Do Maroka můžeme dodávat auta, textil i zbraně, je to brána do Afriky, řekl Babiš

  20:51aktualizováno  20:51
Rabat (od zpravodaje MF DNES) - Premiér Andrej Babiš v úterý při oficiální návštěvě Maroka prohlásil, že vidí velký obchodní potenciál mezi Českem a severoafrickým královstvím. Země by podle něj měly prohloubit obchodní vztahy. Babiš zmínil další uplatnění českých průmyslových firem, zejména v automobilovém a textilním odvětví.

Premiér Maroka Saadaddín Usmání (vpravo) s českým premiérem Andrejem Babišem | foto: MF DNES

„Maroko je pro nás druhý největší obchodní partner v Africe. Je bránou do Afriky, protože obchoduje s celou Afrikou,“ řekl Andrej Babiš po společném jednání s delegací vedenou premiérem Saadaddínem Usmáním  v hlavním městě Maroka Rabatu

Fotogalerie


Vzájemný obchodní obrat mezi Českem a Marokem je nyní 500 milionů dolarů. Podle české premiéra jsou však možnosti obchodní spolupráce mezi oběma zeměmi podstatně větší. Za posledních pět let se český vývoz do Maroka zdvojnásobil a řada českých firem už v zemi působí.

Babiš zmínil, že Maroko je největším výrobcem automobilů na africkém kontinentě a že se z něj do Česka vyváží například Dacie nebo Renaulty. Česko naopak do země vyváží škodovky. Český premiér věří, že počet vyvážených českých vozů může stoupnout ze stávajících 2 400 na 4 000 ročně. 

„Je důležité, aby čeští podnikatelé věděli, co Maroko chce. Maroko má obrovský potenciál a není potřeba z něj mít obavy,“ přesvědčoval podnikatele na slavnostním obědě premiér, podle kterého je velký potenciál obzvláště ve zbrojním průmyslu. Babiše při jeho misi doprovází zástupci 40 tuzemských firem.

České firmy mohou dát Maročanům práci

Ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková v úterý v Rabatu podepsala za Česko dohodu o vzájemné spolupráci. „Počáteční kroky projednáme na smíšené česko-marocké pracovní skupině pro hospodářskou spolupráci,“ uvedla Nováková po schůzce se svým marockým protějškem Moulayim Hafídem Elalamym.

Maročany podle Novákové nejvíce zajímají investice českých firem na marockém trhu. Severoafrická země se potýká s poměrně velkou nezaměstnaností mladých lidí, kteří by mohli mít potenciál právě pro české firmy investující na marockém trhu. Mezi klíčové oblasti budoucí spolupráce patří automobilový a letecký průmysl a textilní odvětví. 

Andrej Babiš také zavzpomínal na svoje svoje působení v Maroku za minulého režimu. Zmínil, že když zemi v roce 1991 opouštěl, nemělo Maroko ani kilometr dálnic, dnes jich království má 1800 kilometrů dálnic. Česko v porovnání jen 1250 kilometrů. V tom mají Češi dle něj Maročanům co závidět. Český premiér dodal, že v zemi nedávno zprovoznili vysokorychlostní vlakové tratě, o který se v Praze již dlouho stále jen diskutuje.

Český premiér jednal se svým protějškem Saadaddínem Usmáním i o migrační krizi. Protistraně vysvětlil, proč se Česko rozhodlo nepřipojit ke globálnímu migračnímu paktu. Oba premiéři se shodli na tom, že africkým zemím je potřeba pomáhat, aby nedocházelo k ilegální migraci do Evropy. Maroko v tomto podle něj odvádí dobrou práci, když se vzdělává studenty z jiných afrických zemí. 

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Inspekce zveřejnila tři restaurace s podivným původem hovězího masa

Ilustrační snímek

Od propuknutí kauzy s nevyhovujícím hovězím polským masem provedla Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI)...

Zaplatil letenku, ale letěl jenom kus cesty. Lufthansa ho za to žaluje

Zaměstnanci pobočka letecké společnosti Lufthansa na letišti ve Frankfurtu

Německá letecká společnost Lufthansa žaluje jednoho ze svých pasažérů. Nelíbí se jí, že cestující ve snaze získat...

Máme o 30 procent hostů méně, podáme dvě žaloby, říká restauratér Moťovský

Restaurace U Moťáka v pražském Karlíně. (7. února 2019)

Pražská restaurace U Moťáka se chystá na dvojitou odvetu za to, že se její jméno objevilo v kauze dovozů pochybného...

Ta železnice je zelená katastrofa. Vraťte miliardy, žádá Trump Kalifornii

Ilustrační snímek

Prezident Donald Trump a guvernér Kalifornie Gavin Newsom se ve středu dostali do sporu na Twitteru kvůli masivnímu...

Husákovy hradby. Symbol minulého režimu poskytl domov milionům Čechů

Sídliště na Slezském předměstí v Hradci Králové (5.2.2019).

Pozůstatek minulého režimu v podobě rozsáhlých betonových sídlišť bývá často kritizován jako nevzhledné, nekvalitní či...

Další z rubriky

Konec polského úředníka. Kvůli závadnému hovězímu ho ministr odvolal

Řezník v obchodě v polském městě Gdyně aranžuje hovězí maso.

Polský ministr zemědělství Jan Krzysztof Ardanowski údajně v souvislosti s aférou kolem prodeje masa z nemocných krav...

Dítě se o mě nestará, stěžuje si u soudu otec. Chce po něm výživné

Ilustrační snímek

Bangladéšský důchodce využil místního zákona o vyživovací povinnosti dětí vůči rodičům. Podobné povinnosti mají potomci...

Banky je obíraly, tak vymysleli virtuální směnárnu. Má hodnotu miliard

Taavet Hinrikus.

Estonec Kristo Kaarmann si poslal platbu v librách na účet vedený v eurech a divil se, jak nevýhodný kurz mu banka...

Najdete na iDNES.cz