Trailery
Sledovat další díly na iDNES.tv„Můj přítel Warren Buffett stále chodí do kanceláře šest dní v týdnu,“ říká Gates pro CNBC. „Doufám tedy, že mi zdraví dovolí být jako on.“ Buffett i ve svých 94 letech zastává funkci předsedy představenstva a generálního ředitele společnosti Berkshire Hathaway. Koncem loňského roku sice zmínil, že pro jistotu chce mít připravenou závěť, odchod do důchodu však neplánuje.
Osmašedesátiletý Gates se netají tím, že by rád ještě rozjel a dokončil řadu projektů. Zůstává technologickým poradcem Microsoftu a většinu času tráví tím, že ze svého majetku, který v současnosti činí podle odhadů Forbesu 128 miliard dolarů (2,9 bilionu korun), financuje řešení nejpalčivějších globálních problémů. Ať už jde o léky na nejhorší nemocí, boj s chudobou, změnami klimatu či přístup ke zdravotní péči a vzdělání.
Na Gatesův přístup k těmto problémům se zaměřuje i pětidílný dokumentární seriál společnosti Netflix s názvem „What’s Next? The Future With Bill Gates“, který bude mít premiéru 18. září.
Steve Ballmer se stal šestým nejbohatším mužem planety, poprvé předčil Gatese |
Nadace Billa a Melindy Gatesových oslaví příští rok 25. výročí svého založení. „Stále jsme se nezbavili dětské obrny, nezbavili jsme se malárie. Těmto věcem se velmi, velmi věnuji,“ říká Gates. Dodává, že chce snížit dětskou úmrtnost na polovinu, z pěti milionů ročně na 2,5 milionu.
Právě z těchto důvodů chce dál pracovat a na klasickou penzi příliš nepomýšlí. „V mých představách to znamená – pokud mi to zdraví dovolí – ještě alespoň deset let pracovat na této úrovni,“ říká. „Doufejme, že to bude spíše 20 nebo 30 let,“ dodává vzápětí.
Krušné začátky a klidné konce
Přesto už Gates nepracuje tak intenzivně jako v počátcích své kariéry, kdy se soustředil výhradně na rozjezd Microsoftu a jeho přerod v technologického giganta. „Teď už nepracuji tak tvrdě, ve dvaceti letech jsem nevěřil na víkendy a dovolené,“ říká Gates. Od svých zaměstnanců očekával totéž. Dokonce si zapamatoval poznávací značky aut svých kolegů, aby mohl sledovat jejich příchody a odchody.
„V Microsoftu panovalo vysoké napětí, protože Bill řídil ostatní stejně tvrdě jako sebe,“ napsal Gatesův spoluzakladatel Allen v roce 2011 v článku pro Vanity Fair. Nakonec to byl právě Buffett, kdo Gatese nakonec přesvědčil, že by měl být na své zaměstnance i na sebe mírnější.
„Pamatuji si, jak mi Warren ukazoval svůj kalendář. Měl dny, kde nic nebylo,“ řekl Gates ve společném rozhovoru s Buffettem v roce 2017. „Řekl mi: Svůj čas máš pod kontrolou. To, že zaplníš každou minutu svého rozvrhu, není známkou serióznosti,“ odvolal se na cennou lekci Gates. „V podstatě si mohu koupit, co chci, ale čas si koupit nemohu,“ dodal tehdy Buffett v rozhovoru.
Gates je dnes přesvědčený, že se v tomto ohledu změnil. Loni na slavnostním zahájení studia na severoarizonské univerzitě studentům řekl, že si přál, aby mu někdo dříve řekl, že si má občas dát pauzu. Dnes si svůj volný čas skutečně užívá. Hraje tenis, jezdí na dovolenou a během volna čte až tři hodiny denně. „Udělejte si čas na péči o své vztahy. Oslavujte své úspěchy. Oddechněte si, když to potřebujete. Ulehčete i lidem kolem sebe, když to také potřebují,“ uzavírá Gates podle CNBC.