ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Reuters

Ceny kryptoměn během víkendu prudce poklesly, bitcoin až o 10 tisíc dolarů

  • 47
Kryptoměny zažily během víkendu značný pád. Za několik málo hodin klesla cena řady virtuálních měn o více než deset procent. Bitcoin se v neděli dopoledne obchodoval za 52 000 dolarů. Pár dnů před tím však bitcoin zlomil cenový rekord a hodnota jedné mince se vyšplhala až na více než 65 tisíc dolarů.

Podle webu CoinDesk není přesný důvod náhlého propadu většiny kryptoměn jasný. Mohly k němu však přispět spekulace, podle nichž se americké ministerstvo financí chystá obvinit několik finančních institucí z praní špinavých peněz prostřednictvím kryptoměn. Informovala o tom agentura Bloomberg

Bitcoin z osmdesáti procent drží dlouhodobí investoři. Cenu tlačí jiní

Podobně jako bitcoin je na tom například i virtuální měna ethereum. Ta se v pátek obchodovala za více než 2 500 amerických dolarů. V neděli dopoledne však cena klesla i pod hranici 2 000 dolarů za jednu minci. Značný propad během víkendu potkal třeba i měny XRP, Cardano či Binance Coin.

Jednou z mála výjimek byla o víkendu kryptoměna Dogecoin. Ta původně vznikla jako vtip či recese a většina lidí s měnou přišla do styku díky twitterovému účtu Elona Muska. Tato kryptoměna od minulého roku svou hodnotu zvýšila až o neuvěřitelných 18 000 procent. Za posledních 24 hodin pak podle serveru CoinGecko vzrostla cena této měny o více než 25 procent. Přispěla k tomu opět i aktivita miliardáře Elona Muska, který svými několika víkendovými tweety popohnal cenu vzhůru.

Většina kryptoměn však už během nedělního odpoledne původní ztráty alespoň mírně vyrovnala. V pondělí dopoledne se bitcoin obchodoval za téměř 57 000 amerických dolarů a ethereum pak za asi 2 300 dolarů.

Je však patrné, že na trzích vyprchala euforie ze vstupu největšího amerického tržiště kryptoměn, společnosti Coinbase, na tamější technologickou burzu Nasdaq. Pro investory do kryptoměn šlo o významný milník. Akcie společnosti se začaly veřejně obchodovat za cenu 381 dolarů na akcii a zaznamenaly prudký růst až na cenu 428,94 dolarů. Následně však cena poklesla a v pondělí dopoledne se jedna akcie obchoduje za 342 amerických dolarů. 

Investory pak během pátku zasáhla i zpráva, že turecká centrální banka se rozhodla zakázat kryptoměny při běžných platbách. Podle turecké banky je tržní hodnota kryptoměn nestabilní a transakce neodvolatelné, kromě toho se kryptoměny využívají i při nelegálních obchodech. 

Česko zabavilo stamiliony ve virtuálních měnách. Bitcoiny vydraží v aukci

Řada států i významných činitelů se tak v poslední době ke kryptoměnám začíná stavět spíše negativně. Patří mezi ně třeba americká ministryně financí Janet Yellenová či šéfka Evropské centrální banky Christine Lagardeová. Ty v minulých dnech vyjádřily znepokojení v souvislosti s používáním kryptoměn k praní špinavých peněz nebo k financování terorismu.

Kryptoměnám však v posledních měsících pomáhá politika centrálních bank a státní podpůrné programy řady zemí. Do ekonomik jednotlivých států se kvůli pandemii pumpuje bezprecedentní množství peněz, což vyvolává obavy z nárůstu inflace. Investoři na bitcoin stále více nahlížejí jako na možný spolehlivý uchovatel hodnoty. Plány však investorům mohou znepříjemnit některé státní zásahy.

Bitcoin

ilustrační snímek

Co to je?

Nejstarší, nejrozšířenější a nejznámější kryptoměna (digitální měna). Peníze mají pouze elektronickou podobu, jejich majitel je může mít ve svém počítači jako soubory nebo mu je uchovává třetí strana.

Jak funguje?

Díky speciální databázi, která uchovává neustále rostoucí počet záznamů. Tato technologie, nazývána blockchain, slouží jako účetní kniha bitcoinu. Online databáze je chráněna jak proti neoprávněnému zásahu z vnější strany, tak i ze strany samotných uživatelů. Konečné množství bitcoinů je předem známo a jejich uvolňování do oběhu je definováno v jeho zdrojovém kódu.

Čím se liší od jiných měn?

Unikátní vlastností bitcoinu je jeho úplná decentralizace. Je navržen tak, aby nikdo, ani jeho autor nebo jiní jednotlivci, skupiny či vlády, nemohl tuto měnu ovlivňovat, padělat, zabavovat účty, ovládat peněžní toky nebo způsobovat inflaci. 

Jaký je kurz?

Bitcoiny fungují od roku 2009, mezi roky 2015 a 2016 jejich cena vzrostla z 300 na téměř tisíc dolarů. V prosinci 2017 vyvrcholila tzv. bitcoinová horečka, když cena stoupla až ke 20 tisícům dolarů a posléze prudce spadla. Hodnota bitcoinu však od té doby postupně rostla a aktuálně se obchoduje za zhruba 58 tisíc amerických dolarů. 

Co určuje cenu?

Bitcoin je zcela nezávislý na tradičních měnách, není krytý zlatem ani jinými komoditami, ale podobně jako u jiných běžných měn je jeho hodnota závislá na důvěře, že s ním bude možné v budoucnu zaplatit stejně jako dnes. Hodnota bitcoinu vychází čistě z nabídky a poptávky na trhu, v krátkodobých úsecích se kurz vyznačuje prudkým kolísáním ceny.

Jaká jsou rizika?

Kvůli své náročné vystopovatelnosti a nemožnosti kontroly je vhodný k trestné činnosti, ke stejnému účelu však lze zneužít i běžnou hotovost. Nicméně celá síť je online a hrozí zde nebezpečí od hackerů. Kryptografie samotného bitcoinu dosud nebyla prolomena, terči hackerů se však staly burzy, na nichž se s digitální měnou obchoduje. Celková škoda se počítá v desítkách miliard korun.