ilustrační snímek | foto: AP

Čína vyhlásila otevřenou válku kryptoměnám, prohlásila transakce za ilegální

  • 429
Čínská centrální banka v pátek prohlásila všechny kryptoměnové transakce za ilegální. V dlouhodobé snaze tamních regulátorů došlápnout si na trh s bitcoiny a dalšími virtuálními měnami je tento krok zatím nejtvrdší, uvedla agentura Bloomberg. Cena bitcoinu reagovala propadem o téměř osm procent.

„Všechny kryptoměny, včetně bitcoinu a tetheru, nejsou zákonnými platidly a nesmí být v oběhu,“ citovala prohlášení z webu čínské centrální banky agentura Bloomberg. Veškeré kryptoměnové transakce, včetně služeb zahraničních burz pro obyvatele Číny představují nezákonné finanční činnosti, tvrdí instituce.

Kurzy třech největších kryptoměn reagují prudkým propadem. Ve 12:30 se bitcoin obchodoval za zhruba 42,5 tisíce amerických dolarů (920 tisíc Kč), během dvou hodin tak zlevnil o více než 5,5 procenta. Cena posléze klesla na 41,5 tisíce. Kurz druhé největší kryptoměny (z hlediska tržní kapitalizace) ethereum ve stejném čase klesla z více než 3100 dolarů na zhruba 2800.

„Postoj Číny vůči kryptoměnám je dlouhodobě neměnný. Současný vývoj na trzích je tímto tlakem zasažen pouze marginálně, byť krátkodobá reakce hlavních kryptoměn byla tímto krokem samozřejmě ovlivněna. Aktuální vývoj na kryptoměnových trzích odpovídá standardní tržní korekci,“ řekl analytik portálu Trhy.cz Martin Kysela.

Peking už dříve podnikl kroky proti takzvaným těžařům kryptoměn, zatímco centrální banka vyzvala finanční instituce, aby přestaly poskytovat služby související s kryptoměnami.

Bitcoin vs. komunisté

Nyní chce čínská vláda „rezolutně omezit spekulace s virtuálními měnami, související finanční aktivity a špatné chování s cílem chránit majetek lidí a udržovat ekonomický, finanční a sociální řád,“ citovala prohlášení tamní centrální banky agentura Reuters.

Bitcoin je jen nafouklá bublina, varuje investor. Vsaďte na ropu, radí

ilustrační snímek

„Tohle může udělat jenom nedemokratická země. K částečnému propadu ceny bitcoinu a dalších kryptoměn zřejmě dojde, ale posléze se to vrátí do normálu. Nechce se mi věřit, že by bitcoin porazili komunisté, ale nejsem v tomto ohledu nezaujatý pozorovatel,“ komentoval poslední čínský krok Martin Stránský, šéf největšího tuzemského obchodníka s bitcoiny Bit.plus.

„Čína představuje z globálního hlediska klíčový kryptoměnový trh. Investoři však nemohou pokládat krok čínských úřadů za zcela nečekaný, neboť Peking proti celé tamní technologické sféře postupuje restriktivněji již od druhé poloviny loňska,“ uvedl hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda.

Bitcoin je nejznámější z několika tisíc kybernetických měn (jejich počet stále roste), má také nejvyšší tržní kapitalizaci, nyní přes 793 miliard dolarů (17,2 bilionu korun). V první pětici nejoblíbenějších kryptoměn jsou podle serveru Coinmarketcap.com, který eviduje celkem 6800 kryptoměn, ještě ethereum, tether, cardano a binance coin. Podle serveru jejich tržní kapitalizace dohromady činí jen kolem 527 miliard dolarů.

Bitcoin

Ilustrační foto - bitcoin

Co to je?

Nejstarší, nejrozšířenější a nejznámější kryptoměna (digitální měna). Peníze mají pouze elektronickou podobu, jejich majitel je může mít ve svém počítači jako soubory nebo mu je uchovává třetí strana.

Jak funguje?

Díky speciální databázi, která uchovává neustále rostoucí počet záznamů. Tato technologie, nazývána blockchain, slouží jako účetní kniha bitcoinu. Online databáze je chráněna jak proti neoprávněnému zásahu z vnější strany, tak i ze strany samotných uživatelů. Konečné množství bitcoinů je předem známo a jejich uvolňování do oběhu je definováno v jeho zdrojovém kódu.

Čím se liší od jiných měn?

Unikátní vlastností bitcoinu je jeho úplná decentralizace. Je navržen tak, aby nikdo, ani jeho autor nebo jiní jednotlivci, skupiny či vlády, nemohl tuto měnu ovlivňovat, padělat, zabavovat účty, ovládat peněžní toky nebo způsobovat inflaci. 

Jaký je kurz?

Bitcoiny fungují od roku 2009, mezi roky 2015 a 2016 jejich cena vzrostla z 300 na téměř tisíc dolarů. V prosinci 2017 vyvrcholila tzv. bitcoinová horečka, když cena stoupla až ke 20 tisícům dolarů a posléze prudce spadla. Na tuto úroveň se vrátila koncem roku 2020 a v dubnu 2021 se vyšplhala až ke 65 tisícům dolarů.

Co určuje cenu?

Bitcoin je zcela nezávislý na tradičních měnách, není krytý zlatem ani jinými komoditami, ale podobně jako u jiných běžných měn je jeho hodnota závislá na důvěře, že s ním bude možné v budoucnu zaplatit stejně jako dnes. Hodnota bitcoinu vychází čistě z nabídky a poptávky na trhu, v krátkodobých úsecích se kurz vyznačuje prudkým kolísáním ceny.

Jaká jsou rizika?

Kvůli své náročné vystopovatelnosti a nemožnosti kontroly je vhodný k trestné činnosti, ke stejnému účelu však lze zneužít i běžnou hotovost. Nicméně celá síť je online a hrozí zde nebezpečí od hackerů. Kryptografie samotného bitcoinu dosud nebyla prolomena, terči hackerů se však staly burzy, na nichž se s digitální měnou obchoduje. Celková škoda se počítá v desítkách miliard korun.