(Ilustrační snímek)

(Ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Už je toho dost. Austrálie by mohla donutit Google platit médiím

  • 29
Australská vláda příští týden předloží parlamentu ke schválení klíčový návrh zákona týkajícího se autorského práva. Pomocí něho chce donutit americké firmy jako Google, Facebook a další velké podniky, aby začaly vydavatelům a mediálním společnostem platit za obsah. Avizoval to v pátek ministr financí Josh Frydenberg.

Danou úpravu, kterou teď chystá Austrálie, pozorně sledují také další země. Zákon, o němž Google tvrdí, že je nerealizovatelný, by z Austrálie učinil první zemi světa, která Facebook a Google donutí platit za zpravodajský obsah, uvedla agentura Reuters. „Parlament se tím návrhem bude zabývat v týdnu od 15. února,“ sdělil správce australské kasy Josh Frydenberg.

Na hranici vydírání. Google hrozí Austrálii zablokováním vyhledávače

S podporou hlavních politických stran by nový zákon mohl začít platit už tento měsíc, a to navzdory výhradám, které má Google. Ten tvrdí, že bude po schválení zákona muset svůj vyhledávač přestat v Austrálii používat. Americký softwarový gigant Microsoft už dal najevo, že jeho vyhledávač Bing může po Googlu uvolněné místo na trhu převzít.

Zástupkyně Googlu v Austrálii a na Novém Zélandu Lucinda Longcroftová řekla, že firma navrhla změny, ale že je australský Senát odmítl. Google ale chtěl o návrhu s členy parlamentu ještě mluvit. 

„Rádi budeme prostřednictvím parlamentního procesu jednat se zákonodárci, abychom vznesli naše obavy a dosáhli výsledku, který uspokojí všechny – vydavatele, digitální platformy a také australské podniky a uživatele,“ uvedla Longcroftová. Ta v Googlu vede oddělení, které se zabývá vztahy s vládou a veřejností. Facebook se k legislativnímu procesu v Austrálii zatím na dotaz agentury Reuters nevyjádřil.

Google pod tlakem vydavatelů

Američtí provozovatelé internetových vyhledávačů a sociálních médií se snažili Austrálii přesvědčit, aby návrh zákona zmírnila. Šéfové Googlu i Facebooku na toto téma hovořili jak s australským premiérem Scottem Morisonem, tak s ministrem Frydenbergem.

Zprávy nejsou zadarmo. EU zatlačí na firmy vydělávající na práci novinářů

Google minulý týden v Austrálii spustil platformu, která nabízí zprávy, za které Google zaplatil. Firma uzavřela svou vlastní dohodu s vydavateli, aby ukázala, že navrhovaný zákon není potřeba, poznamenala agentura Reuters. Ta v lednu oznámila, že podepsala s Googlem smlouvu a stala se tak prvním globálním poskytovatelem zpravodajství pro Google News Showcase. To je produkt Googlu pro licencování zpravodajství.

Google a lobbistická organizace francouzských vydavatelů se rovněž v lednu dohodly na rámcové smlouvě o autorských právech a na podmínkách, za kterých bude Google platit zpravodajským společnostem za online obsah.  Smlouva je uzavřena na tři roky a stanoví celkový finanční rámec alokovaný pro vybrané francouzské vydavatele z částky globálně alokovaných financí pro vydavatele od společnosti Google. V Evropě to je první taková dohoda. Postupem Austrálie se chtějí inspirovat i členové Evropského parlamentu dohlížející na přípravu nové regulace digitálních aktivit v Evropě.

„V současné době ve Francii probíhají jednání o bilaterárních smlouvách s jednotlivými vydavateli, kteří jsou členy asociace APIG. Dohoda pokrývá cca 15 procent vydavatelů na trhu, protože Google je ochoten licencovat pouze takový zpravodajský obsah, který má přínos k politické nebo všeobecně užitečné diskuzi ve společnosti, ale nechce platit žádné licenční poplatky za veškerý další autorský obsah (specializovaný nebo odborný obsah časopisů, všechny ostatní nezpravodajské portály, atd.),“ popsal detaily smlouvy výkonný ředitel české Unie vydavatelů Václav Mach tento týden sdělil, že iniciativu členů europarlamentu vítá.

Smlouva podle něj sice zahrnuje také platby za GNS (Google News Showcase), ale nestanoví podíl, kolik ze společné platby je za vedlejší právo vydavatelů a kolik je za obsah licencovaný v rámci GNS. 

„Uzavřená smlouva zůstává tajná, Google se chová netransparentně a bojí se vyjednávání s kolektivním správcem. Proto také obsah smlouvy nebyl zveřejněn,“ dodal Mach.

,