Podle agentury Reuters se žaloba očekávala vzhledem k dlouhodobým stížnostem na to, že Amazon a jiné velké technologické společnosti zneužívají svého dominantního postavení v online vyhledávání, na sociálních platformách a online maloobchodu, aby se staly strážci bran nejlukrativnějších aspektů internetového obchodu.
Žaloba, ke které se připojilo 17 států, následuje po čtyřletém vyšetřování a následuje po jiných žalobách proti společnostem Alphabet (dříve Google) a Meta (dříve Facebook). Tyto žaloby jsou součástí snahy americké vlády rozbít dominantní postavení takzvaného Big Techu.
„FTC a její státní partneři tvrdí, že jednání Amazonu umožňuje, aby zabránil konkurentům a prodejcům snižovat ceny, degradoval kvalitu pro nakupující, účtoval příliš vysoké ceny prodejcům, potlačoval inovace a bránil rivalům, aby s ním vedli spravedlivou soutěž,“ uvedla agentura v prohlášení.
„Dnešní žaloba se snaží přimět Amazon k odpovědnosti za tyto monopolní praktiky a obnovit ztracený příslib volné a spravedlivé hospodářské soutěže,“ prohlásila předsedkyně FTC Lina Khanová.
Kongres peskoval vládce internetu kvůli monopolu, dominanci i volbám |
Podle žaloby společnost odrazuje prodejce od nabízení produktů na stránkách mimo Amazon za nižší cenu. Tyto položky na seznamu nabídek pohřbívá pod jinými, pod něj příznivějšími možnostmi. Společnost též podle žaloby zhoršuje zákaznickou zkušenost tím, že místo relevantních výsledků vyhledávání předkládá zákazníkovi ty zaplacené reklamou a tím zhoršuje jeho zkušenost.
Podle stížnosti též Amazon upřednostňuje své vlastní značky oproti jiným produktům, i když o nich ví, že jsou kvalitnější. Účtuje si také vysoké poplatky, které nutí prodejce platit téměř polovinu svých celkových příjmů společnosti.
Amazon označil žalobu FTC za mylnou. Uvedl, že žaloba poškodí spotřebitele, protože povede k nárůstu cen a ke zpomalení dodávek zboží zákazníkům.
„Praktiky, které FTC napadá, pomohly podpořit hospodářskou soutěž a inovace v celém maloobchodním sektoru,“ uvedl právní zástupce Amazonu David Zapolsky. „Přinesly větší výběr, nižší ceny a rychlejší dodávky zákazníkům Amazonu a větší příležitosti mnoha podnikům, které prodávají v obchodě Amazonu,“ dodal.
Žaloba je součástí širší snahy americké vlády o omezení dominantního postavení velkých internetových společností. „Pokud nebude pod kontrolou, bude Amazon pokračovat v nezákonných praktikách s cílem udržet si svou monopolní sílu,“ uvedla FTC v žalobě.
Americké úřady již dříve podaly antimonopolní žaloby například na společnost Google, která je jedničkou v internetovém vyhledávání, či na firmu Meta Platforms, která je majitelem sociálních sítí Facebook a Instagram a komunikační služby WhatsApp.
Big Tech je moc velký, panuje v americké politice vzácná shoda
V USA pokračují soudy s dalšími dvěma společnostmi čelícím antimonopolnímu řízení. Agentura Reuters poznamenává, že potřeba zasáhnout proti velkým technologickým společnostem je jedna z mála idejí, na které se shodnou republikáni i demokraté. S žalobami začala už administrativa republikánského exprezidenta Donalda Trumpa, současná administrativa demokratického prezidenta Joe Bidena v krocích pokračuje.
Začínají platit pravidla EU, která nařizují více krotit internetový obsah |
V roce 2021 podala FTC na Facebook žalobu, ve které firmu obvinila z toho, že využila převzetí aplikací Instagram a WhatsApp k posílení svého monopolního postavení. Soud nejprve žalobu zamítl, později ale vyhověl agentuře, když podala novou. K soudnímu líčení by mělo dojít 13. února 2024.
Americké ministerstvo spravedlnosti a osm států včetně Kalifornie v lednu letošního roku podaly žalobu na Google, ve které tvrdí, že nezákonně využívá své tržní síly, aby vytvořil monopol v některých oblastech online reklamy. Například měl platit společnostem, jako je AT&T, výrobcům zařízení, jako je Apple či a výrobcům prohlížečů, jako je Mozilla, aby se zbavil konkurentů a udržel si podíl na trhu s vyhledávači, který dosahuje devadesáti procent.