ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Reuters

Nákaza z bankovek nejspíš nehrozí, přesto chodí do karantény i peníze

  • 29
Počty bezhotovostních transakcí od vypuknutí koronavirové pandemie narůstají. Hotovost je na ústupu zčásti kvůli přesunům nákupů na internet, zčásti ale také kvůli nedůvěře k bankovkám a mincím jako možným nosičům viru.

Odpovědi na otázky týkající se nebezpečnosti hotovostních platidel se přitom lehce rozcházejí. Podle toho, na co se příslušná instituce rozhodne klást o něco větší důraz.

Pryč od hotovosti. Osm z deseti Čechů platí častěji kartou

„Studie zaměřené na viry SARS-CoV poukazují na to, že koronaviry jsou opravdu schopné přežívat na různých typech povrchu, mezi které se dají zařadit i mince nebo bankovky. Jejich životnost pak závisí na kombinaci podmínek, jemuž je daný předmět vystaven, tedy na teplotě, vlhkosti a světle,” uvádí ve svém stanovisku Světová zdravotnická organizace (WHO).

Jedna věc je ovšem laboratorní přežití na bankovce a druhá pak skutečné riziko nákazy. A na to poukazují centrální banky po celém světě.

Koronavirus ve světě

„Předměty, jako jsou bankovky a mince, nepředstavují zvýšené riziko infekce. Neexistují důkazy o tom, že by mohly být koronové nebo chřipkové viry přenášeny prostřednictvím bankovek. Pravděpodobnost infekce hotovostí je menší než u jiných předmětů, u nichž je i tak riziko přenosu nízké,“ oznámila například rakouská centrální banka v prohlášení, na které se odvolává i ČNB.

Že je přenos a nákaza z prostředí a předmětů u nového typu koronaviru stále nejasná, přiznává i WHO. „Zatím stále studujeme, kde a jak dlouho je virus schopen přežívat,“ upozorňuje.

Některé studie upozorňují, že na určitém typu povrchu mohou koronaviry přežívat i devět dní. Jiné zdroje uvádějí rozmezí od hodin po několik málo dní. Neznamená to ovšem, že každý dotek s daným povrchem okamžitě přenese nákazu.

Spalování, UV záření i hygiena rukou

Ačkoliv nejsou bankovky prokazatelně rizikové, některé země již podstupují bezpečnostní opatření. Čína je začala dezinfikovat pomocí ultrafialového záření a speciálních zařízení s vysokou teplotou. Staré bankovky se také snaží zaměňovat za nové.

V USA zase průmyslové skupiny začínají apelovat na Fed a Ministerstvo financí, aby minimalizovaly používání hotovosti veřejností. Centrální banka však zatím razantní opatření nepodnikla a čeká na stanovisko Centra pro kontrolu a prevenci chorob.

Přísná opatření ohledně hotovosti praktikuje Jižní Korea. Jihokorejská centrální banka poslala bankovky na dva týdny do karantény, aby je zbavila případných stop koronavirové nákazy, závadné bankovky podle agentury Reuters případně i spálí.

„Veškerou hotovost, která do centrální banky přijde od místních bank, bude centrální banka dva týdny držet v trezoru, vzhledem k tomu, že virus obvykle zahyne po devíti dnech,“ řekl agentuře Reuters jeden z úředníků centrální banky.

ČNB v tuto chvíli žádná speciální opatření či dezinfekci hotovosti neprovádí ani neplánuje. „Účinná dezinfekce bankovek je vzhledem k jejich množství v oběhu a množství účastníků peněžního oběhu neproveditelná, v současné době obíhá téměř 500 milionů kusů bankovek a více než dvě miliardy mincí,“ uvedla banka na svém webu. Odkazuje tedy především na opatrné zacházení s hotovostí a dodržování zvýšené hygieny rukou.