Ministr Borsus mohl po středeční dohodě států Evropské unie oznámit, že do konečné podoby nařízení zapracovala komise belgické požadavky tak, aby věc nekomplikovala život malým podnikatelům prodávající hranolky a respektovala belgické tradice. Podle ministra se však přímo o zákazu smažení hranolek nikdy nemluvilo.
Belgická tradiční příprava hranolekNejdůležitější jsou pro výrobce čerstvé brambory odrůdy Bintje, které se musí nakrájet ostrým nožem, aby jednotlivé kousky vstřebaly co nejméně oleje. Důležité pro přípravu je i dvojí smažení, kdy se syrové kousky nejprve smaží zhruba pět minut při teplotě 130 stupňů Celsia. Po odkapání se pak těsně před podáváním smaží dvě minuty na 170 stupňů Celsia. Podle Belgičanů je hřích hranolky smažit v klasickém oleji. Nejlepší je podle nich pro smažení živočišný tuk, který na rozdíl od oleje nepotlačí chuť brambor. |
Evropská komise plánovala vydat směrnici, která by omezovala vznik karcinogenního akrylamidu. Tato nebezpečná látka údajně vzniká u některých potravin při ohřívání nad 120 stupňů Celsia. Nejvíce pak u brambor, ale i cereálií nebo kávy (psali jsme zde). Tradiční příprava belgických hranolek, které se smaží na dvakrát, byla právě kvůli tvorbě nebezpečné látky ohrožena.
V papírových kornoutech prodávané zlatavé a křupavé hranolky k Belgii patří stejně neodmyslitelně jako bruselská soška čurajícího chlapečka nebo známé Atomium. V nepřeberném počtu stánků po celé zemi jsou k radosti místních i turistů podávány se solí a velkým výběrem nejrůznějších omáček. Na hranolky si před časem z jednání unijního summitu odskočila například i německá kancléřka Angela Merkelová.
Tuto pochoutku začali v Belgii vyrábět již v 18. století. Tuhá zima tehdy znemožnila lidem lovit malé ryby, které smažili v oleji, a tak je nahradili bramborami.