Podle výzkumu organizace Christian Aid se může stát, že téměř dvě třetiny pěstitelských oblastí v Latinské Americe a Karibiku nebudou do roku 2080 schopné banány produkovat, píše list The Guardian.
Klimatická krize totiž narušuje podmínky pro pěstování a přispívá k šíření houbových chorob, které úrodu ničí. Nemoc známá jako černá skvrnitost listů se rozšiřuje ve vlhkém prostředí a může snížit schopnost fotosyntézy banánovníků až o 80 procent.
Vysoké teploty zase přispívají k výskytu choroby známé jako takzvaná panamská nemoc. Tu způsobuje plísňovitá houba fusarium, která ničí plantáže po celém světě. Nemoc napadla již přes třetinu banánovníkových plantáží v Asii a Austrálii.
Britští vědci vytvořili banán, který po oloupání nezmění barvu celý den![]() |
„Změna klimatu ničí naše plodiny. To znamená, že nemáme žádný příjem, protože nemůžeme nic prodat. Naše plantáže umírají,“ sdělila výzkumníkům Christian Aid jedna z pěstitelek banánů v Guatemale Aurelia Pop Xo.
Zranitelný je Karibik
Banány jsou celosvětově nejkonzumovanějším ovocem a čtvrtou nejdůležitější plodinou hned po pšenici, rýži a kukuřici. Přibližně 80 procent tohoto ovoce, které skončí v regálech supermarketů pochází právě z oblasti Latinské Ameriky a Karibiku. Kvůli extrémnímu počasí ale jde o jednu z nejzranitelnějších oblastí.
Citlivá je zejména odrůda Cavendish, která kvůli své chuti tvoří největší část vývozu. Aby se těmto banánům dařilo, vyžadují teplotu mezi 15 až 35 °C a správné množství vody. Stromům také vadí bouřky, protože mohou poškodit listy a tím zhoršit jejich fotosyntézu.
Klimatické změny ohrožují produkci kávy v Keni. Pocítily to už tisíce farmářů![]() |
Organizace Christian Aid proto vyzývá bohaté státy, které jsou za klimatickou krizi zodpovědné, aby co nejdříve upustily od fosilních paliv a poskytly finanční prostředky pěstitelským komunitám. Pomohly by jim tak se se změnami vypořádat.
„Banány jsou nejen nejoblíbenějším ovocem na světě, ale také základní potravinou pro miliony lidí. Musíme si uvědomit nebezpečí, které pro tuto životně důležitou plodinu představují změny klimatu,“ řekla pro The Guardian Osai Ojighová, ředitelka pro politiku a kampaně organizace Christian Aid. „Životy a živobytí lidí, kteří klimatickou krizi nijak nezpůsobili, jsou v ohrožení,“ uzavřela podle The Guardianu.