Dario Sabini si na svém zažloutlém a seschlém kukuřičném poli právě prohlíží klasy, které jsou nápadně menší, než bývalo obvyklé. „Tady všude vidíte kukuřici, která už je prostě pryč. Jak jsou rostliny už takhle žluté, už se nevzpamatují,“ posteskl si pro agenturu Reuters farmář z městečka Veinticinco de Mayo ležícím asi 200 kilometrů západně od Buenos Aires.
Na svém ranči o rozloze více než tři tisíce hektarů produkuje sóju, kukuřici a hovězí maso. Je jedním z tisíců argentinských venkovských producentů, které letos postihlo suché a horké počasí způsobené klimatickým jevem La Niña.
Rok 2024 trápil ruské zemědělce. Produkce klesla, závislost na dotacích stoupla![]() |
Právě kvůli suchému klimatu se v poslední době opakovaně snižovaly odhady sklizně. Obilná burza v Buenos Aires aktuálně odhaduje pro letošek výnos 49,6 milionu tun sóji a 49 milionů tun kukuřice. Loni se sklidilo přibližně 50,2 milionu tun sóji a 49,5 milionu tun kukuřice.
„Musí přijít déšť. Doufejme, že bude pršet brzy a my se dostaneme aspoň na výnosy dvě tuny z hektaru. Při nižších hodnotách je to velmi komplikované,“ potvrzuje farmář Juan Gardey.
Závislost na vývozu
Pokles sklizně by mohl pro Argentinu představovat vážný problém. Země je totiž značně závislá na vývozu zemědělských komodit. Z něj plynou klíčové dolarové příjmy, jež jsou nezbytné pro stabilizaci argentinské ekonomiky.
Agroklimatolog Eduardo Sierra, který pracuje jako poradce burzy v Buenos Aires, je však skeptický. Podle něj sklizeň sóji a kukuřice skončí nejspíš výrazně pod současnými prognózami. „Kdyby začalo pršet nyní, dostali bychom se na 45 milionů tun u sóji i kukuřice. Každý únorový týden bez deště ale znamená ztrátu dalších pěti milionů tun,“ dodává.
Cena olivového oleje může konečně klesat. Španělsko hlásí solidní sklizeň![]() |
Většina odborníků sice předpovídá, že v příštích několika týdnech přijde déšť, ale jeho množství a plocha, na kterou srážky spadnou, jsou velkou neznámou.
Nižší daně
Kvůli růstu nákladů a současnému poklesu globálních cen zemědělských produktů jsou někteří zemědělci v kritické situaci. „Výhled je dost nejistý, výnosy budou nízké jak u kukuřice, tak u sóji,“ potvrzuje farmář José Cozzi z regionu Lobos v provincii Buenos Aires.
Zemědělci jsou v předstihu, žně již vrcholí. Úroda bude nejslabší za pět let![]() |
Vláda libertariánského prezidenta Javiera Mileie minulý měsíc dočasně snížila vývozní daně na zemědělské produkty, aby podpořila prodej obilí a zvýšila příliv zahraniční měny. Zemědělci však upozornili, že dopad bude asi jen omezený. Kvůli nízkým zásobám totiž nemají moc co prodávat.
„Určitý efekt tam je, ale není příliš výrazný,“ řekl farmář Gardey. „Předpokládám, že stejně jako my mají i mnozí další producenti dnes velmi málo zásob na prodej.“
První rok v úřadě se Mileovi podařilo stabilizovat rozkolísanou ekonomiku a udržet si podporu přibližně poloviny obyvatel – v blízké budoucnosti jej však čekají velké výzvy, z nichž zemědělství je jedna z nich.
Argentinské domácnosti čelí razantnímu zhoršení životní úrovně. Reálné mzdy v soukromém sektoru klesly o 11 procent, ve státním sektoru o 17,5 procenta. Míra chudoby se zvýšila na 53 procent a nezaměstnanost vzrostla na 7,6 procenta. Přesto část veřejnosti oceňuje snahu o ozdravení ekonomiky a veřejných financí. Prezidentova úsporná opatření však vyhánějí s transparenty do ulic ty, jimž se nelíbí.