Banka Dexia

Banka Dexia | foto: Reuters

Belgicko-francouzská banka Dexia má opět problémy. Vlády chtějí pomoci

  • 37
Belgicko-francouzská problémová banka Dexia bude zřejmě po třech letech opět potřebovat státní injekci. Ústavu s miliardovými aktivy v rizikových řeckých dluhopisech jsou připraveny pomoci vlády Belgie a Francie. O problémech banky jednalo přes noc její vedení.

Agentura AFP tvrdí, že Dexia je z evropských bank nejohroženější řeckou dluhovou krizí. Banka má v řeckých úvěrech celkem 4,8 miliardy eur (119 miliard Kč), z toho 3,8 miliardy eur v těžce znehodnocených státních dluhopisech.

V posledních týdnech se spekuluje, že se bude muset rozdělit, rozprodat značnou část aktiv nebo získat další státní pomoc. Vlády Francie a Belgie nyní daly najevo ochotu pomoci, pokud si to situace vyžádá.

Pokud se tak stane, šlo by o druhou pomoc této bance za tři roky. Poprvé zachraňovaly v roce 2008 banku vlády Francie, Belgie a Lucemburska. V té době nalily do finančního ústavu 6,4 miliardy eur, banka musela šetřit a prodala i svou slovenskou pobočku firmě Penta Investments. (čtěte Penta kupuje slovenskou banku Dexia)

Vedení banky na nočním jednání slíbilo vyčistit výrazně zhoršenou bilanci banky. Agentura AFP spekuluje, že by se banka mohla stát první obětí evropské dluhové krize.

Akcie banky Dexia padají. Na obzoru se rýsuje další státní pomoc.

Generálního ředitele Dexie Pierra Marianiho vedení pověřilo, aby ve spolupráci s vládami připravil opatření, která by řešila strukturální problémy ohrožující zdraví ústavu. Banka tvrdí, že je nyní zatížena klesajícími tržními aktivy včetně státních dluhopisů.

"Obě vlády (belgická i francouzská, pozn. red.) situaci sledují a v případě potřeby zasáhnou," řekl belgický ministr financí Didier Reynders v noci po pondělním zasedání ministrů financí eurozóny v Lucemburku.

Odpoledne ministři obou zemí prohlášení upřesnili. "Slibujeme garantovat refinancování, které Dexia získá," prohlásili ve společném sdělení Reynders a jeho francouzský kolega François Baroin. Dodali, že cílem obou vlád je chránit majitele účtů a věřitele banky.

Akcionáři nechtějí injekci

Informované zdroje agentury Reuters uvedly, že se akcionáři Dexie chtějí vyhnout navýšení kapitálu a zřejmě prodají část francouzské divize municipálních úvěrů Crédit Local.

Analytici však předpokládají, že před prodejem aktiv si banka bude chtít doplnit kapitál. Odhadují, že Dexia by potřebovala ke splnění nových globálních pravidel kapitálové přiměřenosti dodatečný kapitál ve výši pěti miliard eur. To je ale podle analytiků bank Morgan Stanley i případ dalších evropských bank jako Deutsche Bank, UniCredit nebo Société Générale.

Ratingová agentura Moody´s v pondělí upozornila, že Dexii se v poslední době zhoršuje přístup na mezibankovní úvěrový trh. Dodala, že by jí kvůli těmto problémům mohla snížit její úvěrový rating A3. Akcie banky se v pondělí propadly o 10,2 procenta.

"Francouzsko-belgická Dexia ztrácela během včerejšího dne až 15 %. I když jsou riziková aktiva značně přeprodaná, v nejbližší době je těžké před sebou vidět jasnější důvod pro obrat v medvědí náladě. Klíčový pro odražení ode dna je rozhodnější postup při přípravě řízené restrukturalizace řeckého dluhu," říká Jan Bureš, hlavní ekonom Era Poštovní spořitelny.

Akcie se dnes dál řítily dolů, protože kauza se mezitím dostala na první stránky novin. Jejich kurz klesl až o 38 procent na minimum 0,81 eura, což stáhlo dolů i akcie dalších evropských bank.

,