ilustrační snímek | foto: Reuters

Bitcoin prorazil další cenový strop, poprvé v historii stojí 50 tisíc dolarů

  • 194
Cena nejznámější kryptoměny v úterý poprvé překonala hranici 50 tisíc dolarů. Ve 12:35 se bitcoin obchodoval za 50 177 dolarů (1,06 milionu Kč), vyplývá z dat společnosti Coinbase. Cena prudce roste od loňského podzimu, letos už bitcoin posílil o více než 70 procent.

Po poledním rekordu se cena vrátila na přibližně 49 tisíc dolarů. Za uplynulých 12 měsíců stoupla hodnota bitcoinu na přibližně pětinásobek. Virtuální měně pomáhají opatření vlád po celém světě, které v rámci pandemické pomoci pumpují do svých ekonomik bezprecedentní množství peněz. V kombinaci s politikou centrálních bank, které drží úrokové sazby nízko, vyvolává postup mezi investory obavy z nárůstu inflace.

Zdroj: Investing.com

Někteří se proto ohlížejí po nových způsobech, jak uložit finanční prostředky a ochránit je před znehodnocením. Jednou z možností je podle analytiků i bitcoin, jímž se zabývá stále více profesionálů z řad investičních fondů či firem z finančního sektoru.

Karetní společnost Mastercard minulý týden oznámila, že letos začne podporovat vybrané kryptoměny ve své síti. Platební služba PayPal už loni v říjnu informovala, že její klienti budou moct prostřednictvím svých účtů nakupovat bitcoiny i další kryptoměny. Pomocí virtuálních měn půjde přes PayPal také platit za zboží od více než dvou desítek milionů prodejců.

15. května 2018

Zkušenější investoři

Velcí investoři hodlají v blízké budoucnosti nasypat do bitcoinu miliardy dolarů. Do nákupů se nyní pouští například americká společnost BlackRock, která je největším správcem finančních aktiv na světě.  Začlenění bitcoinu zvažují mimo jiné americké investiční banky JPMorgan a Morgan Stanley.

Bitcoin za rok spotřebuje dvakrát více elektřiny než celé Česko, uvádí studie

Dalším příkladem významného hráče z Wall Streetu je investiční firma Guggenheim Partners, která podle agentury Bloomberg zvažuje investici do bitcoinového trustu v hodnotě přes půl miliardy amerických dolarů. Celkem 1,5 miliardy dolarů investuje do bitcoinu i automobilka Tesla. 

Nynější situace se tak liší od „bitcoinové horečky“ v roce 2017, kdy cenu virtuální měny vyhnali především drobní investoři. „Jde o radikálně jiný typ klientely. Místo malých investorů jsou to lidé zkušenější, informovanější, odvážnější a jednotlivé obchody jsou výrazně vyšší,“ uvedl v nedávném rozhovoru pro iDNES.cz Martin Stránský, ředitel společnosti BitStock.com.

Pokud se bitcoin na 50tisícové hranici udrží delší dobu, může podle Stránského postupně stoupnout i na dvojnásobek. Skeptici však varují, že prudký cenový růst povede k obdobně prudkému poklesu a bitcoinová „bublina“ splaskne stejně jako na začátku roku 2018.

Bitcoin

Ilustrační foto - bitcoin

Co to je?

Nejstarší, nejrozšířenější a nejznámější kryptoměna (digitální měna). Peníze mají pouze elektronickou podobu, jejich majitel je může mít ve svém počítači jako soubory, nebo mu je uchovává třetí strana.

Jak funguje?

Díky speciální databázi, která uchovává neustále rostoucí počet záznamů. Tato technologie, nazývána blockchain, slouží jako účetní kniha bitcoinu. Online databáze je chráněna jak proti neoprávněnému zásahu z vnější strany, tak i ze strany samotných uživatelů. Konečné množství bitcoinů je předem známo a jejich uvolňování do oběhu je definováno v jeho zdrojovém kódu.

Čím se liší od jiných měn?

Unikátní vlastností bitcoinu je jeho úplná decentralizace. Je navržen tak, aby nikdo, ani jeho autor nebo jiní jednotlivci, skupiny či vlády, nemohl tuto měnu ovlivňovat, padělat, zabavovat účty, ovládat peněžní toky nebo způsobovat inflaci. 

Jaký je kurz?

Bitcoiny fungují od roku 2009, mezi roky 2015 a 2016 jejich cena vzrostla z 300 na téměř tisíc dolarů. V prosinci 2017 vyvrcholila bitcoinová horečka, když cena stoupla až ke 20 tisícům dolarů, pak ale během 12 měsíců postupně klesla až ke třem tisícům. Od podzimu 2020 cena opět prudce roste a 16. února 2021 poprvé prolomila 50 tisíc dolarů.

Co určuje cenu?

Bitcoin je zcela nezávislý na tradičních měnách, není krytý zlatem ani jinými komoditami, ale podobně jako u jiných běžných měn je jeho hodnota závislá na důvěře, že s ním bude možné v budoucnu zaplatit stejně jako dnes. Hodnota bitcoinu vychází čistě z nabídky a poptávky na trhu, v krátkodobých úsecích se kurz vyznačuje prudkým kolísáním ceny.

Jaká jsou rizika?

Kvůli své náročné vystopovatelnosti a nemožnosti kontroly je vhodný k trestné činnosti, ke stejnému účelu však lze zneužít i běžnou hotovost. Nicméně celá síť je online a hrozí zde nebezpečí od hackerů. Kryptografie samotného bitcoinu dosud nebyla prolomena, terči hackerů se však staly burzy, na nichž se s digitální měnou obchoduje. Celková škoda se počítá v desítkách miliard korun.