Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Energetické dotace táhnou Argentinu ke dnu a rozhodnou prezidentské volby

  18:00
Argentinští voliči si v druhém kole prezidentských voleb budou vybírat, kdo a jak moc omezí tamní grandiózní program dotací na energie. Stav, kdy energetické dotace pobírají úplně všichni a stojí to dvě procenta HDP, je totiž neudržitelný.
Stávka v Argentině proti neúnosným ekonomickým podmínkám. (Září 2019)

Stávka v Argentině proti neúnosným ekonomickým podmínkám. (Září 2019) | foto: Profimedia.cz

Argentina je druhá největší ekonomika v regionu a významný světový vývozce obilí a masa. Má velké nerostného bohatství, mimo jiné světově druhé největší zásoby břidlicového zemního plynu a čtvrté největší zásoby břidlicové ropy. Historicky je to velmi bohatá země, která však již od padesátých let dvacátého století čelí sérii krizí. Ty již několikrát vyústily ve státní bankrot. Aktuální krize je ale podle agentury Reuters nejhorší za několik desetiletí. Dvě pětiny lidí v zemi žijí v chudobě a i ti, kteří se považují za střední třídu, žijí doslova z ruky do úst.

Nejen domácnosti, ale i argentinská ekonomika jako celek je na dně. Země má obrovské schodky veřejných rozpočtů, astronomický dluh a negativní dolarové rezervy. V říjnu dosáhla inflace v Argentině 143 procent a odhad centrální banky pro konec roku je dokonce 185 procent.

Bohatý jako Argentinec? To už neplatí. Úpadek této země je těžko pochopitelný

Ruku v ruce s vysokou inflací jde propad kursu pesa – a to jak toho oficiálního, tak především toho na černém trhu. Argentinci poučeni historickými krizemi nemají již ve svou měnu důvěru. Vysoké inflaci se snaží čelit nákupem dolarů, což však vláda a centrální banka omezuje striktními omezeními. Důsledkem je rozvoj černého trhu, kde se však dají dolary koupit za mnohem horší kurs, než jaký je ten oficiální.

Energetické dotace táhnou Argentinu ke dnu

Velkým problémem v Argentině jsou podle Reuters státní dotace, kvůli nimž většina platí za energie patnáct procent tržní ceny, nejnižší příjmové skupiny dokonce jen deset procent. Dokonce i ti nejbohatší dostávají dotace, byť „jen“ dvacetiprocentní.

Tento program za v přepočtu 270 miliard korun táhne ke dnu argentinský státní rozpočet a jeho zásadní omezení má Mezinárodní měnový fond jako podmínku pro poskytnutí dalších půjček. Zásadní reformy požadují i držitelé dluhopisů, které vláda není schopna splácet, a také Čína, která zemi poskytla řadu úvěrů, především na infrastrukturní projekty.

Omezování energetických dotací, které představují dvě procenta HDP země, dopadne na již tak těžce zkoušené – a čím dál víc frustrované – voliče. „Bude těžké tyto dotace omezovat,“ komentuje podle Reuters Emilio Apud, bývalý ministr energetiky, který také vedl státní ropnou firmu YPF. „Když zvednete ceny energií dnes, promítne se to do zvýšené inflace a šok projde svým vrcholem a odezní. Pokud to neuděláte, inflace bude prostě pořád dál stoupat,“ varuje Apud.

Argentina v boji s inflací stropuje ceny. Cesta do pekel, tvrdí kritici

Odstranění dotací by se přímo promítlo do nárůstu cen, ale inflaci by zvýšilo překvapivě málo. Skončil by totiž efekt, kdy stávající dotace inflaci nepřímo přiživují. Upozorňuje na to podle Reuters Daniel Dreizzen, ředitel argentinské energetické konzultační firmy Aleph Energy a bývalý šéf státního energetického plánovacího úřadu. Podle něj jsou dotace vlastně záminka, jak dostat k lidem peníze, které centrální banka prostě nově vytiskne. „Všechny tyto dotace jsou financovány vydáváním nových peněz. Takže je vlastně skrz inflaci splácí všichni obyvatelé,“ tvrdí Drezzen.

Ceny energií ovládly volební kampaň

Argentinci jsou nespokojení a čekalo se, že toho v prezidentských volbách využije radikální kandidát Javier Milei a jednoznačně zvítězí. Byl dlouho outsiderem, ale v předvolebních průzkumech získal velký náskok nad kandidátem vládnoucí peronistické koalice, ministrem hospodářství Sergiem Massou. Massovi škodí právě neschopnost vlády a centrální banky udržet na uzdě rostoucí ceny.

Překvapení v Argentině. První kolo voleb vyhrál ministr hospodářství Massa

První kolo prezidentských voleb však v říjnu překvapivě vyhrál Sergio Massa; druhé kolo je naplánováno na 19. listopad.

Prezidentské volby zvýrazňují dilema, jemuž argentinská vláda čelí: co udělat s energetickým dotačním programem. Postoje obou kandidátů k energetickým dotacím vypadají diametrálně odlišně: Massa byl ten, kdo se na jeho zavedení podílel a zuby nehty ho brání a Milei se prezentuje jako „škrtač“, který zredukuje všechny státní výdaje.

Změna motorovou pilou. Argentinu uhranul učitel tantry s účesem ze sedmdesátek

Ve skutečnosti však i Massa chápe, že současná míra dotování je neudržitelná – a na druhou stranu Milei dodává, že škrty musejí být postupné. Reuters uvádí, že ať zvítězí kterýkoli z kandidátů, budoucí prezident bude muset dotační program výrazně omezit.

Ceny energií jsou pro argentinské voliče kritické téma a oba kandidáti na něm postavili své kampaně. Navzájem se obviňují, že přístup toho druhého uvrhne voliče do ještě větší bídy.

Stávající ministr hospodářství Massa tvrdí, že domácnosti by kvůli Mileiho škrtům platily za energie třikrát víc než dosud – a že další náklady jako ceny dopravy by zdražily ještě víc. Mileiho poradci to vyvracejí s tím, že dotace by klesaly postupně a hlavně, že by byly adresnější. Milei navíc Massu obviňuje, že právě jeho politika je důvodem ekonomických potíží země a strádání jejího obyvatelstva.

Spása na obzoru

Oba kandidáti se shodují v tom, že upírají oči k dalšímu rozvoji obrovského naleziště břidlicového plynu a ropy v oblasti Vaca Muerta. Plánují, že země se z dovozce těchto komodit stane jejich čistým exportérem. Slibují masivní investice, aniž by zmiňovali, kde na ně vezmou zdroje. Milei, který o sobě tvrdí, že je pravicový ekonom, navíc mluví o privatizaci částí státní ropné společnosti YPF.

„Nikdo nepochybuje, že Argentina může být významným exportérem energie a energetických surovin. Ale v zemi je čtyřicetiprocentní chudoba, takže aktuálně je hlavním tématem cena energií pro domácnosti,“ uzavírá podle Reuters Daniel Dreizzen ze společnosti Aleph Energy.

Autor:

Fotovoltaikám hrozí kvůli vládě krach, tvrdí experti. Solární baroni jsou mýtus

  • Nejčtenější

Velký test másla: Nejlahodnější vzorek nebyl ani bio, ani z alpského mléka

Premium

Lahodné máslo, které chutná a voní po smetaně, nemusí stát majlant. Jenže napěchovat jím mrazák, když je zrovna v akci, není dobré řešení. Za půl roku o svou svěžest přijde. Otestovali jsme dvanáct...

7. prosince 2024

Došly nám síly. Česká specialistka na cupcaky zavírá svůj obchod

Lenka Hnidáková, průkopnice cupcaků v Česku a autorka dvou knih o těchto dezertech, zavírá svůj obchod v pražském Karlíně. Pobočka bude otevřena pouze do 23. prosince. „Co bude od ledna, zatím...

4. prosince 2024

Kolaps železniční dopravy na koridoru z Prahy na Moravu. Vlaky stály hodiny

Provoz na hlavním železničním koridoru v České Třebové v neděli večer zkolaboval. Způsobilo to poškození trakčního vedení trolejemi lokomotiv. První incident nastal kolem 16:30. Poté, co se provoz ve...

1. prosince 2024  17:44,  aktualizováno  23:30

Příliš velké sousto. Smetanová cukrárna dopekla, věřitelům dluží stamiliony

Pražská Smetanová cukrárna, která dodávala své cukrářské výrobky téměř do všech obchodních řetězců, ukončila svůj provoz. Podnik v současné době dluží 220 milionů korun 183 věřitelům, vyplývá to z...

6. prosince 2024

Ropovodem Družba přestala téct do Česka ropa. Ministerstvo nezná důvod

Ropovodem Družba přestala do Česka téct ropa. Ministerstvo průmyslu a obchodu o situaci ví, zatím však nezná důvod. „Jsme v kontaktu se všemi relevantními aktéry,“ řekl ministr Lukáš Vlček (STAN) pro...

4. prosince 2024  10:48,  aktualizováno  17:24

Regiojet je třetím nejlepším železničním dopravcem v Evropě, České dráhy šesté

Česká firma Regiojet je třetím nejlepším osobním železničním dopravcem v Evropě. Tvrdí to organizace Transport and Environment, která vydala srovnání největších železničních společností v Evropě.

9. prosince 2024  8:03

Dostali jsme nízké dotace na investice, stěžují si malí zemědělci

Hádky o to, zda stát dostatečně podporuje malé farmáře, pokračují mezi zemědělci i po podzimním kole investičních dotací. Ministerstvo zemědělství se tentokrát rozhodlo více podpořit střední podniky.

9. prosince 2024

Dvakrát více peněz do drátů než dosud. Bez obřích investic změna nepůjde

Premium

Evropská unie má dávat na modernizaci elektrických sítí ročně 67 miliard eur. Kvůli dekarbonizaci musí Evropská unie zhruba zdvojnásobit každoroční investice do elektrických sítí.

9. prosince 2024

Na Novém Zélandu cizinci dům zpravidla nekoupí. Teď jim výjimka dala šanci

Zahraniční zájemci se obvykle k nákupu vlastní nemovitosti na Novém Zélandu nedostanou. Nyní ale tato země učinila výjimku. Díky nedávnému soudnímu rozhodnutí se dostalo na trh několik pozemků asi...

8. prosince 2024

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Velký test másla: Nejlahodnější vzorek nebyl ani bio, ani z alpského mléka

Premium Lahodné máslo, které chutná a voní po smetaně, nemusí stát majlant. Jenže napěchovat jím mrazák, když je zrovna v akci,...

Hrála v pornu, tak skončila. Solfronk se v Bacheloru rozloučil s další účastnicí

Odhalení o minulosti soutěžící Denisy Veselé a jejím natáčení pornovideí výrazně zamávalo atmosférou v sídle Bachelora....

Obraz zmaru Volkswagenu. Tisíce elektroaut smutně čekají na kupce

„Pacient Autoland Deutschland je nejen nemocný, má vysokou horečku,“ píše německý Bild. A jako důkaz diagnózy ukazuje...

Došly nám síly. Česká specialistka na cupcaky zavírá svůj obchod

Lenka Hnidáková, průkopnice cupcaků v Česku a autorka dvou knih o těchto dezertech, zavírá svůj obchod v pražském...

Příliš velké sousto. Smetanová cukrárna dopekla, věřitelům dluží stamiliony

Pražská Smetanová cukrárna, která dodávala své cukrářské výrobky téměř do všech obchodních řetězců, ukončila svůj...