Bavorsku hrozí kvůli odstavení elektráren blackout. Česko pomáhá

  10:52aktualizováno  10:52
Jihu Německa hrozí kvůli nynější odstávce osmi německých jaderných elektráren blackout, tedy výpadek dodávek proudu. Bavorsko a Bádensko-Württembersko tak musí dovážet elektřinu z České republiky a Francie.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Evropská komise

Pondělnímu vydání listu Die Welt to řekl Fritz Vahrenholt, šéf společnosti Innogy, která je dceřinou firmou německého energetického koncernu RWE pro projekty energie z obnovitelných zdrojů.

V jihoněmeckých spolkových zemích Bavorsku a Bádensku-Württembersku přestala v rámci vládního tříměsíčního moratoria, uvaleného na nejstarší atomové elektrárny v zemi, fungovat tři zařízení. Podle Vahrenholta se tam už tak chronický výrobní deficit elektřiny ještě zhoršil a hrozí přerušení jejích dodávek.

Němci mají proud díky Česku a Francii

"Blackoutu v současnosti brání jen to, že od 17. března den po dni dochází k silnému dovozu z Francie až 3 000 megawattů a z Česka až 2 000 megawattů elektřiny denně," tvrdí manažer. "Vedení odtamtud jsou nyní vytížená na maximální výkon," dodal. Kvůli nedobudovaným přenosovým sítím totiž prý není možné na jih Německa dodávat proud ze severu země, ale musí se dovážet od sousedů.

Odstavené německé reaktory mohou zdražit proud v Česku až o 10 procent

Jeho slova potvrdila i šéfka Spolkového svazu energetického a vodohospodářského průmyslu (BDEW) Hildegard Müllerová. "Od 17. března máme přebytek dovozu. Tok proudu z Francie a Česka se zdvojnásobil, vývoz do Nizozemska a Švýcarska klesl na polovinu," prohlásila na hannoverském technologickém veletrhu.

Dočasnou odstávkou německých jaderných elektráren Německu schází podle BDEW v současnosti asi 120 gigawatthodin vyrobené elektřiny denně. Ze sousedních států jí nyní dováží asi 50 gigawatthodin denně, uvedla Müllerová.

Sousedé vydělávají na náš úkor, zlobí se dcera RWE

Vahrenholt v rozhovoru pro Die Welt varoval před rychlým odklonem od jaderné energetiky, po němž nyní v Německu volá většina veřejnosti a mnoho politiků. V magazínu Euro v této souvislosti poznamenal, že významná část nynějšího energetického importu do jižního Německa pravděpodobně pochází z jaderných elektráren. Narážel na to, že Francie z nich získává asi tři čtvrtiny elektřiny a Česko zhruba třetinu.

"Francouzské a české energetické koncerny vydělávají nyní díky německému moratoriu hezké peníze," neodpustil si uštěpačnou poznámku pravicový bulvární deník Bild.

Vedení RWE nesouhlasí s nařízenou dočasnou odstávkou sedmi nejstarších reaktorů v Německu kvůli prověření jejich bezpečnosti po jaderné havárii v japonské elektrárně Fukušima a minulý týden podalo u správního soudu v Kasselu žalobu na odstavení své nukleární elektrárny Biblis A v Hesensku.

Podle názoru firmy není rozhodnutí kabinetu kancléřky Angely Merkelové z poloviny března právně podložené, a RWE tak každý den přichází asi o milion eur.

Kromě bloků postavených před rokem 1980 se tříměsíční odpojení týká také v té době nefunkční severoněmecké atomové elektrárny Krümmel. Minimálně některé z nich by se do provozu neměly vrátit už nikdy. Z těch jihoněmeckých se to pravděpodobně dotkne dvou zařízení.

Autor:

Nejčtenější

Polovina Čechů nebere důstojnou mzdu, měli by vydělávat zhruba 30 tisíc

Ilustrační snímek

Jakou byste měli mít mzdu, abyste mohli v Česku žít důstojně? Výzkumníci z platformy pro důstojnou mzdu, na jejíž práci...

Dovolené tisíců Čechů v ohrožení, neštěstí Boeingu dopadá na cestovky

Letadlo typu Boeing 737 společnosti Smartwings

Ohrožené dovolené s odletem z menších českých letišť nebo osekaná linka na Kapverdské ostrovy a do sousedního Senegalu....

Přejmenujte 737 MAX, radí Trump Boeingu v krizi. Na sítích se mu už smějí

Boeingy 737 MAX nesmějí už ani do USA, rozhodl prezident Trump

Americký prezident Donald Trump přišel s receptem na řešení krize ve společnosti Boeing. Podle něj by společnosti...

„Rukávky“ překážejí. Vypitá dětská pitíčka nikdo nechce recyklovat

Smršťovací fólie na PET lahvích obsahuje chlor. Proto bez odstranění takzvaného...

Až dva tisíce tun vytříděných PET lahví ročně se podle odhadů recykluje složitěji, než by mohlo. Situaci komplikují...

Velké obchody o Velikonocích: v pátek otevřeno, zavřené budou v pondělí

Ilustrační snímek

Na Velký pátek, kdy si křesťané připomínají ukřižování Krista, budou všechny obchody otevřené. Na Velikonoční pondělí...

Další z rubriky

Rusko dalo stopku exportu ropných produktů a uhlí na Ukrajinu

Ilustrační snímek

Ruská vláda zakázala vývoz uhlí, ropy a ropných produktů na Ukrajinu. Ruský premiér Dmitrij Medveděv oznámil ve čtvrtek...

Na opravu Notre-Dame se sešly stovky milionů eur. Pomoc slibuje i Česko

Katedrála Notre-Dame v Paříži je v plamenech. Propadla se střecha a zřítila...

Požárem zdevastovaná pařížská katedrála Notre-Dame mobilizuje finanční dárce nejen ve Francii. Podporu přislíbily...

EP chce zavést minimální práva zaměstnanců v nových formách práce

Centrála Uberu v San Franciscu

Europoslanci v úterý podpořili zavedení minimálních práv pracovníků při práci na vyžádání či pro platformy, jako je...

Najdete na iDNES.cz