Internetový portál pro získání jednodenní vstupenky do centra jednoho z nejnavštěvovanějších měst světa je aktivní od úterý.
V rámci pilotního provozu musí v roce 2024 zaplatit turisté za jednodenní vstup do centra jen ve vybraných termínech mezi 25. dubnem a 14. červencem, do budoucna se však počet zpoplatněných dnů zvýší, píše portál CNN.
Poplatek se účtuje za denní návštěvy mezi 8:30 a 16:00. Částka pro rok 2024 činí paušálně 5 eur (124 korun) na osobu starší 14 let za den. Pro letošní rok město osvobodilo od poplatku ty, kteří cestují na většinu ostrovů v laguně, včetně návštěvnických center Murano a Burano, a také na Lido, kde se nacházejí městské pláže. Většina návštěvníků Murana a Burana však bude muset poplatek stejně zaplatit, protože přijíždí trajektem z centra města.
Lidé projíždějící přes Piazzale Roma (konečná stanice autobusu), Tronchetto nebo Stazione Marittima (kde stále kotví malé výletní lodě) budou od poplatku osvobozeni, pokud nepřejedou do centra.
Lze platit i na místě
Přestože vstupné musí platit turisté, kteří do Benátek míří na jednodenní výlet, komplikace systém způsobí i cestujícím, kteří ve městě zůstávají přes noc. Ti mají poplatek za pobyt ve městě naúčtovaný jako součást ceny za ubytování. Kvůli novému systému se však budou muset ve vybraných termínech zaregistrovat na portálu a požádat o výjimku.
Kdy je třeba zaplatitVstupné do centra musí lidé zaplatit v následujících termínech:
|
Turisté, pro které je proces přihlašování na internetovém portálu složitý, mohou vstup do města zaplatit také přímo v Benátkách, a to na dvou vstupních místech: na Piazzale Roma (konečná zastávka autobusu) a na vlakovém nádraží Venezia Santa Lucia. Úřady však varují před dlouhými frontami.
Pokud chtějí turisté rezervaci zrušit, mohou tak učinit do 23:59 v den před rezervovanou návštěvou. Peníze v tomto případě dostanou zpět.
Od poplatku budou osvobozeni místní, ti, kteří sem dojíždějí za prací, studenti i děti do 14 let. Stejně tak nebudou platit ani turisté, kteří ve městě přenocují, uvedl místní úřad v prohlášení. Cílem opatření je odradit návštěvníky od jednodenní turistiky.
Hrozí nevratné poškození
Úřady v Benátkách se již několik let snaží zmírnit nápor velkého množství turistů, kteří se sem sjíždějí, aby si prohlédli tamní památky, jako je most Rialto nebo náměstí svatého Marka. Plán na zavedení vstupenek město opakovaně odkládalo kvůli obavám, že sníží příjmy z turistického ruchu a ohrozí svobodu pohybu.
Před dvěma lety město zavedlo zákaz pro velké výletní lodě, které denně v centru vysazovaly tisíce návštěvníků, a přesměrovalo je do průmyslového přístavu. Cílem zákazu bylo také snížit škody způsobené vlnami, které poškozují křehký ekosystém laguny.
Benátky omezí pronájmy bytů turistům. Nechtějí být jen skanzen bez trvalého života |
Turisté však do Benátek stále přijíždějí. Podle oficiálních údajů jich v roce 2022 v historickém centru Benátek přenocovalo asi 3,2 milionu. Kulturní agentura OSN UNESCO zapsala město na svůj seznam kulturního dědictví v roce 1987 jako mimořádné architektonické dílo, upozornila však na potřebu udržitelnějšího řízení cestovního ruchu.
Letos 31. července UNESCO varovalo, že Benátkám hrozí nevratné poškození v důsledku různých problémů od klimatické krize až po masovou turistiku.