým investičním argumentem pro bitcoin je, že slouží jako zajištění proti rostoucí inflaci. Podle analytiků by však mohl Fed svými plány vzít bitcoinu vítr z plachet.

Bitcoin v listopadu vystoupil na rekordních téměř 69 000 amerických dolarů. Od té doby ale jeho cena klesla o více než 40 procent. Někteří odborníci varují, že trh s kryptoměnami by mohl brzy začít klesat, protože přísnější postoj regulačních úřadů a výrazné kolísání ceny vyhlídky bitcoinu zhoršují.

Například Čína zcela zakázala veškeré aktivity související s kryptoměnami a přísnější jsou vůči trhu s kryptoměnami také americké úřady. Ruská centrální banka ve čtvrtek navrhla zákaz používání a těžby kryptoměn na ruském území se zdůvodněním, že tyto digitální měny představují riziko pro finanční stabilitu a suverenitu měnové politiky. Rusko přitom patří mezi tři největší země, kde lidé těží bitcoiny.

15. května 2018

,