Na výrobu v Bangladéši spoléhají všechny hlavní oděvní firmy. Oblečení ze zdejších továren je na pultech obchodů H&M, Gap či Zara. Hodnota roční produkce bangladéšských textilek dosahuje 55 miliard dolarů (1,24 bilionu korun), firmy však nyní čelí nejisté budoucnosti poté, co několikatýdenní protesty svrhly v srpnu vládu šajch Hasíny Vadžídžové. Informuje o tom portál BBC.
Nejméně čtyři továrny se ocitly v plamenech, zatímco se výrobci snažili udržet produkci i při celostátním výpadku internetu. Tři velké značky včetně společnosti Disney a amerického řetězce supermarketů Walmart se již poohlédly po producentech oblečení na příští sezonu jinde.
A problémy nekončí. Kvůli nepokojům se minulý týden zavřelo asi šedesát továren. Zaměstnanci protestují s různými požadavky včetně zvýšení mezd. „Nedávné události ovlivní důvěru odběratelů v bangladéšské výrobce,“ je přesvědčen Mohiuddin Rubel, ředitel Asociace výrobců a vývozců oděvů. Podle něj se zakázky mohou rychle přesunout ke konkurenci třeba do Vietnamu.
Kyaw Sein Thai, který má obchodní kanceláře jak v Bangladéši, tak v USA, se domnívá, že nedávné politické nepokoje by mohly letos vést k poklesu vývozu o deset až dvacet procent, což by pro Bangladéš bylo kritické. Vývoz tzv. rychlé módy zde tvoří 80 procent příjmů z exportu.
Světové módní značky v problémech. Bangladéš kvůli záplavám nemá dost bavlny |
Ani před událostmi posledních měsíců nebyl bangladéšský oděvní průmysl a jeho ekonomika v dobrém stavu. Skandály s dětskou prací, smrtelné nehody a covidové odstávky si vybraly svou daň. Prudce rostoucí ceny zdražily výrobu, zpomalující se poptávka znamenala nižší tržby. Společně se snižováním příjmů z vývozu klesaly i devizové rezervy.
Obtížná situace
A byly tu i další problémy. Nadměrné výdaje na infrastrukturní projekty vyčerpaly státní pokladnu, rozbujelé zvýhodňování známých a politiků oslabilo banky, protože mocní podnikatelé s vazbami na stranu bývalé premiérky Vadžídžové nespláceli půjčky. „Bylo to promyšlené vykrádání finančního systému,“ řekl BBC nový guvernér centrální banky země Ahsan Mansur.
Bouřící Bangladéš převzal „bankéř chudých“, nobelista Júnus složil přísahu |
„Jsme v obtížné situaci a chceme plně splácet naše zahraniční závazky, a to do poslední mince. Prozatím však potřebujeme nějaký dodatečný polštář,“ uvedl Mansur. Varoval však, že proces bude trvat roky a země bude potřebovat finanční pomoc včetně dalšího záchranného programu od MMF.
V Bangladéši se formuje nová vláda. Povede ji držitel Nobelovy ceny Júnus |
Mahaburbur Rahman, jehož rodina před dvaceti lety založila oděvní firmu Sonia Group, upozorňuje, že už jen klesající devizové rezervy v zemi jsou dostatečným důvodem k oslabení důvěry obchodních partnerů. „Obávají se, jak zaplatíme za dovoz příze z Indie a Číny, když nemáme dostatek dolarů. Mnozí z nich už ani nemohou přijet do Bangladéše zadat nové zakázky, protože je před cestou nechce nikdo pojistit,“ říká Rahman.
Snažíme se přežít
Protesty, které svrhly Vadžídžovou, vyvolali studenti frustrovaní z nedostatku dobře placené práce a příležitostí. Oděvní továrny sice vytvořily miliony pracovních míst, ale ta jsou špatně ohodnocená. Někteří zaměstnanci továren uvedli, že se snaží přežít s platem, který dosahuje sotva poloviny minimální mzdy v zemi. To znamená, že jsou nuceni brát si půjčky, aby uživili své děti.
„Nespokojíme se s ničím menším než se zdvojnásobením,“ řekla jedna z demonstrujících, která se reportérovi BBC představila jako Maria. „Mzdy musí odrážet růst životních nákladů,“ dodala.
„Získáváme pouze titul, nezískáváme správné dovednosti,“ přidal se další z protestujících Mohammad Zaidul. Spoléhá na nynějšího vůdce země Muhammada Júnuse. Fahmida Khatunová z Centra politického dialogu poukazuje na to, že diverzifikace ekonomiky bude mít zásadní význam pro budoucnost vzdělaných mladých lidí „Žádná země nemůže dlouhodobě přežít, pokud je založená pouze na jednom odvětví,“ uzavírá podle BBC.
Hledáte lépe placenou práci? Vyberte si z nejlépe placených nabídek na portálu jobDNES.cz |