Bitcoin dosáhl rekordní hodnoty jen několik hodin poté, co nově zvolený americký prezident Donald Trump oznámil, že do čela americké Komise pro cenné papíry a burzy (SEC) chce jmenovat Paula Atkinse, který je podle agentur považován za zastánce kryptoměn.
Trump během předvolební kampaně sliboval, že vytvoří strategické zásoby kryptoměny bitcoin a podpoří její domácí těžbu tak, aby se Spojené státy staly celoplanetárním centrem této technologie.
Bitcoin stále stoupá. Poprvé v historii prolomil hranici 97 tisíc dolarů |
Bitcoin i další kryptoměny na Trumpovo vítězství v listopadových prezidentských volbách reagovaly silným růstem. Od začátku listopadu, kdy Trump vyhrál prezidentské volby, se hodnota jednoho bitcoinu zvýšila o zhruba 30 000 dolarů.
„Údaj, který ještě před nedlouhou dobou byl odmítán jako nereálná představa, se stal skutečností,“ uvedl analytik Justin D’Anethan. „Jsme svědky změny paradigmatu. Po čtyřech letech politického očistce jsou bitcoin a další digitální měny na prahu vstupu do mainstreamového finančního světa,“ řekl agentuře Reuters šéf firmy Galaxy Digital Mike Novogratz, který v tomto odvětví podniká.
Podle ředitele společnosti Bit.plus Martina Stránského ovlivnila růst ceny ke stotisícové hranici řada faktorů. „Klíčovou roli hraje přijetí kryptoměn na institucionální úrovni, kdy velcí hráči, jako jsou hedgeové fondy, penzijní fondy nebo korporace, investují do bitcoinu jako nástroje proti inflaci nebo za účelem diverzifikace portfolia. Příkladem může být strategie společností jako MicroStrategy nebo Tesla, které část svých rezerv alokovaly do bitcoinu, což podpořilo jeho růst,“ vysvětluje.
Bitcoin vynesla na rekord také rostoucí inflace a oslabování tradičních měn, upozorňuje Rostislav Plachý z bitcoinové divize Golden Gate. „To přilákalo investory hledající alternativní uchovatele hodnoty. Důležitou roli hraje také psychologický efekt. Dosažení symbolických cenových hranic ke 100 tisíc dolarů může způsobit tzv. FOMO efekt, kdy se více lidí rozhodne investovat ze strachu, že jim unikne příležitost,“ říká.
Vrchol příští rok
K růstu ceny přispívá i technologický pokrok v oblasti kryptoměn. „Zlepšení infrastruktury, například díky Lightning Network, umožňuje rychlejší a levnější transakce, což zvyšuje důvěru v bitcoin jako technologii a měnu. Pokud se navíc dlouhodobí držitelé rozhodnou neprodávat své bitcoiny ani při růstu ceny, snižuje se množství dostupných bitcoinů na burzách, což při vysoké poptávce vytváří další tlak na růst ceny,“ uzavírá Plachý.
Roman Valihrach, šéf kryptoměnové burzy Coinmate připomněl, že aktuální vývoj potvrzuje tradiční čtyřletý cyklus bitcoinu, kdy po halvingu – při němž dochází ke snížení odměny pro těžaře bitcoinu – nastává postupný růst ceny a zájmu to největší kryptoměnu. „Pokud se historie bude opakovat, můžeme vrchol tohoto cyklu očekávat během příštího roku. Tento výhled navíc podporují faktory, jako je rostoucí přijetí kryptoměn velkými institucemi, vývoj regulací a geopolitické vlivy, které mohou posílit bitcoin jako alternativní finanční nástroj,“ uvedl s tím, že minulé cykly, o nichž hovoří přinesly nejen prudké růsty, ale také pády.
„Vzhledem k historickým cyklům, kdy po silném růstu často následují poklesy, je dobré přistupovat k trhu s dlouhodobým pohledem a ne nechat se unést krátkodobým nadšením,“ doplnil za SatoshiLabs Štěpán Uherík.