Bezos vydělá roční medián mzdy v Amazonu za devět sekund

  12:17aktualizováno  12:17
Majetek zakladatele a výkonného ředitele společnosti Amazon Jeffa Bezose vzrostl od začátku roku o 33 miliard dolarů. Na výdělek ve výši roční mediánové mzdy svých zaměstnanců mu tak letos stačilo pouhých 9 sekund.

Výkonný ředitel Amazonu Jeff Bezos | foto: Reuters

Mediánová roční mzda ve společnosti Amazon byla v roce 2017 28 446 dolarů (zhruba 600 tisíc korun). Technologický gigant zveřejnil údaje o platech svých zaměstnanců kvůli novému pravidlu, které letos zavedla americká agentura SEC (U.S. Securities and Exchange Commission), jež dohlíží na kapitálový trh. Firmy musejí nově zveřejňovat informace o poměru mezd vedení a personálu.

Zpráva uvádí, že roční mzda zakladatele a výkonného ředitele Amazonu Bezose byla minulý rok 81 840 dolarů (zhruba 1,75 milionu korun), přičemž jeho odměny byly 1,6 milionu dolarů (zhruba 34,3 milionu korun). Primárním zdrojem Bezosova jmění je však jeho podíl ve společnosti, kde je stále největším akcionářem. Nejbohatší muž světa Bezos vlastní přibližně 80 milionů akcií firmy.

Bezosův majetek dlouhodobě roste

V roce 2017 vzrostlo jeho celkové bohatství podle magazínu Forbes o 40 miliard dolarů. To představuje v rámci jednoho roku historicky největší vzestup na žebříčku nejbohatších lidí světa, který Forbes každoročně sestavuje.

Nejbohatším člověkem světa je Bezos, mezi dolarovými miliardáři je 6 Čechů

Strmý nárůst pokračuje i letos. Podle žebříčku miliardářů agentury Bloomberg, která jej na rozdíl od Forbesu denně aktualizuje, bylo Bezosovo bohatství k 1. lednu 2018 99 miliard dolarů. K 1. květnu dosáhl jeho majetek hodnoty 132 miliard dolarů, což přestavuje letošní „zbohatnutí“ o 33 miliard dolarů.

Bezos tak zatím v roce 2018 „vydělává“ zhruba 275 milionů dolarů (zhruba 5,9 miliard korun) denně. Roční mediánovou mzdu svých zaměstnanců v Amazonu vydělá tak za devět sekund. Ve svém výročním dopise akcionářům společnosti z 18. dubna sdělil, že společnost momentálně zaměstnává přes 560 tisíc lidí.

Desítky tisíc nových pracovních míst, s minimální mzdou

Fotogalerie

Polovina pracovníků Amazonu vydělá ročně méně než 28 446 dolarů. Velkou část zaměstnanců Amazonu tvoří skladníci v distribučních centrech, kde jsou mzdy řádově nižší, než u vedení a vývojové části firmy. Pro porovnání, roční mediánová mzda další velké technologické firmy, Facebooku, byla v roce 2017 240 430 dolarů.

Amazon se často prezentuje jako jeden z podstatných tvůrců nových pracovních míst. Bezos tvrdí, že v roce 2017 jich jeho firma vytvořila 130 tisíc, přičemž do této sumy nepočítá akvizice jiných společností, jako například převzetí Whole Foods v červnu 2017 za 13,7 miliardy dolarů.

Technologický gigant Amazon často čelí kritice kvůli pracovním podmínkám ve svých distribučních centrech či výši mezd pracovníků na nejnižších pozicích, které se ve Spojených státech pohybují kolem hranice 14 dolarů na hodinu. I proto se dlouhodobě vede debata, jestli je otevírání nových poboček firmy pro města a státy přínosem nebo ne.

Autor:

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Z Prahy do Brna autem na baterky. Jedno nabití elektrickému golfu nestačilo

Volkswagen e-Golf

Budoucnost automobilismu? Zatím ne. MF DNES zkoušela, jak se žije s elektrickým golfem. Ve městě funguje obstojně, ale...

Nezaúčtoval koláč, dostal pokutu 11 tisíc. Soud se teď prodejce zastal

293 milionů účtenek se již do včerejška vydalo.

Soud se zastal prodejce, který nevystavil EET účtenku za desetikorunový koláček. Místo původní pokuty 11 tisíc korun...

Češi prodali radar na nespokojené klienty. Mění call centra po celém světě

Ilustrační snímek

Čeští investoři v čele s Jakubem Havrlantem prodávají zlaté startupové vejce jménem Brand Embassy. Úspěšný nástroj péče...

Mapa cen bytů v metropoli: U řeky je draho, za metro si připlatíte

INFOGRAFIKA: Kolik stojí byty u metra

Volná pracovní místa v okolí, prázdné školky pro děti a spousta obchodů – to jsou kritéria, která zdražují byty....

Další z rubriky

Tesla se řítí do propasti. Její akcie se od začátku roku propadly o 40 procent

FILE PHOTO: The logo of Tesla is seen in Taipei, Taiwan August 11, 2017....

Tesla na tom není vůbec dobře. Její akcie padají jako mouchy a analytici se předhánějí, kdo o společnosti vydá...

Kradete naše duševní vlastnictví, stěžovali si domorodci z Panamy na Nike

Boty Nike Air Force 1 Low 'Puerto Rico'

Americká firma Nike stáhla nový model sportovních bot, který se měl začít prodávat příští měsíc. Učinila tak poté, co...

Americké aerolinky obviňují mechaniky za zrušené a zpožděné lety

Letadlo společnosti American Airlines (14. května 2019)

American Airlines žalují odborové svazy, které zastupují jejich mechaniky. Podle společnosti mohou za 2 200 zpožděných...

Najdete na iDNES.cz