Do Maroka můžeme dodávat auta, textil i zbraně, je to brána do Afriky, řekl Babiš

  20:51aktualizováno  20:51
Rabat (od zpravodaje MF DNES) - Premiér Andrej Babiš v úterý při oficiální návštěvě Maroka prohlásil, že vidí velký obchodní potenciál mezi Českem a severoafrickým královstvím. Země by podle něj měly prohloubit obchodní vztahy. Babiš zmínil další uplatnění českých průmyslových firem, zejména v automobilovém a textilním odvětví.

Premiér Maroka Saadaddín Usmání (vpravo) s českým premiérem Andrejem Babišem | foto: MF DNES

„Maroko je pro nás druhý největší obchodní partner v Africe. Je bránou do Afriky, protože obchoduje s celou Afrikou,“ řekl Andrej Babiš po společném jednání s delegací vedenou premiérem Saadaddínem Usmáním  v hlavním městě Maroka Rabatu

Fotogalerie


Vzájemný obchodní obrat mezi Českem a Marokem je nyní 500 milionů dolarů. Podle české premiéra jsou však možnosti obchodní spolupráce mezi oběma zeměmi podstatně větší. Za posledních pět let se český vývoz do Maroka zdvojnásobil a řada českých firem už v zemi působí.

Babiš zmínil, že Maroko je největším výrobcem automobilů na africkém kontinentě a že se z něj do Česka vyváží například Dacie nebo Renaulty. Česko naopak do země vyváží škodovky. Český premiér věří, že počet vyvážených českých vozů může stoupnout ze stávajících 2 400 na 4 000 ročně. 

„Je důležité, aby čeští podnikatelé věděli, co Maroko chce. Maroko má obrovský potenciál a není potřeba z něj mít obavy,“ přesvědčoval podnikatele na slavnostním obědě premiér, podle kterého je velký potenciál obzvláště ve zbrojním průmyslu. Babiše při jeho misi doprovází zástupci 40 tuzemských firem.

České firmy mohou dát Maročanům práci

Ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková v úterý v Rabatu podepsala za Česko dohodu o vzájemné spolupráci. „Počáteční kroky projednáme na smíšené česko-marocké pracovní skupině pro hospodářskou spolupráci,“ uvedla Nováková po schůzce se svým marockým protějškem Moulayim Hafídem Elalamym.

Maročany podle Novákové nejvíce zajímají investice českých firem na marockém trhu. Severoafrická země se potýká s poměrně velkou nezaměstnaností mladých lidí, kteří by mohli mít potenciál právě pro české firmy investující na marockém trhu. Mezi klíčové oblasti budoucí spolupráce patří automobilový a letecký průmysl a textilní odvětví. 

Andrej Babiš také zavzpomínal na svoje svoje působení v Maroku za minulého režimu. Zmínil, že když zemi v roce 1991 opouštěl, nemělo Maroko ani kilometr dálnic, dnes jich království má 1800 kilometrů dálnic. Česko v porovnání jen 1250 kilometrů. V tom mají Češi dle něj Maročanům co závidět. Český premiér dodal, že v zemi nedávno zprovoznili vysokorychlostní vlakové tratě, o který se v Praze již dlouho stále jen diskutuje.

Český premiér jednal se svým protějškem Saadaddínem Usmáním i o migrační krizi. Protistraně vysvětlil, proč se Česko rozhodlo nepřipojit ke globálnímu migračnímu paktu. Oba premiéři se shodli na tom, že africkým zemím je potřeba pomáhat, aby nedocházelo k ilegální migraci do Evropy. Maroko v tomto podle něj odvádí dobrou práci, když se vzdělává studenty z jiných afrických zemí. 

Nejčtenější

Čech vyhrál v loterii Eurojackpot 1,4 miliardy, k výhře už se přihlásil

Ilustrační snímek

V evropské loterii Eurojackpot v pátek vyhrál sázející z České republiky 1 411 860 488 korun. Je to druhá nejvyšší...

Podnikatelský „zázrak“ socialismu. Za úspěchem JZD Slušovice stála StB

JZD Slušovice - socialistický zázrak 80. let

Fenomén, socialistický zázrak – tak se o třítisícových Slušovicích obvykle mluví. Legenda praví, že JZD Slušovice byl...

Obchod s vyřazeným zbožím skupuje věci, které nechtějí ani některé řetězce

ilustrační snímek

Skleničky, hrnečky, brýle, baterie, džíny, sekačky na trávu, sponky do vlasů nebo krém na ruce, to je jen zlomek toho,...

Zemřel Štěpán Popovič, uznávaný manažer, který pomohl Petru Kellnerovi

Předseda představenstva a generální ředitel AGC Flat Glass Czech Štěpán Popovič

Ve věku 73 let zemřel Štěpán Popovič, nejvýraznější polistopadový manažer, který působil na severu Čech, a jeden z...

Itálie zvažuje zavedení paralelní měny. Komise by ji tvrdě potrestala

Zástupce premiéra Itálie a ministr vnitra Matteo Salvini

Itálie, třetí největší ekonomika v EU a zároveň absolutně nejzadluženější člen spolku, si pohrává s myšlenkou na...

Další z rubriky

Fialová kráva klikne. Malťan vydělává na analýze chování lidí na webu

Maltský podnikatel roku

Na světovém finále EY Podnikatel roku reprezentoval Maltu David Darmanin, zakladatel platformy Hotjar, která analyzuje...

Jestli mě nezvolí znovu, trh se zřítí jako nikdy předtím, tvrdí Trump

Prezident Donald Trump

Americký prezident Donald Trump v úterý oficiálně zahájí kampaň před volbami v roce 2020, v nichž bude usilovat o...

Éra cigaret pomalu končí. Prodeje klesají, tabáčníci vyhlížejí alternativy

Ilustrační foto

Největší tabákové společnosti varují své investory před klesajícími prodeji klasických cigaret. Světová dvojka...

Najdete na iDNES.cz