Dva ze tří Čechů věří, že jsou Google a spol. mocnější než EU

  6:00aktualizováno  6:00
Většina Čechů podporuje novou směrnici o autorských právech a nadnárodní technologické firmy považuje za mocnější, než je Evropská unie. Vyplývá to z výzkumu veřejného mínění ve vybraných zemích včetně České republiky, který zveřejnila iniciativa Europe for Creators.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: AP

Téměř polovina (49 %) respondentů z České republiky si podle průzkumu myslí, že americké technologické firmy, jako je Facebook, Google či Amazon, přímo ohrožují správné fungování demokracie. Na západ od nás je podpora tohoto názoru ještě větší – v Německu 66 %, ve Francii 76 %.

Přes 65 procent dotázaných Čechů pak věří, že se tyto firmy férově nedělí o zisky z obsahu třetích stran s lidmi, kteří obsah vytvořili. Primárně se jedná o velká média. Stejné množství respondentů si také myslí, že jsou Google, Facebook, Amazon a jim podobné společnosti mocnější než EU.

Výsledky výzkumu přichází týden před zásadním hlasováním Evropského parlamentu o nové směrnici o autorských právech. Ta, pokud projde, umožní mediálním domům požadovat od společností typu Facebooku či Googlu platby za používání jejich obsahu. Hlasování proběhne 12. září.

Mezi vybrané země, ve kterých výzkum probíhal, patří kromě ČR i Německo, Polsko a Francie. Jde o země, ve kterých se v poslední době o zmíněné směrnici nejvíce diskutovalo.

Směrnice by měla pomoci vydavatelům

Mnoho uživatelů se při čtení zpráv spokojí s tím, že si na internetu přečtou jen prvních pár řádků publikovaného článku, které jim ukáže vyhledávač. Už se ale nepodívají přímo ke zdroji, na webovou stránku tvůrce. Příjmy z inzerce pak inkasuje Google nebo Facebook, kdežto autor textu z něj nemá žádný zisk, byť náklady na jeho tvorbu nesl on.

Které státy se účastnily průzkumu

  • Španělsko

  • Itálie

  • Německo

  • Polsko

  • Česká republika

  • Rumunsko

  • Řecko

  • Francie

Navrhovaná směrnice autorského zákona by vyhledávače a sociální média zavázala k tomu, aby za využívání části obsahu vydavatelům platili. Kolik, o tom by se rozhodlo na základě celoevropského klíče.

Již dříve v některých členských zemích EU proběhly pokusy, jak problematiku vyřešit. Například v Německu zástupce tamních vydavatelů tiskovin (VG Media) usiloval o zpoplatnění odkazů ve vyhledávačích. Když ale Google pohrozil, že nebude na příslušná média odkazovat vůbec, vydavatelé se zalekli a ustoupili od svých požadavků.

Nadnárodní firmy proti směrnici bojují

Vydavatelé se po mnohých neúspěších obrátili na Evropskou unii. Europoslanci po několika měsících přišli s finální verzí směrnice, o které se za týden bude hlasovat.

Průzkum Europe for Creators - září 2018

Průzkum Europe for Creators - září 2018

Obsahuje i požadavek, aby stránky jako YouTube nebo Ulož.to nesly zodpovědnost za zprostředkovaný obsah. Jinými slovy, měly by zodpovídat za videa či hudební skladby, které se na jejich serverech nacházejí. Dnes tuto zodpovědnost mají jen uživatelé, kteří mediální obsah na internet nahrávají.

KOMENTÁŘ: Za práci se platí. Vydělávat na cizím obsahu je nefér

Tato část návrhu se stala terčem kritiky. Společnosti poukazují na to, že by si malí zprostředkovatelé obsahu nemohli nákladný kontrolní software dovolit. Žádný program v současnosti navíc nedosahuje přesnosti vyšší než 60 %.

Velké technologické lobby se navíc nelíbí, že by firmy měly platit za zobrazování upoutávek na cizí obsah. Mezi nejčastější argumenty korporací patří, že bez jejich služby by čtenář článek vůbec neviděl.

Podle výzkumu veřejnost směrnici podporuje

Výzkum iniciativy Europe for Creators hovoří jasně ve prospěch nové směrnice. Většina (87 %) všech respondentů z osmi evropských zemí její vznik podporuje či spíše podporuje. Z českých respondentů se pro vyjádřilo 69 % dotázaných. „Určitě ne“ ve výzkumu odpovědělo jen 7 % Čechů.

Dvě třetiny dotázaných Čechů pak věří, že alespoň nějakou kompenzaci za využívání jejich obsahu by společnosti měly médiím poskytovat.

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Boeingy 737 MAX nesmějí v Evropě létat, rozhodla bezpečnostní agentura

U SmartWings je zavazadlo do 15 kilogramů zdarma, nadváha vyjde ale na třicet...

Evropská agentura pro bezpečnost letectví pozastavila provoz všech Boeingů 737 MAX v Evropě. Rozhodla tak kvůli havárii...

Odstavte všechna letadla 737 MAX po celém světě, doporučila firma Boeing

Boeing 737 MAX 8

Společnost Boeing doporučila celosvětově odstavit z provozu všechna letadla Boeing 737 MAX. Firma to uvedla v tiskovém...

Tvrdý zákaz. Dva české boeingy nesměly do Evropy, piloti otočili směr

Letadlo typu Boeing 737 společnosti Smartwings

Úřední zákaz letů do Evropy zastihl ve vzduchu na cestě do Prahy dva boeingy společnosti Smartwings se stovkami lidí na...

Z práce o půlhodiny dřív. Budeme pracovat méně, shodují se politici

Bankéři Goldman Sachs už kravatu do práce už striktně nosit nemusí.

Dobrá zpráva pro zaměstnance: politici ostatních velkých stran jsou ochotni bavit se o nápadu ČSSD zkrátit Čechům...

Pilot zříceného boeingu žádal o návrat na letiště již tři minuty po startu

Letoun etiopských aerolinií Boeing 737-800 stojí na mezinárodním letišti v...

Pilot letounu, který se v neděli zřítil krátce po startu z hlavního města Etiopie Addis Abeby, již tři minuty po startu...

Další z rubriky

V USA je víc dolarových milionářů než v Česku obyvatel, nerovnost se prohlubuje

Ilustrační snímek

Počet bohatých amerických domácností loni stoupl na rekordní hodnotu. Téměř 12 milionů z nich vykázalo majetek ve výši...

Postavte se za Google. Digitální gigant nabízel youtuberům přivýdělek

Sídlo společnosti Google v Mountain View v Kalifornii (ilustrační snímek)

Vlivní youtubeři dostali od společnosti Google nabídku úplaty za videa, která jsou namířena proti reformě evropského...

Louis Vuitton stahuje část letní kolekce, modely jsou inspirovány Jacksonem

Návrhář Virgil Abloh na uvedení kolekce připomínající Michaela Jacksona....

Francouzská módní značka Louis Vuitton stáhne ze své letní pánské kolekce všechny modely, které mají být poctou...

Najdete na iDNES.cz