Současný summit žádné definitivní rozhodnutí o bankovní unii nepřinese.

Současný summit žádné definitivní rozhodnutí o bankovní unii nepřinese. | foto: Evropská komise.

Bankovní unie letos nevznikne. Do konce roku EU navrhne, jak má vypadat

  • 40
Lídři Evropské unie se na summitu dohodli, že právní otázky spjaté s vytvořením jednotného bankovního dozoru nad bankami v eurozóně by se měly dořešit do konce roku. Samotný plán, vůči kterému má Česko i nadále silné výhrady, by se realizoval až během příštího roku.

Dohled by mohl začít fungovat během příštího roku, uvedl po mnohahodinovém jednání v pátek nad ránem prezident EU Herman Van Rompuy. Týkat by se měl zemí eurozóny, mohly by se však k němu v případě zájmu připojit i další země.

Premiér Petr Nečas po prvním dnu summitu uvedl, že i nadále trvá možnost, že by Česko mohlo vznik bankovní unie zablokovat.

Představitelé sedmadvacítky se nicméně shodli, že cílem je dohodnout právní rámec supervize do 1. ledna 2013 tak, aby dohled mohl začít fungovat během příštího roku.

Právě reálně fungující jednotný bankovní dohled nad 6 tisíci bankami je podmínkou, aby záchranný fond eurozóny ESM mohl přímo rekapitalizovat evropské banky v potížích. To nyní zajímá hlavně země jako Španělsko či Irsko.

Vznik jednotné supervize pod záštitou Evropské centrální banky (ECB) je jedním z dílů rodící se bankovní unie. Dalšími jsou společný garanční systém vkladů a fond na řešení problémů bank. Zatímco u dohledu už jsou na stole konkrétní návrhy, tak u zbylých dvou dílů tomu tak není. Řada zemí včetně Česka však tlačí na to, aby se o všem rozhodovalo společně.

"My nesouhlasíme s tím přístupem, s tou salámovou metodou, teď schválit jednotný dozorový mechanismus SSM a pak teprve se vracet k tomu zbytku," řekl před summitem Nečas. Praha chce záruky, že vznik bankovní unie nebude destabilizovat finanční sektor v Česku. Jde třeba o to, aby zahraniční majitelé českých bank nemohli z českých ústavů "vytahovat" v případě potíží dobrá aktiva a vylepšovat si tím vlastní bilanci. Pokud by ČR záruky nedostala, je připravena vznik bankovní unie vetovat.

Současný summit žádné definitivní rozhodnutí o bankovní unii nepřinese. Jasněji by v této věci mělo být až na prosincové vrcholné schůzce. Premiér Nečas nedávno upozornil, že pokud by bankovní unie ohrožovala stabilitu českých bank, mohlo by Česko její vznik vetovat (více čtěte zde).

ECB sledováním většiny finančních ústavů pověří národní regulátory. Bude mít ovšem možnost kdykoli zasáhnout. Některé důležité otázky zůstávají otevřené. Jedná se například o to, jak přesně by se mohly zapojit státy stojící mimo eurozónu. O tom by mělo být jasno právě v prosinci.

Co by měla být bankovní unie

Bankovní unie by měla mít tři atributy – společné pojištění vkladů, společnou regulaci a záchranný fond pro případ krachu důležitých bank. Není však zřejmé, odkud by pocházely prostředky na záchranu bank v problémech. ČR je opatrná, protože není jasné, jak by fungoval dohled nad bankami v Česku, které mají své matky v zahraničí. Záchranný fond by navíc podle premiéra Nečase mohl povzbudit morální hazard bankéřů.

,