Největší vliv na pokles výkonu ekonomiky měly slabší výdaje spotřebitelů a také pokles exportu. Zisky firem zaznamenaly během posledního loňského čtvrtletí nejhlubší propad od roku 1994.
První rychlý odhad z konce ledna stanovil pokles ekonomiky pouze na 3,8 procenta. Zpráva o vývoji HDP se ve Spojených státech vydává třikrát. První rychlý odhad je zhruba měsíc po skončení čtvrtletí, zpřesněná zpráva za další měsíc a konečná verze opět za měsíc.
Analytici předpokládali, že konečná verze ukáže pokles HDP v rozsahu 6,5 procenta. Skutečnost je tedy lepší, než se čekalo.
Vývoz se propadl skoro o čtvrtinu
Výdaje spotřebitelů, které se na tvorbě HDP podílejí z více než dvou třetin, klesaly ročním tempem 4,3 procenta. To je stejně jako v předběžné zprávě. Export se snížil o 23,6 procenta, rovněž beze změn proti předběžné zprávě.
Akcie na statistiku reagovaly mírným poklesem, i když ještě před zveřejněním zprávy předběžné objednávky naznačovaly růst indexů. Analytici ale poukazují na to, že akciový trh reagoval především na jinou statistiku o růstu počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Důvodem k poklesu kurzů byl i výraznější pokles zisků amerických firem.
"U žádostí o podporu nic překvapivého, pořád je to špatné. Velká věc u HDP je pořád ten pokles 4,3 procenta u soukromé spotřeby. To je opravdu hodně," reagoval šéf ekonomického výzkumu v newyorské odnoži společnosti Swiss Re Kurt Karl. Špatnou zprávou je však podle něj rovněž vysoký propad u investic.
Za celý loňský rok ekonomika vykázala růst o 1,1 procenta, což je nejslabší výsledek od roku 2001. Tehdy se Spojené státy rovněž vzpamatovávaly z problémů v důsledku splasknutí bubliny technologických akcií. V roce 2007 ekonomika vzrostla o dvě procenta.