Argentina čelí prudšímu nárůstu spotřebitelských cen než Venezuela, kde činila roční míra inflace 193 procenta. Jde dokonce o nejvyšší inflaci v celé Latinské Americe. I proto se tamní centrální banka rozhodla emitovat nové bankovky s vyšší nominální hodnotou, a to konkrétně dvacetitisícové pesos. Mají zjednodušit běžný platební styk.
Měsíční míra inflace v Argentině minulý měsíc dosáhla 25,5 procenta, což je mírně pod odhady. Údaje podle agentury AP odrážejí výrazný dopad řady šokových opatření, včetně 50procentní devalvace národní měny.
Argentina v boji s inflací stropuje ceny. Cesta do pekel, tvrdí kritici |
Prezident Milei v rozhovoru s rozhlasovou stanicí v Buenos Aires před zveřejněním údajů uvedl, že pokud bude měsíční míra inflace nižší než vládní prognóza, která udávala číslo 30 procent, bude to úspěch. „Pokud se číslo přiblíží 25 procentům, znamená to, že úspěch je obrovský,“ řekl prezident
Argentina tak ale co do růstu spotřebitelských cen předehnala Venezuelu, které vládne autoritářský prezident Nicolás Maduro. Ta byla mezi latinskoamerickými zeměmi v míře inflace po léta na špici, nicméně loni tam inflace podle odhadů zpomalila na 193 procent.
Sbohem, grilování
„Museli jsme zrušit věci, které nám zpestřovaly život,“ řekla agentuře Reuters 79letá důchodkyně Susana Barriová a dodala, že si už nemůže dovolit zvát své přátele na grilování, které bylo dlouho klíčovou součástí argentinského společenského života. „Ta radost, kterou jsem měla, když jsem mohla pozvat své přátele na grilování, což je tady typické, ta je teď nemožná,“ dodala.
Ceny v Argentině rostou extrémním tempem, inflace překročila sto procent |
Vysoká inflace provází Argentinu již řadu let, nyní je však míra růstu cen nejvyšší od počátku 90. let, kdy se země dostávala z období hyperinflace. Obzvlášť rychle přitom rostou ceny potravin. Například cena mléka v supermarketu v Buenos Aires činila loni v prosinci 465 pesos, v lednu už ale zákazníci musí zaplatit 780.
Prezident Milei, který nebyl součástí tradičních politických kruhů, se dostal k moci díky rozhořčení voličů nad zhoršující se hospodářskou situaci. V úřadu je měsíc, ale varoval, že změny budou potřebovat delší čas a že se situace může ještě zhoršit, než se zlepší. Mnoho Argentinců si dále utahuje opasky, přičemž dvě pětiny z nich už žijí v chudobě.