Betonáři pod palbou investorů. Snižte emise, nebo vás odstřihneme od peněz

  12:08aktualizováno  12:08
Masivní betonářský průmysl v čele s největšími světovými výrobci je pod tlakem skupiny investorů. Ti po firmách chtějí, aby rychle přijaly závazky, jak snížit emise CO2. Výrobci podle nich patří k velkým znečišťovatelům planety. V produkci oxidu uhličitého má ze zemí větší uhlíkovou stopu jen USA a Čína.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Martin Veselý, MAFRA

Miliony kilometrů dálnic a silnic, mosty, přehrady, domy... Beton je všude a jeho spotřeba roste. A s ním podle organizací IIGCC a Climate Action 100+, sdružující na 320 investorů, kteří bojují s klimatickou změnou, se tvoří významné množství emisí oxidu uhličitého při jeho výrobě. Podle CNN investoři spravují dohromady 2 biliony dolarů.

Při výrobě cementu, obrovsky náročného na spotřebu energie a tepla, vzniká 7 procent celosvětových emisí oxidu uhličitého. Pokud by se ekologická stopa betonářského průmyslu měřila s celými státy, pak by trumfl všechny země světa s výjimkou USA a Číny.

„Cementářský průmysl musí dramaticky snížit svůj příspěvek ke klimatické změně. Není možné tento úkol odkládat nebo se mu vyhýbat,“ uvedla ředitelka IIGCC Stephanie Pfeiferová.

Podle CNN jsou globální investoři v současnosti aktivnější v boji s klimatickou změnou a korporacích. Už dříve apelovali na plynárenské a ropné společnosti a přiměly k přijetí závazků ropný kolos Royal Dutch Shell.

V současnosti míří na čtyři hlavní betonářské firmy v Evropě: CRH, Lafarge Holcim, Heidelberg Cement a Saint-Gobain. Požadují, aby byli do roku 2050 uhlíkově neutrální a rovněž apelují na větší transparentnost a kontrolu činností v souvislosti se snižováním emisí. Skupina investorů svůj požadavek rozeslala na správní rady čtyř zmíněných firem. Dopis podepsali investoři včetně BNP Paribas Asset Management nebo Aberdeen Standard Investments.

Podle investorů firmám, které rychle nepřijmou závazky, hrozí odstřižení přístupu k finančním zdrojům. Jak to mají udělat, není jasné. Podle Mezinárodní energetické agentury je obtížné požadavkům vyhovět a přitom uspokojit vysokou poptávku po cementu. Zájem o materiál se v Číně snížil, ale očekává se, že vzroste na jiných trzích.

Německý Heidelberg Cement na výzvu odpověděl, že ji bere velmi vážně a snižování emisí je jedna z hlavních priorit nadnárodního koncernu. Podobně hovoří švýcarská Lafarge Holcim, která už podle svého prohlášení zkoumá technologie, jež pomohou zredukovat emise.

Autor:

Nejčtenější

Kůrovcový byznys: vydělat na něm může každý, stačí mít aspoň 50 tisíc

Kůrovcová kalamita, vichřice, Šternbersko, Bruntálsko, Lesy ČR, Lesy města...

Kůrovcová kalamita je neštěstí pro životní prostředí a vlastníky lesů, ale také vidina peněz pro firmy, které ji...

Za Česko zelenější. Vláda připravuje zdanění uhlí a plynu

Ústecké komíny (ilustrační snímek).

Uhlíková daň se blíží, bude se týkat topení uhlím a zemním plynem. V září má vláda dostat na stůl návrh, jak snížit...

Německo se chystá na recesi. Ochranný val by je stál 50 miliard eur

Kancléřka Angela Merkelová se spolkovým ministrem financí Olafem Scholzem...

Když v roce 2008 udeřila na Německo ekonomická krize, odpověděli v Berlíně zavedením slev na nové auto, pro které se v...

Nejen zelenina. Rychle zdražují desítky potravin včetně čaje, masa i sladkostí

Ilustrační snímek

Fakt, že potraviny rychle zdražují, začal vnímat skoro každý. Nejde ovšem jen o často zmiňované extrémy, kterými jsou...

Balík do ruky nedošel? U České pošty narazíte, reklamovat může jen e-shop

ilustrační snímek

Zákazník si v obchodě objedná doručení zboží domů a zaplatí poštovné a balné. Jenže v situaci, kdy mu „balík do ruky“...

Další z rubriky

Naše platební karta nesmí do peněženky, varuje Apple. Hrozí poškození

V rámci Apple Card můžete mít i platinovou kreditní kartu.

Společnost Apple uvedla tento týden na trh v USA vlastní platební kartu. Zároveň zveřejnila návod, jak o ni pečovat,...

Peking by to popudilo. Alibaba odložila vstup na hongkongskou burzu

Sídlo internetového obchodu Alibaba.com v čínském Chang-čou (ilustrační snímek)

Největší čínský internetový obchod Alibaba Group Holding se rozhodl odložit vstup na akciovou burzu v Hongkongu....

Další obchodní válka na obzoru. EU zavedla cla na bionaftu z Indonésie

NÁBOŽENSTVÍ. Buddhističtí mniši přecházejí přes palmové pole. Novic vlevo nese...

Jedna obchodní válka, která negativně ovlivňuje globální ekonomiku, již probíhá mezi Spojenými státy a Čínou. Nyní se...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz