Kyperské banky po deseti dnech rozmrznou. Pobočky otevřou v úterý

  14:59aktualizováno  15:34
Dlouhé fronty před kyperskými bankomaty odpadnou. Kyperské banky totiž v úterý znovu otevřou své pobočky. Kvůli finanční krizi byly deset dnů uzavřeny. Podle agentury DPA to oznámila tamní centrální banka.

Obyvatelé kyperské Nikósie stojí frontu před bankomatem pobočky Laiki Bank (21. března 2013) | foto: Reuters

Davy lidí se k bankomatům začali stahovat poté, co vláda oznámila plán zdanit vklady všech lidí a firem v místních bankách a banky v reakci na to zavřely své ústavy. Poslanci sice tento návrh k radosti Kypřanů následně odmítli, země však poté začala směřovat k bankrotu. Ten by postihl obyvatele ostrovního státu mnohem výrazněji.

Krize na Kypru

Na krach země by však doplatila celá Evropa, protože Kypr by jako první země musela opustit klub států platících výhradně eurem. Ministři financí eurozóny tak v noci z neděle na pondělí schválili nový záchranný plán pro Kypr zahrnující už jen částečné zdanění vkladů nad 100 tisíc eur. Nejmenší střadatelé tak nebudou daní postiženi, což bylo to, co vyvolalo nejostřejší reakce. Vklady do 100 tisíc eur totiž byly dosud garantovány Evropskou unií jako "nedotknutelné" v případě krachů bank.

Dočasné uzavření finančních ústavů mělo zabránit hromadnému vybírání peněz a zvýšení problémů tamních bank. Střadatelé si mohli z automatů velkých kyperských bank vybírat jen sto eur denně.

Lidé se do bank snažili dostat i petardou

Dohoda s EU byla schválena několik hodin před vypršením lhůty, po které hrozilo zastavení finanční pomoci Evropské centrální banky a zřejmě i kyperský státní bankrot. Německý ministr financí Wolfgang Schäuble minulý týden varoval, že pokud Kypr nepřijme zahraniční pomoc, nemusely by tamní banky otevřít nikdy.

Kyperská vláda již rozhodla, že po otevření bank budou na přechodnou dobu platit omezení pohybu kapitálu, která mají zamezit hromadnému vybírání vkladů a následnému masivnímu odlivu kapitálu.

Fotogalerie

Na Kypru kvůli dluhové krizi panuje napětí. Kyperská státní agentura informovala, že v pobočce Bank of Cyprus v Limassolu se v neděli v noci ozvala mohutná exploze způsobená petardou. Budova je prý poškozená a policie oblast uzavřela. Podle médií dělobuch zapálili dva útočníci, kteří rozbili skleněné dveře pobočky.

Eurozóna v pondělí zdůraznila, že kyperský bankovní sektor bude výrazně omezen a do roku 2018 se musí svou velikostí dostat na průměr EU. Finanční sektor na ostrově je několikanásobně větší než hrubý domácí produkt země a jeho předimenzovanost je považována za klíčovou příčinu současné bankovní krize.

Autoři: ,

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Američané zaplavují trhy ropou z břidlic. Hrozí klimatická katastrofa

Těžba břidlicové ropy.

Díky těžbě ropy z břidlicových podloží Spojené státy překonaly Saúdskou Arábii i Rusko a staly se světovým lídrem v...

Demagogie, na kterou doplatí všichni, kritizují umělci návrh autorského zákona

Petr Janda

Senát v prosinci schválil návrh změny autorského zákona, podle kterého by za užití hudby už nemusely některé provozovny...

Nápisy na taškách matou. Výroba papírových škodí víc než těch plastových

V Penny Marketu přestali nabízet jednorázové igelitky, v nabídce mají například...

Řada lidí si raději než igelitku koupí v obchodě tašku z papíru. Od pokladny pak odchází s dobrým pocitem, že jsou...

Nový bodový systém přinese velké změny, telefonování už „neukecáte“

Ilustrační snímek

Kdo na silnici nemyslí, zaplatí na pokutách zase o něco více. Ministr dopravy Dan Ťok připravil revoluční změnu...

Topíme svíčkou. Nové bytovky už musí mít téměř nulovou spotřebu energie

ilustrační snímek

Všechny nové budovy s obytnou plochou větší než 350 metrů čtverečních musí mít od prvního ledna téměř nulovou spotřebu...

Další z rubriky

Konec Zpráv Google v Evropě? Vyhledávač hrozí, že omezí zobrazování článků

Ilustrační snímek

V Evropské unii vrcholí debata o finální podobě směrnice o autorském právu na digitálním trhu. Podle nových pravidel by...

Ekonomická krize zatím nehrozí, notují si finančníci v Davosu

Světové ekonomické fórum v Davosu.

Globální ekonomika zpomaluje a v letošním roce čeká svět mnoho potenciálních hospodářských komplikací. Přesto mnozí...

Jsme na křižovatce historie lidstva, zaznělo na úvod setkání elit v Davosu

Světové ekonomické fórum v Davosu.

Každoroční zasedání Světového ekonomického fóra ve švýcarském Davosu v úterý začalo výzvou jeho zakladatele Klause...

Najdete na iDNES.cz